Strona głównaRecenzje książek i komiksówFantastyka, sci-fi, horror„Last Violent Call. Ostatnie wezwanie” – paskudne śledztwa – recenzja książki Chloe...

„Last Violent Call. Ostatnie wezwanie” – paskudne śledztwa – recenzja książki Chloe Gong

„Last Violent Call. Ostatnie wezwanie” to najnowsza propozycja Wydawnictwa Jaguar od Chloe Gong. Jako wielbicielka całej jej serii, będącej retellingiem „Romea i Julii”, nie mogłam nie sprawdzić, co kryją w sobie dwie nowelki. Tego, czy warto sięgnąć po tę krótką antologię, dowiedziecie się niżej.

PASKUDNA SPRAWA

Roma oraz Juliette, bohaterowie znani z These Violent Delights, po pozbyciu się plagi z Szanghaju budują życie pod nowymi tożsamościami. Przeszłość jednak burzy spokój młodego małżeństwa, gdy do ich domu zawita nieznajomy z prośbą o pomoc dla swojej ukochanej, której grozi niebezpieczeństwo. Sprawa ta powiązana jest z tajemniczymi eksperymentami wykonywanymi na ludziach. Byli dziedzice gangów podejmują się ochrony kobiety i próbują dotrzeć do informacji, które przybliżą ich do uwolnienia miasta od kolejnego szaleństwa.

OHYDNE MORDERSTWO

Opowiadanie idealne dla fanów Agathy Christie i jej Morderstwa w Orient Expressie. Benedikt oraz Marshall wyruszają śladem Lourensa, tajemniczego, ale genialnego naukowca. Wszystko się komplikuje, gdy w pociągu, którym się przemieszczają, znaleziony zostaje trup. By przejazd odbył się zgodnie z planem, bohaterowie udają detektywów i szukają zabójcy. Sprawa okazuje się bardziej skomplikowana, niż początkowo sądzili, a rozwiązanie zaskoczy ich obu.

NICZYM OFICJALNY FANFIK

Podczas czytania Last Violent Call nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że mam do czynienia z dobrze napisanym fanfikiem. Oderwanym od książek, ale pozostającym w klimacie, pozwalającym poznać bliżej bohaterów i istotę eksperymentów, które stanowią ważny element całej serii. Nie jest to dzieło konieczne do zrozumienia wydarzeń, ale to miły gest ze strony Chloe Gong, że podzieliła się tymi historiami z czytelnikami. To coś idealnie dla fanów stworzonego przez nią świata, uwielbiających do niego powracać. Jeżeli zaliczacie się do tego grona i przebieracie nogami z niecierpliwości w oczekiwaniu na kolejny tom, to Last Violent Call będzie strzałem w dziesiątkę na Waszej liście czytelniczej. Spędzicie miło wieczór przy niej. Jest tak krótka i przyjemna w odbiorze, że pochłonąć ją można w niecałe dwie godziny.

SPRAWA CZY MORDERSTWO?

Oba opowiadania zawarte w Last Violent Call podobały mi się równie mocno. Moim zdaniem stoją na tym samym poziomie. Lepiej żadnego nie pominąć, nawet jeśli lubicie mniej (bądź wcale) którąś z par. Wiele antologii można czytać w dowolnej kolejności, tutaj jednak polecam trzymać się spisu treści, gdyż w Ohydnym morderstwie pojawia się postać z Paskudnej sprawy. Bez znajomości pierwszej nowelki będzie zatem trudno w pełni zrozumieć drugą.

MARTWI WRACAJĄ DO ŻYWYCH

Po zakończeniu Our Violent Ends nieco rozpaczałam nad tym, że autorka postanowiła zgodnie z oryginałem uśmiercić głównych bohaterów. W Paskudnej sprawie Gong wyjaśnia, jak do tego doszło, że Roma oraz Juliette jednak zdołali uciec przed ogniem i skryli się, by prowadzić życie z dala od konfliktów gangów. Z jednej strony bardzo mnie ta decyzja cieszy, gdyż uwielbiam Romę i Juliette, ale z drugiej strony obawiam się planów Gong co do nich. Mam nadzieję, że ma na nich ciekawy pomysł, a nie wykorzystała ich tylko do nowelki. Zakończenie Paskudnej sprawy nieco mnie uspokaja, że jednak wie, co robi, ale przekonamy się w Foul Heart Huntsman.

PODSUMOWANIE

Last Violent Call to pozycja obowiązkowa dla miłośników twórczości Chloe Gong. Umili oczekiwanie na Foul Heart Huntsman. Fani Romy i Julliete oraz Benedikta i Marshalla będą szczególnie zadowoleni z tej lektury. Chętnie przeczytałabym podobne historie o pozostałych bohaterach. Szanghaju nigdy dość!


Hity Wattpada na papierze – tak czy nie? Jeden z nich, Mallaroy A. M. Juny, ostatnio wzięłam pod lupę i odpowiedziałam na to pytanie.

Polecane recenzje

„Wielki Mur z Winnipeg i ja” – czy bezuczuciowy futbolista może pokochać?

Wielki Mur otoczony wielkim murem Te słowa idealnie opisują osobowość Aidena. Futbolista w swoim życiu...

„Kiedy Nietzsche szlochał” – recenzja

I oto jest – kolejna recenzja książki Irvina D. Yaloma. Tym razem pod lupę...

„Korona z kości” – czy los jest zapisany w gwiazdach?

Trzy Siostry: koniec ze stereotypem słabej kobiety Korona z kości zabiera nas w fantastyczną krainę Vesterii,...

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kryteria oceny książki

Fabuła
10
Bohaterowie
10
Akcja
10
Klimat
10
Okładka
10
PASKUDNA SPRAWA Roma oraz Juliette, bohaterowie znani z These Violent Delights, po pozbyciu się plagi z Szanghaju budują życie pod nowymi tożsamościami. Przeszłość jednak burzy spokój młodego małżeństwa, gdy do ich domu zawita nieznajomy z prośbą o pomoc dla swojej ukochanej, której grozi niebezpieczeństwo. Sprawa...„Last Violent Call. Ostatnie wezwanie” – paskudne śledztwa – recenzja książki Chloe Gong