Kto nie chciałby być kreatywny? Nieszablonowość, oryginalność, świeżość – to coś, co przyda się każdemu pisarzowi, artyście, a nawet pracownikowi mniejszej firmy. Na czym właściwie polega twórcze myślenie, jak je zwiększyć i co to jest kreatywność?
Kreatywność – proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji lub skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań.
Psychologia postrzega kreatywność z jednej strony jako element związany z naszymi wrodzonymi talentami i predyspozycjami, z drugiej – jako rodzaj umiejętności, którą możemy rozwijać. Ale jak?
Pisz ręcznie.
Pisanie ręczne uaktywnia o wiele więcej obszarów mózgu niż pisanie na klawiaturze. Wpływa pozytywnie na pamięć, poprawia koncentrację, zdolność uczenia się i przyswajania nowych informacji. Dzięki temu możemy także polepszyć naszą interpunkcję i ortografię. Programy na komputerze poprawiają wszystko za nas, a dzięki pisaniu odręcznemu jesteśmy w stanie sami wyłapać błędy. Dobrym pomysłem jest wysyłanie ręcznie pisanych listów, czy to do rodziny, czy do przyjaciół. Można też założyć pamiętnik (który ma więcej plusów niż tylko pobudzenie kreatywności).
Zmiany
Nie bój się czegoś zmienić. Jeśli ciągle będziesz tkwić w tym samym miejscu, nigdy nie wymyślisz czegoś nowego. Zmieniając otoczenie, język czy nawet ludzi, którymi się otaczasz, odkrywasz nieznane zakamarki swojej osobowości. Zmiany to nowe, niesamowite doznania i pozytywna energia, która da ci kopa do pracy.
Czytaj
Czytaj jak najwięcej tego, co sprawia ci przyjemność, ale nie bój się sięgnąć po inne gatunki. Czytanie wpływa na naszą wyobraźnię, zwiększa zasób słownictwa i sprawia, że jesteśmy inteligentniejsi. Możesz czytać na głos swoje prace. Wyłapiesz wtedy więcej błędów, a na dodatek może jakiś nowy pomysł wpadnie ci do głowy?
Dotleniaj organizm i daj mu dawkę wysiłku fizycznego
Może to być zwykły spacer z psem czy siłownia. Twój organizm potrzebuje ruchu, bo tak jest już stworzony. Dotleniony organizm to też dotleniony mózg. Jednak pamiętaj! Wykonuj takie czynności, które sprawią ci przyjemność, nie zmuszaj się do niczego, ale próbuj nowych rzeczy. Jeśli Ci się nie spodoba — znajdź coś innego. Może oprócz pobudzenia kreatywności znajdziesz swoją nową zajawkę, a przy okazji poprawisz sylwetkę lub zrzucisz kilka kilogramów? Kilka pożytecznych rzeczy w jednym!
Bierz udział w wyzwaniach pisarskich
Takich znajdziesz miliony. Czy to na grupach na facebooku, blogach lub wattpadzie. Pobudzi to twoją kreatywność, a oprócz tego nauczysz się czegoś nowego, o czym kiedyś być może nie miałeś pojęcia. Możesz mieć przy tym sporo zabawy, poprawisz swoją regularność, a może wyjdziesz ze swojej strefy komfortu i spróbujesz czegoś nowego i poprawisz swoje umiejętności? Tyle plusów!
Medytuj
Medytacja kojarzy nam się z siedzeniem w skupieniu przez dłuższy czas. Ale dla mózgu, który wciąż nie może się dobudzić, wystarczy 10-15 minut o poranku (a zacząć można od 3-4 minut, po dwóch-trzech tygodniach wejdzie to w twoją rutynę). Skup się na swoim oddechu i spróbuj poszukać wokół siebie ciszy. Wdychaj powietrze nosem, przytrzymaj je trochę, a potem wypuść ustami. Zaczniesz dzień spokojniejsza i bardziej skupiona. Mniej rzeczy będzie cię też irytować i wyprowadzać z równowagi.
Ucz się od innych
Jeśli widzisz, że ktoś w twoim otoczeniu jest bardzo kreatywny, ciągle wpada na nowe, coraz to ciekawsze pomysły – spędzaj z nim czas! Nie nauczysz się tylko czegoś nowego, a poznasz także nowych przyjaciół, być może na lata.
Świetny, pomocny post. Podobno jestem osobą dosyć kreatywna, ale dodatkowe pomysł na dodatkowe podkręcanie kreatywności bardzo mi się podoba ?
Pozdrawiam
Dziękujemy bardzo serdecznie! Pani blog też jest bardzo ciekawy i z chęcią będziemy na niego zaglądać.
Całkiem fajny post. Pozbierane wszystko do kupy. Ja potrzebuję wrócić do medytacji i biegania, bo te dwie rzeczy całkiem fajne. A. Moim sposobem na ręczne pisanie, jest pisanie dziennika emocji, najlepiej uskuteczniać po medytacji. Pomaga się oczyścić, zrozumieć i motywuje ?
Dziennik emocji? Wow! Ciekawy pomysł, warto wykorzystać.