Strona głównaLiteratura„Kukuryku! Afera w kurniku” – recenzja książki Gabrieli Rzepeckiej-Weiss

„Kukuryku! Afera w kurniku” – recenzja książki Gabrieli Rzepeckiej-Weiss

Niełatwo rozpoznać dobrą książkę na pierwszy rzut oka. Nie udała mi się ta sztuka w przypadku Kukuryku! Afera w kurniku Gabrieli Rzepeckiej-Weiss. Recenzuję ją dla was tylko dzięki uprzejmości wydawnictwa Kropka, które mi ją poleciło. Myślę, że ta pozycja powinna trafić na listę lektur w klasach początkowych – bardzo mądra, ponadto świetnie napisana, stanowi doskonały punkt wyjścia do rozmowy o tym, że nie należy plotkować. A w większej skali opowiada o odpowiedzialności mediów za kształtowanie ludzkich umysłów.

Kukuryku! Afera w kurniku

Książka opowiada o rozgłośni radiowej w Zagrodnie, w której gromada kur zbiera informacje, a kogut Kukuryk przekazuje je wszystkim mieszkańcom. Każdego poranka zwierzęta dowiadują się o sobie, a przy okazji też o sąsiadach, czegoś nowego. Szybko wychodzi na jaw, że rzetelność tych informacji pozostawia wiele do życzenia. Sympatyczne reporterki tak zmieniają sens zasłyszanych słów, że doprowadzają do kłótni. W rezultacie wszyscy mieszkańcy Zagrodna obrażają się na siebie i posądzają dotychczasowych przyjaciół o zarozumiałość i dwulicowość. Na szczęście w porę odkrywają, że przyczyną nieporozumień są audycje radiowe Kukuryka i postanawiają zrobić z tym porządek.

Informacje i plotki

Książka Kukuryku! Afera w kurniku przedstawia szkodliwość plotek. Kury-reporterki przysłuchują się rozmowom mieszkańców niezbyt wnikliwie i szukają sensacji zamiast rzetelnych informacji. Ich niedokładne relacje wywołują konflikty, bo zwierzęta, zaczynają się wzajemnie posądzać o nieszczerość czy wyniosłość. Nawet najbardziej przyjaźni i życzliwi mieszkańcy sprawiają wrażenie fałszywych.

Czytaj także: Top 10 filmów animowanych

Z drugiej strony książka mówi też o odpowiedzialności mediów, które mają ogromny wpływ na to, jak postrzegamy innych. Każde słowo, każda wypowiedź mogą zostać zinterpretowane na wiele sposobów, a kiedy jeszcze zostaną wyrwane z kontekstu, dziennikarz jest w stanie całkowicie zmienić ich sens. To zjawisko jest aż nadto widoczne w mediach plotkarskich, choć pojawiło się także w typowo informacyjnych środkach przekazu. Nie sposób ocenić, jak bardzo jest szkodliwe.

Nowa lektura szkolna?

Dzięki książce Gabrieli Rzepeckiej-Weiss dzieci mogą się bardzo dużo dowiedzieć o otaczającej nas rzeczywistości. Opowieść o Zagrodnie zachęca do samodzielnego osądu każdej informacji, która pochodzi z mediów. Ale nie tylko, bo plotka zasłyszana od koleżanek czy kolegów również może mijać się z prawdą i w rezultacie wpływać na relacje z innymi osobami.

Warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób książka została napisana. Choć w większości jest prozą, to zaskakuje ilością rymów i powtórzeń, co całkowicie zmienia jej charakter. Zyskuje rytm, który rozkłada akcenty i podkreśla najważniejsze kwestie. Sam tekst nie jest długi, dlatego można go zaproponować początkującym czytelnikom. Dodatkowym atutem publikacji są całostronicowe, barwne ilustracje Doroty Prończuk, z których doskonale można wyczytać emocje bohaterów. To wszystko sprawia, że widziałabym ten tytuł na liście lektur dla klas I-III szkoły podstawowej.

Zobacz: Jak uatrakcyjnić naukę czytania?


Chcesz być na bieżąco ze światem literatury i mieć okazję na zdobycie egzemplarzy wciągających książek? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku.

Tytuł:
Kukuryku! Afera w kurniku
Autor:
Gabriela Rzepecka-Weiss
Wydawnictwo:
Kropka
Data wydania:
7 sierpnia 2024 r.
Liczba stron:
32
Tematyka
8
Fabuła
8
Język i styl
10
Szata graficzna
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kukuryku! Afera w kurniku Książka opowiada o rozgłośni radiowej w Zagrodnie, w której gromada kur zbiera informacje, a kogut Kukuryk przekazuje je wszystkim mieszkańcom. Każdego poranka zwierzęta dowiadują się o sobie, a przy okazji też o sąsiadach, czegoś nowego. Szybko wychodzi na jaw, że rzetelność tych...„Kukuryku! Afera w kurniku” – recenzja książki Gabrieli Rzepeckiej-Weiss

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.