„Klątwiarze” Holly Black – recenzja

Klątwiarze to dzieło autorki popularnej trylogii Okrutny książę. Holly Black jest wybitną pisarką, która ma na swoim koncie już kilkanaście powieści fantasy dla młodzieży. Czy i tym razem stworzyła wciągającą historię oraz ciekawe uniwersum? Przekonajmy się!

Klątwiarze to opowieść pełna niezwykłych zwrotów akcji i mrocznych sekretów. W świecie, w którym uprawia się magię łatwo o zaklęcia czy niebezpieczne klątwy. Jeden nieodpowiedni ruch może spowodować, że wylądujesz na przestępczej ścieżce, z której trudno potem zawrócić. Ale to nie wszystko – dopuszczając się zbrodni, znajdzie się też czas na odrobinę miłości i przyjaźni.

klatwiarze
wydawnictwo-jaguar.pl

FABUŁA

Pewnej nocy Cassel Sharpe budzi się na dachu Wallingforda – szkoły z internatem, do której uczęszcza. Nastolatek o mało co nie spada z wysokości. To wydarzenie zostaje nagrane i szybko trafia do internetu. Nauczyciele zawieszają go w prawach ucznia i wyrzucają z akademika. Chłopak próbuje dociec, dlaczego lunatykował, a w międzyczasie stara się wrócić do szkoły. Kilka przekrętów tam, kilka kłamstewek tutaj i udaje mu się osiągnąć zamierzone cele. To jednak nie rozwiązuje wszystkich jego problemów – w snach prześladuje go biała kotka, mówiąca, że tylko on może cofnąć klątwę, którą na nią rzucił. Problem w tym, że Cassel jako jedyny w rodzinie nie jest klątwiarzem…

KLĄTWIARSKIE UNIWERSUM

Z początku świat przedstawiony w powieści może się wydawać nieco skomplikowany, ale z każdą stroną okazuje się  coraz lepiej opisany. Wszystkiego dowiadujemy się stopniowo – o klątwiarzach, kamieniach, intrygach i przestępczych szychach. Znajdziemy tutaj również co nieco o polityce – ustawie o obowiązkowych testach, mających na celu dowiedzenie się, kto ma magiczne umiejętności, która spotyka się z oporem obdarzonych. W kraju, gdzie kłamstwa są chlebem powszednim, niełatwo jest żyć klątwiarzom, którym rząd nie jest zbyt przychylny…

Dla jasności – nie każdy człowiek rodzi się z czarodziejskimi umiejętnościami, ale jeśli już do tego dochodzi, to może zostać jednym z sześciu (o ile nie ma ich więcej, bo nie jestem pewna) typów klątwiarzy:

  • zaklinaczem emocji – wystarczy jeden dotyk, aby sprawić, by ktoś się w kimś zakochał albo kogoś znienawidził.
  • transformerem – osobą, która potrafi zmieniać ludzi w zwierzęta lub przedmioty. Tych zaklinaczy jest garstka, więc są niezwykle cennym łupem dla grup przestępczych.
  • szczęściarzem – osobą z najliczniejszej grupy. Szczęściarze przynoszą… szczęście, które później do nich wraca.
  • pamięciarzem – zaklinaczem pamięci, potrafiącym zmieniać i usuwać wspomnienia kosztem swoich.
  • głowiarzem – inaczej klątwiarzem śmierci, który zabija jednym dotykiem.
  • zaklinaczem snów – jeden dotyk sprawia, że ludziom śnią się konkretne rzeczy, osoby. Mogą również lunatykować!

WSZYSTKO MA SWOJE KONSEKWENCJE

Bycie klątwiarzem, jak się okazuje, nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Przy rzucaniu zaklęć muszą liczyć się z odrzutem, który jest konsekwencją ich działań. Stąd zatem, jeśli zaklinają kogoś emocjami, stają się bardziej niestabilni psychicznie. Jeśli zaś kogoś zabiją, mogą nawet stracić część ciała!

STYL POWIEŚCI

Nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z twórczością Black, ale pozytywnie się zaskoczyłam, mimo że fantasy nie należy do moich ulubionych gatunków literackich. Bardzo spodobało mi się to, że prócz magii i zaklęć mamy tutaj również połączenie ze światem mafii. Książka jest przez to bardziej efektowna i ciekawa. W pewnych momentach wręcz nie mogłam oderwać się od czytania.

Autorka posłużyła się również dużą ilością neologizmów oraz słów ze slangu młodzieżowego, których czasem nie rozumiałam. Oczywiście znaczenie większości z nich dało się wywnioskować z kontekstu, jednak często znacząco utrudniało to zrozumienie, o czym mówią bohaterowie.

Styl Black jest lekki i przyjemny. Książka nie zawiera zbędnych opisów, ma natomiast multum świetnych dialogów, co przy długich powieściach jest ogromnym plusem.

PODSUMOWANIE

Klątwiarze są wciągającą powieścią młodzieżową, pełną zaskakujących historii i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Autorka porusza wiele ważnych tematów, takich jak moc miłości czy przyjaźni, oraz zwraca uwagę na dbanie o więzy rodzinne. Książka oczarowuje swoją fabułą i światem przedstawionym. Myślę, że nastolatkowie z łatwością utożsamią się z postaciami. Zdecydowanie polecam. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś jakieś dzieło Holly Black wpadnie w moje ręce.


Interesujesz się twórczością Holly Black? Koniecznie przeczytaj recenzję trylogii Okrutny książę!

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?
Okładka
10
Bohaterowie
10
Klimat
10
Ujęcie tematu
10
Fabuła
10
Oryginalność
9
Zakończenie
10
Styl
8
Akcja
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Klątwiarze to dzieło autorki popularnej trylogii Okrutny książę. Holly Black jest wybitną pisarką, która ma na swoim koncie już kilkanaście powieści fantasy dla młodzieży. Czy i tym razem stworzyła wciągającą historię oraz ciekawe uniwersum? Przekonajmy się!Klątwiarze to opowieść pełna niezwykłych zwrotów akcji i mrocznych sekretów....„Klątwiarze” Holly Black – recenzja

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.