Strona głównaLiteraturaKsiążki na Halloween - mroczna noc nadciąga

Książki na Halloween – mroczna noc nadciąga

Halloween zbliża się wielkimi krokami. Dni stają się coraz krótsze, wieczory zaczynają się dłużyć i mrok nadciąga w mgnieniu oka. Lubicie się bać? Oczekujecie, zniecierpliwieni, aż w przypadkowej szybie w ciemnym domu pojawi się jakaś twarz albo o dom zaczną uderzać ptaki? Pomóżcie trochę losowi. Sięgnijcie po idealne książki na Halloween i wprowadźcie się w mroczny nastrój grozy.

Czarna Madonna – Remigiusz Mróz

czarna madonna Halloween

To nie jest opowieść o niespokojnych duszach błąkających się po świecie w Halloween. Remigiusz Mróz zagłębia się w najmroczniejszą historię, odwołuje się do najstraszniejszych tematów, które przerażają najzagorzalszych miłośników horrorów – do Boga i Szatana.

Czarna Madonna opowiada o katastrofie lotniczej, która się nie zdarzyła, choć tak byłoby łatwiej dla wszystkich. Narzeczona Filipa, który zrzucił sutannę w imię miłości, brała udział w zaginięciu samolotu, którym mieli lecieć oboje. Ale nie ona, a były ksiądz przeżywa najmroczniejsze chwile swojego życia – niespodziewanie pojawia się siła, która targa nim na wszystkie strony, która nie daje mu spać, i która przemawia przez niego w nieznanym języku. Ani on, ani żaden duchowny, nie jest w stanie zapanować nad wydarzeniami, które nadchodzą.

Drżałam, gdy czytałam tę historię. W atmosferze ciemnej nocy Halloween książka powinna wpływać na nastrój lepiej niż straszny horror. W końcu – czy wyobraźnia nie jest potężniejsza niż wykreowany przez reżysera gotowy obraz? Przekonaj się 31 października. Oczywiście, jeśli nie brak Ci odwagi.

Carrie – Stephen King

Carrie - Stephen King

Gdy chodzi o książki na Halloween, pewne nazwisko od razu samo przychodzi na myśl – Stephen King. Fenomenalny autor horrorów, thrillerów i kryminałów zadebiutował młodzieżowym horrorem Carrie. 

Tytułowa bohaterka jest obiektem żartów ze strony rówieśników. Różni się od nich – pod względem ubioru, zachowania, a co więcej – umiejętności. Wychowywana przez samotną fanatyczkę religijną, która próbuje chronić ją przed jakimkolwiek grzechem, buntuje się i postanawia upodobnić się do innych.

Szkolny bal, na który dostała zaproszenie od najprzystojniejszego ucznia, wydaje się idealną okazją do wkroczenia w nowy etap. Jednak mroczne wydarzenia rozpoczynają krwawą noc, która może trwać bardzo długo… Ile osób musi zginąć, aby zemsta miała sens? Ile stron zdołasz przeczytać w Halloween?

Ptaszydło – Max Bentow

Max Bentow - Ptaszydło

Ptaszydło, będące kolejną pozycją na liście książek na Halloween, budzi skrajne emocje. Niektórzy mówią, że jest mocna, inni zaś twierdzą, że nie zachwyca. Moim zdaniem, Ptaszydło to książka wprowadzająca nas w świat mrocznych zbrodni i seryjnych, psychopatycznych morderców. Idealna przystawka przed daniem głównym.

Berlin. Ginie młoda dziewczyna o pięknych blond włosach. Zostaje oszpecona, a na zwłokach morderca pozostawia oskubanego ptaka. Zanim komisarz Nils Trojan zdąży wgłębić się w jedną sprawę, zostaje wezwany do kolejnej, rażąco podobnej. Czyżby Berlin był zagrożony przez psychopatę? Przerażający morderca wkrótce zmienia schemat i zaczyna polować na myśliwego…

Nocna Zmiana – Stephen King

Nocna Zmiana - Stephen King

Ukłon w stronę tych, którzy w Halloween nie skuszą się na czytanie powieści. Stephen King jest autorem zbioru opowiadań – horrorów, a akurat dzieło Nocna Zmiana zostało uznane za najlepszy zbiór opowiadań mrożących krew w żyłach.

Warto zwrócić uwagę na opowiadanie Nocna Szychta, opowiadające o zakładzie przeróbki wełny, gdzie pracownicy zjawiają się tylko w nocy. Właściciel fabryki, nie chcąc dopuścić do zamknięcia, zatrudnia pracowników mających pomóc w tępieniu gryzoni. Wkrótce jedyny pracownik obsługujący maszynę do wełny staje się ofiarą swojego narzędzia pracy, a jego ciało – domem dla szkodników. Kolejny zatrudniony nie ma pojęcia, na co się pisze…

Inne opowiadania warte uwagi: Dola Jerusalem, Ktoś na drodze, Dzieci kukurydzy. 

Inkub – Artur Urbanowicz

Książki na Halloween; Inkub - A. Urbanowicz

Jodoziory, Suwalszczyzna. W miejscu, w którym unosi się atmosfera mroku, grozy i agresji zostają znalezione zwłoki małżeństwa. Każdy mieszkaniec wioski zna to miejsce – owiane złą sławą, w którym dochodzi do niewyjaśnionych wydarzeń. Chodzą słuchy, że źródłem całego mroku jest nawiedzony dom stojący nieopodal.

Zagłębisz się w historię tego miejsca, a zginiesz. Niejednego już spotkał taki los, o czym możesz się przekonać. Jednak znajduje się osoba, która zaczyna badać historię tego terenu – i wcale nie jest ona przyjemna. Co, jeśli opowiadania o czarownicach, którymi straszyła Cię babcia, są prawdziwe?

Jeśli się nie boisz, koniecznie sięgnij po mroczne książki na Halloween. Lepiej zrób to wcześniej, bo mroczną, październikową nocą lepiej zaszyć się w domu i nie spoglądać w lustra ani okna. Kto wie, co można tam zobaczyć? Skup się na lekturze i spróbuj nie drżeć ze strachu, a potem – zdradź, jak Ci poszło. Jeżeli natomiast literki przestaną być wyraźne, spróbuj „zrelaksować się” podczas horrorowego maratonu.

Ania Kin
Ania Kin
Uparta, samodzielna i niezależna – to ja. Stanowczo przerzucam kolejne kartki książek i szukam niestandardowych tematów, by odkrywać nowe i nieznane. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie. Teraz jestem tu, a Ty?
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.