Strona głównaPublicystykaKultura"Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego" - recenzja poradnika Pauliny Pawlak

„Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego” – recenzja poradnika Pauliny Pawlak

Każdy rodzic wie, że na rynku wydawniczym jest mnóstwo poradników wychowawczych. Istnieją różne podejścia do tej kwestii – od pozytywnej dyscypliny, przez nurt bliskościowy, aż po szczęśliwie dziś odchodzący do lamusa tzw. zimny chów, czy błędnie rozumiane bezstresowe wychowanie. Jedno jest pewne: wychowanie dziecka na szczęśliwego dorosłego jest ogromnym wyzwaniem i wymaga specjalistycznej wiedzy.

Wszelka odpowiedzialność po stronie rodziców

Paulina Pawlak w poradniku Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego skupia się jednak na jeszcze innym zagadnieniu. Wychodząc z założenia, że osobowość człowieka kształtuje się już od najmłodszych lat, autorka podkreśla, że to rodzice mają największy wpływ na małego człowieka. Do nich należy troska o to, by młodzi rozwijali się prawidłowo i nie doświadczali zaburzeń. A to wymaga przede wszystkim pracy nad własną psychiką, ponieważ dzieci czerpią wzorce zachowań od dorosłych.

Autorka przekonuje czytelnika, że wiedza o czynnikach kształtujących osobowość jest niezbędna do tego, by uniknąć wielu błędów wychowawczych. Trudno podważyć taką tezę. Bazując na tym stwierdzeniu, Paulina Pawlak podzieliła książkę na dwie części. W pierwszej z nich skupiła się na wytłumaczeniu, czym jest osobowość i jakie zaburzenia mogą pojawić się w toku jej rozwoju. Natomiast w drugiej omówiła sposoby wspierania zdrowego rozwoju psychicznego i czynniki wpływające na budowanie prawidłowego obrazu świata i siebie w głowach dzieci.

Dbając o siebie – dbasz o dziecko

Pierwszą część książki przeczytałam bez wysiłku, a jednocześnie z zaciekawieniem. Autorka zawarła tu mnóstwo ciekawych informacji, które doskonale wprowadzają w temat. Dzięki temu czułam się dobrze przygotowana na drugą część, która wymaga większego skupienia i głębszej analizy. Rozdziały o modelowaniu wypełnione są tabelkami zawierającymi możliwe reakcje na różne zniekształcenia poznawcze. Okazuje się, że w wielu przypadkach różne zaburzenia mogą wywołać podobne odczucia. Aby je prawidłowo rozpoznać, trzeba się przyjrzeć swoim zachowaniom z wyjątkową uwagą.

Autorka zaleca, by pracować nad własną osobowością i w ten sposób pokazywać dzieciom prawidłowe wzorce. W końcu zmianę należy zaczynać od siebie. Wtedy jest szansa, że otoczenie się dostosuje i również poprawi.

Moje wrażenia z lektury

Sięgając po Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego, początkowo miałam poczucie, że tytuł nie do końca współgra z treścią. Przede wszystkim dlatego, że w większości dotyczy pracy nad osobowością dorosłych. Jednak ostatecznie autorka przekonała mnie, że przysłowie „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, jest prawdziwe. Nie możemy wychować szczęśliwego dorosłego, jeśli nie pokażemy mu od najwcześniejszych lat, jak być szczęśliwym.

Część teoretyczna podręcznika została napisana z lekkością, więc łatwo się ją przyswaja. Ponadto autorka zaproponowała kilka ćwiczeń, które pozwalają lepiej poznać własną osobowość. Jednak za najważniejszy, choć trudniejszy rozdział, uznałam ten, w którym czytelnik ma szansę zmierzyć się z własnymi zaburzeniami, rozpoznać je i wyeliminować. Ponadto autorka zamieściła na końcu książki obszerną bibliografię, w której zainteresowany czytelnik znajdzie źródła dodatkowej wiedzy. Ten podręcznik przyda się nie tylko rodzicom, którzy chcą uchronić swoje dzieci przed zaburzeniami, ale również tym dorosłym, którzy chcą zadbać o własną psychikę.


Na naszej stronie znajdziecie wiele informacji o poradnikach wychowawczych. Przeczytaj naszą recenzję książki Wychowanie przy ekranie!

Tematyka
8
Język i styl
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Wszelka odpowiedzialność po stronie rodziców Paulina Pawlak w poradniku Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego skupia się jednak na jeszcze innym zagadnieniu. Wychodząc z założenia, że osobowość człowieka kształtuje się już od najmłodszych lat, autorka podkreśla, że to rodzice mają największy wpływ na małego..."Jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego" - recenzja poradnika Pauliny Pawlak

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.