NIEZASPOKOJONA CIEKAWOŚĆ
Według opisu książka Ruby Foster powinna dostarczyć mi odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania dotyczące kotów. Niestety tak się nie stało. Spodziewałam się konkretnych wyjaśnień zachowań, czegoś, co faktycznie pozwoli mi zrozumieć moich pupili. Rzeczywiście autorka przedstawia typowe zachowania kotów (jak choćby niechęć do tej samej karmy). Po prostu zabrakło mi rzeczowych wyjaśnień, co może być tego przyczyną. Foster raczej humorystycznie podchodzi do tego tematu i nie zagłębia się w psychologię kotów. Kotologia bardziej się zatem nada, jeżeli chcecie się uśmiechnąć na widok ładnych ilustracji. Myślę też, że świetnie się sprawdzi jako książeczka do czytania z najmłodszymi. Nie nazwałabym jednak tego poradnikiem.
I SPORO UŚMIECHÓW
Nie mogę jednak powiedzieć, że nie bawiłam się podczas czytania Kotologii. Gdy pogodziłam się, że nie znajdę tu konkretnych wyjaśnień zachowań kotów, zaczęłam czerpać przyjemność z czytania zabawnych opisów prowadzonych z kociej perspektywy i patrzenia na ładnie narysowane zwierzęta. A było co oglądać – na każdej stronie znajdują się ilustracje pasujące do przedstawianej treści. Co prawda w przeciwieństwie do okładki są czarno-białe, ale to nie ujmuje im niczego. Wisienką na torcie okazały się umieszczone na końcu śmieszne cytaty czy kocie przeróbki prawdziwych tytułów i postaci. Foster załącza również listę powieści, w których znajdziemy kocich bohaterów.
PODSUMOWANIE
Kotologia. Co naprawdę myśli twój kot to krótka, przeurocza książka przedstawiająca w zabawny sposób fakty z życia kotów. To pozycja jednak raczej humorystyczna aniżeli edukacyjna. Bardziej się zatem nada, jeżeli chcecie się uśmiechnąć na widok ładnych ilustracji i poczytać zabawne ciekawostki. Poszukajcie czegoś innego, jeśli szukacie faktycznej wiedzy o kotach popartej badaniami czy opiniami ekspertów w tym temacie.
Zachęcam do przejrzenia oferty nowości Wydawnictwa RM. A jeżeli szukacie powieści z kotami, to zapraszam do przeczytania recenzji Kawiarni pod Pełnym Księżycem.