Strona głównaLiteraturaJesień z najnowszymi superprodukcjami Audioteki!

Jesień z najnowszymi superprodukcjami Audioteki!

Od dnia kiedy przesunęliśmy wskazówki zegarów na czas zimowy, wieczory stały się długie. To sprzyja relaksowi przy ulubionej lekturze. Od kiedy korzystam z zasobów Audioteki, mogę się jej oddawać również podczas rutynowych czynności. Nie muszę także wybierać między książką a hobby. Oferta Audioteki jest szeroka i jakościowo doskonała. Najnowsze superprodukcje to słuchowiska, które trafią w gusta każdego poszukiwacza jakościowej rozrywki.

  • Oferta Audioteki na jesień jest niezwykle bogata i zróżnicowana.
  • Od 12 października miłośnicy klasyki mogą wysłuchać zrealizowanego z rozmachem słuchowiska Wichrowe wzgórza.
  • Dreszczyku emocji dostarczy superprodukcja Stacja arktyczna Zebra, która jest dostępna od 4 listopada.
  • Czarny humor i niezła zabawa czeka na słuchaczy audioserialu Słyszę głosy, a jego premierę zaplanowano w połowie listopada.

Scenariusz idealnego jesiennego wieczoru to dla wielu osób ciepły napój, wygodne miejsce w fotelu oraz… opowieści. Jednak w naszej zabieganej codzienności trudno pozwolić sobie na taki luksus. Z pomocą przychodzi Audioteka, dzięki której książki mogą nam towarzyszyć w każdej chwili. Tej jesieni zaproponowała coś wyjątkowego wielbicielom aż trzech gatunków literackich – thrillera sensacyjnego, komedii oraz romansu. Trzy premierowe superprodukcje: Wichrowe Wzgórza, Stacja arktyczna Zebra oraz audioserial Słyszę głosy to stworzone z rozmachem słuchowiska w angażującym formacie, wybitna obsada oraz skomponowana na ich potrzeby muzyka.

Romantyczny październik

Wichrowe wzgórza, Audioteki
fot. materiały prasowe
Audioteka

Pierwszą propozycją są Wichrowe Wzgórza, które zalicza się do klasyki powieści obyczajowej.

Reżyserką słuchowiska jest Agnieszka Matysiak. Powstawało ono przez kilka miesięcy, a same nagrania w studiu z udziałem aktorów trwały ponad 114 godzin. W główne role pary kochanków wcielili się Maria Sobocińska (znana m.in. z udziału w produkcji Sexify czy superprodukcji Audioteki Powrót z gwiazd) i Michał Żurawski (odtwórca ról pierwszoplanowych m.in w serialach Kruk i Król, a także w superprodukcjach Audioteki Filary Ziemi). Ale to nie jedyne polskie gwiazdy, które użyczyły głosu bohaterom słuchowiska. W całej produkcji usłyszeć można ponad 30 polskich aktorów, m.in. Kingę Preis w roli narratorki, a innym postaciom głosu użyczyli m.in. Grzegorz Małecki, Marcin Czarnik i Angelika Kurowska.

Dziewiętnastowieczny klimat powieści podkreśla nastrojowa muzyka stworzona na potrzeby superprodukcji przez kompozytorkę, pianistkę i wokalistkę Maję Laurę.

Słuchowisko Wichrowe Wzgórza dostępne jest w Audiotece od 21.10.2022. Można go posłuchać także w ramach usługi Audioteka Klub.

Listopad sensacyjny…

Stacja arktyczna Zebra, Audioteka
fot. materiały prasowe
Audioteka

Alistair MacLean to szkocki pisarz, którego powieści sensacyjne i thrillery uchodzą za klasykę gatunku. Jego tytuły są dostępne w Audiotece na wyłączność. Swoich głosów użyczyli w nich znani i lubiani polscy aktorzy, tacy jak Adam Ferency, Krzysztof Gosztyła czy Adam Bauman. A już niebawem pojawią się kolejne audiobooki. Perłą pośród nich jest superprodukcja Stacja arktyczna Zebra.

Superprodukcja w reżyserii Grzegorza Gutkowskiego powstała z ponad 100 godzin materiału nagraniowego ze studia z udziałem m.in. Krzysztofa Stelmaszyka, Zbigniewa Zamachowskiego czy Michała Żurawskiego.

Muzykę do Stacji arktycznej Zebra skomponował Wojciech Błażejczyk. Warto wspomnieć, że na potrzeby słuchowiska dwie wyjątkowe piosenki nagrał Matt Campbell, muzyk country z Nashville.

– Nagrywanie audiobooków, możliwość pracy z najwybitniejszymi aktorami za każdym razem daje ogromną satysfakcję zawodową i powód do wielkiej dumy. Tym razem jednak najbardziej ekscytującym wyzwaniem stała się dla nas współpraca z Mattem i możliwość nagrania z nim piosenek w stylu country. Alistair MacLean w swojej książce dość szczegółowo opisuje dźwięki, jakie towarzyszą akcji – krajobraz dźwiękowy Arktyki, szum kolejnych pomieszczeń w łodzi podwodnej, odgłosy silników i maszyn. Czytając „Zebrę” pierwszy raz, zacząłem się zastanawiać, jakiej muzyki mogli słuchać amerykańscy marynarze pod koniec lat 50., i doszedłem do wniosku, że mogło to być country. Matt nagrał w naszym studiu gitary akustyczne i partie wokalne, a my dołożyliśmy do tego perkusję, bas gitary elektryczne i chórki. Efekt końcowy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania

– mówi reżyser, Grzegorz Gutkowski.

Słuchowisko jest dostępne na platformie i w aplikacji już od 4 listopada.

… lub zabawny

Trzecia najbliższa premiera Audioteki to propozycja dla fanów czarnej komedii. Słyszę głosy Łukasza Wasilewskiego opowiada o losach grafika Igora, który rozpoczyna pracę w najgorszej w Warszawie agencji kreatywnej. Jej dyrektorem jest… medium.

Inspiracją do stworzenia „Słyszę głosy” była moja wieloletnia praca w marketingu, a także zamiłowanie do gatunku workplace comedy, tak mało obecnego na polskim rynku. Przerysowany obraz agencji marketingowej ma za zadanie nie tylko dostarczać solidną dawkę humoru, ale także nakłaniać do refleksji – czy we współczesnym świecie nie pogrążamy się w podążaniu za rzeczami niepotrzebnymi? A to wszystko w formie autorskiej produkcji audio, która jest dla słuchaczy kolejną, a zarazem bardzo przystępną formą konsumowania popkultury

mówi Łukasz Wasilewski, autor pomysłu oraz scenariusza.

W 10-odcinkowym audioserialu w reżyserii Tymoteusza Kutza głosów głównym bohaterom użyczyli m.in. Mateusz Banasiuk, który znany jest z produkcji filmowych takich jak Furioza czy Płonące wieżowce, Urszula Dębska, Ewa Szykulska, Maciej Musiał czy Michał Milowicz.

Muzykę do Słyszę Głosy stworzył Grzegorz Łapiński, który samodzielnie realizował nagrania instrumentów, elementów biurowych oraz tworzył muzykę elektroniczną.

Przekrój stylistyczny wykorzystanych dźwięków raz nawiązuje do tradycyjnej formy komediowej, a innym razem staje się czymś z pogranicza ambientu i sound designu. Dźwięki albo tworzą muzyczną scenografię, albo są nieodzowną częścią sceny, jak w przypadku muzyki grającej w lombardzie, bądź utworu śpiewanego przez jedną z aktorek. Uważam, że to podejście w najlepszy sposób oddaje klimat historii tej czarnej komedii

– mówi Grzegorz Łapiński, kompozytor.

Premiera superprodukcji jest zaplanowana na drugą połowę listopada.

***

Od 2008 roku Audioteka dostarcza słuchaczom doskonałej rozrywki w różnorodnej formie. Jej produkcje to nie tylko audiobooki (ponad 19 500 pozycji), ale również audioseriale, treści edukacyjne, audiodokumenty, programy informacyjne, medytacje prowadzone, treningi uważności i audycje podróżnicze. Tworzy je zespół doświadczonych specjalistów znających nie tylko swoich słuchaczy, ale też potrzeby rynku. Jednocześnie marka mocno promuje kulturę, czego przykładem jest autorski program Usłysz kulturę, który wspiera finansowo projekty związane z pisaniem scenariuszy, tekstów, spin-offów i produkcją treści.


Przekonaj się, dlaczego warto słuchać audiobooków!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.