Strona głównaPublicystykaKultura"Magiczna kłódka" – wyprawa do przeszłości według Barbary Wicher

„Magiczna kłódka” – wyprawa do przeszłości według Barbary Wicher

Podróże w czasie to motyw chętnie wykorzystywany przez autorów książek dla dzieci, więc trzeba być nie lada mistrzem, by sprawić, aby taka historia nie sprawiała wrażenia oklepanej. Barbara Wicher poradziła sobie z tym wyzwaniem bez zarzutu. Jej "Magiczna kłódka" jest świetną, wakacyjną książką dla młodego czytelnika.

Niezwykłe spotkania z przeszłością

Bohaterem książki Magiczna kłódka jest Szymek, który wraz z rodziną przeprowadza się do starego domu dziadka na wieś. Znajduje tam tajemniczą skrzynię, w której leży niezwykła kłódka. Kiedy tylko przekręci kluczyk, od razu przenosi się do przeszłości. Tym sposobem ma okazję zobaczyć świat dinozaurów, a następnie przyjrzeć się turniejowi średniowiecznych rycerzy. Wszędzie spotyka Artka, który wydaje mu się dziwnie znajomy. Ze wszystkich tych miejsc przynosi drobne pamiątki, które potwierdzają, że jego podróże są prawdziwe.

Pewnego razu jednak Szymek przypadkiem wysyła w przeszłość swojego tatę. W dodatku bez możliwości powrotu. Wraz z ciekawskim bratem, a potem sąsiadem, chłopiec musi odnaleźć ojca zaginionego w czasoprzestrzeni, zanim stanie się coś złego. Jednak nie wszystko idzie gładko. W wyniku nieporozumienia chłopcy trafiają do dworku Jana Matejki, by w końcu, w jeszcze innych czasach, uratować samolot przed katastrofą. Przygoda goni przygodę!

Wrażenia z lektury

Muszę przyznać, że książkę czytało mi się bardzo dobrze. Mimo że motyw podróży w czasie powtarza się w literaturze dziecięcej bardzo często, dzięki umiejętnościom pisarskim Barbary Wicher nie jest nudny. Przygodom Szymka towarzyszy tajemnica i dreszczyk emocji, które autorka sprawnie podkreśliła dynamicznym tempem akcji i starannym słownictwem. Tylko ilustracje nie dotrzymują kroku opowieści. W mojej ocenie brakuje im profesjonalizmu.

Warto również zwrócić uwagę na wysoki poziom wydania książki. Magiczna kłódka otrzymała twardą oprawę, doskonałej jakości papier, a jednocześnie zastosowano dużą, wyraźną czcionkę. To z pewnością ukłon w stronę początkujących czytelników, którym łatwo będzie samodzielnie poznawać szalone przygody bohaterów. Nie bez znaczenia jest również niewielka długość rozdziałów.

Magiczna kłódka będzie doskonałym, wakacyjnym wyborem czytelniczym dla dzieci wczesnoszkolnych. Dostarcza fantastycznej rozrywki, jest dynamiczna i wciągająca. Dzięki niej można poczuć smak przygody, a jednocześnie odkryć wartość przyjaźni i więzów rodzinnych. Można ją również potraktować jako źródło wiedzy o przeszłości. Jest to zatem lektura wszechstronna, którą warto mieć w swojej biblioteczce.


Jeśli wolisz czytać o prawdziwych podróżach, zajrzyj do naszej recenzji Wokół świata na wariata!

Tematyka
7
Słownictwo
10
Nastrój
8
Szata graficzna
5
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Niezwykłe spotkania z przeszłością Bohaterem książki Magiczna kłódka jest Szymek, który wraz z rodziną przeprowadza się do starego domu dziadka na wieś. Znajduje tam tajemniczą skrzynię, w której leży niezwykła kłódka. Kiedy tylko przekręci kluczyk, od razu przenosi się do przeszłości. Tym sposobem ma okazję..."Magiczna kłódka" – wyprawa do przeszłości według Barbary Wicher

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.