Strona głównaLiteratura„Matka niedostępna emocjonalnie” – Jasmin Lee Cori – recenzja

„Matka niedostępna emocjonalnie” – Jasmin Lee Cori – recenzja

Matka niedostępna emocjonalnie autorstwa Jasmin Lee Cori to poradnik wywołujący wiele refleksji. Z nim nie tylko przejdziesz przez trudy, które zafundowała ci własna rodzicielka, ale i spróbujesz stworzyć przyszłość opartą na wybaczeniu i akceptacji.

„Matka niedostępna emocjonalnie to taka, która nie jest w pełni obecna w życiu dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o sferę emocji” tak zaczyna się opis książki doświadczonej, licencjonowanej psychoterapeutki – Jasmin Lee Cori. Celem tego poradnika, jak to sama ujęła, „jest wyleczenie ukrytych ran niedostatniego macierzyństwa”. Czy Matka niedostępna emocjonalnie jest w stanie uleczyć złamane serca wszystkich dorosłych dzieci? Przekonajmy się.

DUŻO PRZYDATNYCH INFORMACJI

Matka niedostępna emocjonalnie zaczyna się od wyczerpującego opisu roli matki oraz jej różnych oblicz. Jak się okazuje, jest tego naprawdę sporo, o niektórych z nich nawet nigdy nie pomyślałam.

Następnie terapeutka zwraca uwagę na kwestie przywiązania, przemocy emocjonalnej, pracy z wewnętrznym dzieckiem oraz w końcu psychoterapii. Rozdziały są przedstawione krótko, rzeczowo, ale myślę, że również wyczerpująco. Czytelnik zaznajamia się z tematem, równocześnie nie będąc zbombardowanym nadmiarem informacji.

Jasmin Lee Cori swoją książkę opiera przede wszystkim na zdobytym doświadczeniu w pracy z osobami zaniedbanymi emocjonalnie i molestowanymi. Jest to szczególnie cenne, ponieważ wszystkie kwestie stara się jasno wyjaśnić i używa wielu metafor, które znacznie ułatwiają zrozumienie skomplikowanych psychologicznych i relacyjnych mechanizmów.

matka niedostępna emocjonalnie
fot. Klaudia Wróbel

DARMOWA TERAPIA?

Tak naprawdę proces czytania, o ile rzetelnie podejdziemy do wykonywania ćwiczeń, znacznie się przedłuża, więc zdecydowanie nie będzie to książka na jedną noc. Autorka po większości podrozdziałów zostawia czytelnikowi miejsce na refleksje. Zadania i ćwiczenia są dość niezależne od siebie, co sprawia, że nie trzeba ich robić po kolei czy w określonym czasie. Zawsze można do nich wrócić i się nad nimi zastanowić. Jest to ogromny plus, gdyż wiele poradników opiera się na teorii bez praktycznego pokrycia.

Należy jednak pamiętać, że książka nie zastąpi prawdziwej terapii, ale może stać się wsparciem w procesie terapeutycznym.

Przeczytaj również: „Żyć szybko” – niekończąca się żałoba Brigitte Giraud [recenzja]

PODSUMOWANIE

Matka niedostępna emocjonalnie jest zdecydowanie warta przeczytania przez rodziców, jak i dorosłe już dzieci. Dzięki jej uniwersalności w rolę „matki” wcielić się może dowolny opiekun, więc jeśli wychowywał was dziadek niedostępny emocjonalnie, ta książka również będzie dla was.

Poradnik ten będzie również świetnym wsparciem w psychoterapii, bądź zapalnikiem, aby na taką terapię pójść. Wykonanie wszystkich ćwiczeń zapewne nie wyleczy wszystkich ran, ale zdecydowanie okaże się pomocne w walce o lepsze jutro w relacjach, związkach i przyjaźniach. Uważam również, że będzie to ciekawa literatura dla studentów psychologii czy psychoterapeutów.


Szukasz innych poradników psychologicznych? Poznaj pomocne poradniki o depresji!

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?
Okładka
9
Tematyka
10
Wyczerpanie tematu
10
Przydatność
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

„Matka niedostępna emocjonalnie to taka, która nie jest w pełni obecna w życiu dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o sferę emocji” tak zaczyna się opis książki doświadczonej, licencjonowanej psychoterapeutki – Jasmin Lee Cori. Celem tego poradnika, jak to sama ujęła, „jest wyleczenie ukrytych ran niedostatniego...„Matka niedostępna emocjonalnie” – Jasmin Lee Cori – recenzja

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.