Strona głównaRecenzje książek i komiksówFantastyka, sci-fi, horror„Last Violent Call. Ostatnie wezwanie” – paskudne śledztwa – recenzja książki Chloe...

„Last Violent Call. Ostatnie wezwanie” – paskudne śledztwa – recenzja książki Chloe Gong

„Last Violent Call. Ostatnie wezwanie” to najnowsza propozycja wydawnictwa Jaguar od Chloe Gong. Jako wielbicielka całej jej serii, będącej retellingiem „Romea i Julii”, nie mogłam nie sprawdzić, co kryją w sobie te dwie nowelki. Czy warto było sięgnąć po tę krótką antologię?

PASKUDNA SPRAWA

Roma oraz Juliette, bohaterowie znani z These Violent Delights, po pozbyciu się plagi z Szanghaju budują życie pod nowymi tożsamościami. Przeszłość jednak burzy spokój młodego małżeństwa, gdy próg ich domu przekracza nieznajomy z prośbą o pomoc dla swojej ukochanej – grozi jej bowiem niebezpieczeństwo. Sprawa ta powiązana jest z tajemniczymi eksperymentami wykonywanymi na ludziach. Byli dziedzice gangów podejmują się ochrony kobiety i próbują dotrzeć do informacji, które przybliżą ich do uwolnienia miasta od kolejnego szaleństwa.

OHYDNE MORDERSTWO

Opowiadanie idealne dla fanów Agathy Christie i jej Morderstwa w Orient Expressie. Benedikt oraz Marshall wyruszają śladem Lourensa, tajemniczego, ale genialnego naukowca. Wszystko się komplikuje, gdy w pociągu, którym się przemieszczają, znaleziony zostaje trup. By przejazd odbył się zgodnie z planem, bohaterowie zaczynają udawać detektywów i szukać zabójcy. Sprawa okazuje się bardziej skomplikowana, niż początkowo sądzili, a rozwiązanie zaskoczy ich obu.

NICZYM OFICJALNY FANFIK

Podczas czytania Last Violent Call nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że mam do czynienia z dobrze napisanym fanfikiem. Oderwanym od książek (nie pasuje do żadnej z dotychczas opublikowanych z tej serii), jednak pozostającym w ich klimacie, pozwalającym poznać bliżej bohaterów i istotę eksperymentów, które stanowią ważny element całej historii. Nie jest to dzieło konieczne do zrozumienia wydarzeń, ale to miły gest ze strony Chloe Gong, że podzieliła się nim z czytelnikami. To coś idealnego dla fanów stworzonego przez nią świata, uwielbiających do niego powracać. Jeżeli zaliczacie się do tego grona i niecierpliwie przebieracie nogami w oczekiwaniu na kolejny tom, książka Last Violent Call będzie strzałem w dziesiątkę na Waszej liście czytelniczej. Spędzicie miło wieczór przy niej. Jest tak krótka i przyjemna w odbiorze, że pochłonąć ją można w niecałe dwie godziny, a nawet szybciej.

SPRAWA CZY MORDERSTWO?

Oba opowiadania zawarte w Last Violent Call podobały mi się równie mocno. Moim zdaniem stoją na tym samym poziomie. Lepiej żadnego nie pominąć, nawet jeśli lubicie mniej (bądź wcale) którąś z par bohaterów. Wiele antologii można czytać w dowolnej kolejności, tutaj jednak polecam trzymać się spisu treści, gdyż w Ohydnym morderstwie pojawia się postać z Paskudnej sprawy. Będzie zatem trudno w pełni zrozumieć drugą nowelkę bez znajomości pierwszej.

MARTWI WRACAJĄ DO ŻYWYCH

Po zakończeniu Our Violent Ends nieco rozpaczałam nad tym, że autorka postanowiła zgodnie z oryginałem uśmiercić głównych bohaterów. W Paskudnej sprawie Gong wyjaśnia, jak do tego doszło, że Roma oraz Juliette jednak zdołali uciec przed ogniem i skryli się, by prowadzić życie z dala od konfliktów gangów. Z jednej strony bardzo mnie ta decyzja cieszy, gdyż uwielbiam tę parę, ale z drugiej obawiam się planów Gong co do tej dwójki. Mam nadzieję, że ma na nich ciekawy pomysł, a nie wykorzystała ich tylko do nowelki. Zakończenie Paskudnej sprawy nieco mnie uspokaja, że autorka jednak wie, co robi, ale przekonamy się w Foul Heart Huntsman.

PODSUMOWANIE

Last Violent Call to pozycja obowiązkowa dla miłośników twórczości Chloe Gong. Umili oczekiwanie na Foul Heart Huntsman. Fani Romy i Julliete oraz Benedikta i Marshalla będą szczególnie zadowoleni z tej lektury. Chętnie przeczytałabym podobne historie o pozostałych bohaterach. Szanghaju nigdy dość!


Hity Wattpada na papierze – tak czy nie? Jeden z nich, Mallaroy A. M. Juny, ostatnio wzięłam pod lupę i odpowiedziałam na to pytanie.

Fabuła
10
Bohaterowie
10
Akcja
10
Klimat
10
Okładka
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

PASKUDNA SPRAWA Roma oraz Juliette, bohaterowie znani z These Violent Delights, po pozbyciu się plagi z Szanghaju budują życie pod nowymi tożsamościami. Przeszłość jednak burzy spokój młodego małżeństwa, gdy próg ich domu przekracza nieznajomy z prośbą o pomoc dla swojej ukochanej – grozi jej bowiem...„Last Violent Call. Ostatnie wezwanie” – paskudne śledztwa – recenzja książki Chloe Gong

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.