Nadchodzący czas wspominania bliskich, którzy odeszli, jest szczególnie trudny dla dzieci. Utrata najbardziej kochanych osób jest wyjątkowo przykrą sytuacją, jednak często maluchy muszą się z nią zmierzyć. Warto im pomóc poprzez odpowiednią lekturę. W poniższym zestawieniu proponuję 5 wzruszających i wspierających książek dla dzieci o żałobie i śmierci.
Anna Elina Isoaro, Mira Mallius – Tamtej nocy nadeszła zima
Bohater książki z ekscytacją czeka na nowego braciszka. Jednak zamiast dzidziusia rodzice przynoszą ze szpitala złe wieści i smutek. Chłopiec obserwuje, jak jego rodzice próbują poradzić sobie z tragedią, a jednocześnie próbuje przywrócić im uśmiech na twarzy. Przeżywa trudną sytuację na swój dziecięcy sposób.
Tamtej nocy nadeszła zima to historia wzruszająca i smutna, choć niesie również nadzieję. Pozwala na rozmowę o żałobie i śmierci oraz uświadamia towarzyszące im emocje.
Pernilla Stalfelt – Mała książka o śmierci
Kiedy wasze dziecko zadaje trudne pytania dotyczące śmierci, warto sięgnąć po Małą książkę o śmierci, bo zawiera bardzo poważne i… niepoważne rozmyślania o śmierci. Jak wygląda martwy człowiek? Co się z nami dzieje po śmierci? Czy idziemy do nieba? A może człowiek po śmierci zamienia się w szkielet, który straszy dzieci po nocach? Pernilla Stalfelt z ogromnym wyczuciem, powagą, a jednocześnie odpowiednią dozą humoru odpowiada na wszystkie te pytania, które nurtują dzieci nie od dzisiaj. Książka przybliża i oswaja to najbardziej pewne w życiu wydarzenie, o którym tak trudno mówić.
Alicja Dyrda – Ostatni dżem babci
Dzieci i śmierć – nie chcemy zestawiać ze sobą tych pojęć. Jednak często jest to nie do uniknięcia.
Kazik ma ukochaną babcię, która się z nim bawi i robi pyszne naleśniki z dżemem. Pewnego dnia chłopiec jest zaskoczony i smutny, bo babcia nie wygląda tak jak wcześniej. Nie jest już taka wesoła i całe dnie spędza w łóżku. Czy gdzieś się wybiera? I co to oznacza?
Śmierć. To słowo budzi lęk, sprawia, że nasze ciało się napina, a w oczach pojawiają się łzy. Bo jak to – ktoś był z nami zawsze i… już go nie będzie?
Benji Davies – Cudowna wyspa dziadka
Cudowna wyspa dziadka to pięknie zilustrowana opowieść, która uwrażliwia na to, że najbliżsi tak naprawdę nigdy nas nie opuszczają. Książka w ciepły i bajkowy sposób opowiada o żałobie, odchodzeniu na zawsze. Jej bohater bardzo kocha swojego dziadka, który niestety umiera. Chłopcu pozostają wspomnienia i wyobraźnia, dzięki którym upewnia się, że dziadkowi jest dobrze tam, gdzie jest.
Maja Lunde – Śnieżna siostra
Śnieżna siostra jest historią świąteczną, jednak podszytą żałobą i smutkiem, choć niepozbawioną nadziei. Jej bohaterem jest Julian, którego rodzice mierzą się z żałobą po córce. To opowieść o tym, że magia świąt jest tak naprawdę w naszych sercach. Bywa tak, że trudno cieszyć się z nadchodzącego Bożego Narodzenia, zwłaszcza gdy zabraknie w naszych domach kogoś, kto ten czas rozświetlał swoim uśmiechem i zwariowanymi pomysłami. Jednak warto wtedy pamiętać, że są inni ludzie, którzy potrzebują świątecznego nastroju, potrzebują normalności.
Rodzice Juliana pogrążyli się w smutku, zapominając o całym świecie, próbując radzić sobie z tęsknotą i żalem na swój sposób, który nie okazał się skuteczny, nie przybliżył ich ani o krok do zaakceptowania myśli, że już nigdy nie zobaczą córki, że o niej zapomną. Bo prawda była taka, że nikt o niej zapomnieć nie chciał, a Boże Narodzenie to najlepszy czas, aby być z tymi, których najbardziej się kocha i myśleć tylko o nich, a także o dobrych chwilach z nimi spędzonych.
W zrozumieniu emocji dziecka w żałobie pomoże książka Gujcio. Przeczytaj naszą recenzję!