Siedzisz w domu i kompletnie nie wiesz, co ze sobą zrobić? Może to idealny czas na naukę języków obcych? Zastanawiasz się, jak właściwie się do tego zabrać i jak zdobyć motywację do nauki, kiedy ona zanika? Oto kilka sposobów, dzięki którym nauka języków okaże się łatwiejsza!
Po pierwsze, wybierz język, jakiego chcesz się uczyć. Weź pod uwagę to, czy ci się on w ogóle podoba. Jeśli nie, nauka nie będzie sprawiała Ci przyjemności. Po drugie, zadaj sobie pytanie: Dlaczego chcę się uczyć języka obcego? Szybko stracisz motywację, kiedy będziesz myśleć: Po co mam się go uczyć, skoro i tak nigdzie go nie wykorzystam?
OD CZEGO ZACZĄĆ?
Zacznij od wypisania sobie najważniejszych (czyli takich, których można używać na co dzień) słówek:
- Przymiotników, czasowników i rzeczowników,
- Zaimki osobowe: ja, ty, on, ona, ono, my, wy, oni, one, państwo itp.
- Podstawowe zaimki pytające: Co? Kto? Kiedy? Gdzie? itp.
- Słowa typu: nigdy, wszystko, zawsze, nikt. Wybierz takie słowa, które ci się przydadzą
- Liczby od 1 do 20 (lub więcej, jeśli chcesz)
- Łączniki zdań: bo, więc, ponieważ, i, lub
- Słówka dotyczące czasu: teraz, wczoraj, jutro itp.
- Inne słówka: tak, nie lub takie które ty chciałabyś się nauczyć.
Jeśli to wszystko opanujesz, będzie Ci łatwiej komunikować się!
JAK ZDOBYĆ MOTYWACJĘ?
NAGRADZAJ SIĘ
Ile razy w dzieciństwie słyszałeś od mamy “Pójdź mi do sklepu, to dostaniesz batona”? Czy wtedy nie chętniej spełniałeś prośbę?
Możesz zacząć od nauki słówek. Postaw sobie cel “50 słówek w tygodniu”. W każdą niedzielę zrób sobie test sprawdzający zdobytą wiedzę, a jeśli go zdasz, nagródź się jak tylko chcesz, byleby cię to uszczęśliwiło. Może to być zwykły batonik, wyjście do spa czy do kina!
RYWALIZUJ
Porównywanie swoich wyników w nauce z innymi może być świetną motywacją. Przecież nikt nie lubi przegrywać. W Internecie można znaleźć wiele aplikacji, które pozwolą ci na zdrową rywalizację. Pobierz jedną z nich, ucz się nowych rzeczy i walcz o lepszą pozycję ze znajomymi jak i z obcymi ludźmi.
Tylko pamiętaj! Nie rezygnuj, kiedy raz przegrasz! Nawet najlepszym się to zdarza!
WŁĄCZ PRZYPOMNIENIA
Często zdarza się, że w środku tygodnia zasypie nas masa obowiązków. Nauka odejdzie na bok na kilka dni, a my całkowicie o niej zapomnimy. Ale pamiętaj, im większa przerwa w nauce, tym trudniej zmotywować się do powrotu do lekcji.
Tutaj aplikacje do nauki języków znowu służą nam pomocą. Wiele z nich ma już funkcję, która będzie wysyłać nam powiadomienia o nauce o wyznaczonej przez nas godzinie. Są one w postaci maila lub powiadomienia na telefon. To świetne rozwiązanie dla zapominalskich, w ten sposób nie będziesz miał szans jej przegapić.
ROZMAWIAJ
Komunikacja z innymi podczas nauki języków jest naprawdę potrzebna. Może wydawać się to trudne, zwłaszcza gdy zaczynamy się uczyć jakiegoś języka. Nie znamy wielu słówek ani gramatyki. Ale to nie szkodzi!
Znajdź kogoś w internecie, na przykład przez specjalne aplikacje, kto pochodzi z kraju, w którym mówi się językiem, jakiego chcesz się nauczyć. Ewentualnie kogoś, kto ma go dobrze opanowanego (chociaż ta pierwsza wersja wydaje mi się lepsza), a potem pisz! Zacznij od podstaw. Przywitaj się, przedstaw się, powiadom rozmówcę, że dopiero uczysz się tego języka (uwierz, wtedy osoba, z którą piszesz, chętnie pomoże ci w nauce i zrozumie, jeśli popełnisz jakiś błąd).
CZYTAJ KSIĄŻKI
Czytanie książek w języku, którego się uczysz, może wam naprawdę pomóc. Możesz takie znaleźć w internecie (a dla osób uczących się angielskiego podsyłam link, gdzie można odkryć fajne książki, w różnych gatunkach.)
Dzięki czytaniu książek w innym języku możesz się nauczyć nowych słówek i gramatyki. A jeśli czytanie to twoja pasja, to nauka języków może być również przyjemnością!
Nauka języków na początku może okazać się naprawdę trudna. Ale nie poddawaj się! W końcu się nauczysz.