Strona głównaFilm„Miller's Girl” – porywający romans czy totalny niewypał?

„Miller’s Girl” – porywający romans czy totalny niewypał?

Miller's Girl w reżyserii Jade Halley Bartlett to piękny w swojej formie film o romansie między uczennicą a nauczycielem, stworzony w duchu literackim. W główne role wcielili się: Martin Freeman (znany z „Sherlocka Holmesa”) oraz Jenna Ortega (serialowa „Wednesday”).

Miller’s Girl zapowiadał się naprawdę dobrze nie tylko dlatego, że w role główne wcielili się znani aktorzy (Martin Freeman oraz Jenna Ortega), ale również dlatego, że miał być to rys romansu na literackim, książkowym tle. Mimo fascynującego klimatu i pięknych filmowych ujęć, produkcja swoją fabułą nie porywa i trochę zawodzi widza.

FABUŁA

Nastoletnia Cairo Sweet (Jenna Ortega) za namową przyjaciółki Winnie (Gideon Adion) zapisuje się na zajęcia z literatury, które prowadzi niedoceniony pisarz – Jonathan Miller (Martin Freeman). Nauczyciel szybko dostrzega w Cairo pisarski potencjał, więc kieruje na nią swoją uwagę, co dziewczyna sprytnie stara się wykorzystać. Wkrótce powstaje między nimi wyjątkowa więź.

Miller's Girl (2024) | MUBI
Kadr z filmu „Miller’s Girl”

„JA JESTEM NAJSTRASZNIEJSZĄ RZECZĄ W TYM LESIE” – CAIRO SWEET

Jak szybko się okazuje, romans między Cairo a Millerem jest zgubny.

Reżyser nadaje głównej bohaterce rolę czarnego charakteru, a żeby być dokładniejszym: wprowadza motyw femme fatale. Cairo za maską słodkiej dziewczyny skrywa niegodziwe oblicze. W ramach zemsty na nauczycielu nie cofa się przed niczym, aby osiągnąć swoje wymarzone cele. Literacki romans szybko zamienia się wówczas w mściwą grę, którą Cairo postanawia wygrać.

Przeczytaj również: „Palm Springs” – przezabawna komedia o miłości w pętli czasowej – recenzja

Działania Cairo mają wpływ nie tylko na samego Jonathana, ale również na jego żonę. Wydaje się, że kobieta, mając podejrzenia co do niewierności męża, zostaje wreszcie wyrwana z letargu pracy i zwraca na niego uwagę.

W swojej rozmowie z nim mówi: „Nastoletnie dziewczyny są niebezpieczne, Jonathan. Są pełne emocjonalnej przemocy i obelg”, jakby miało być to dla niego ostateczne ostrzeżenie, aby nie mieszał się w tego typu relacje z uczennicami.

Miller's Girl (2024) - Photo Gallery - IMDb
Kadr z filmu „Miller’s Girl”

„LITERATURA JEST MOIM UKOJENIEM W SAMOTNOŚCI” – CARIO SWEET

Motyw literatury w tym filmie jest bardzo silny. Zajęcia prowadzi owiany złą sławą pisarz – Jonathan Miller. Gdy odkrywa, że Cairo również jest pasjonatką czytania i sztuki pisania, proponuje jej napisanie pracy zaliczeniowej, która ma być jej złotym biletem do znakomitej uczelni. Cairo podejmuje się tego wyzwania – odtąd ich więź zacieśnia się.

W filmie nie brakuje inspiracji literackich. Zarówno Cairo, jak i jej mentor, posługują się metaforami literackimi, cytatami ze znanych dzieł, chodzą na spotkania literacko-teatralne, co nadaje ich relacji baśniowo-książkowy klimat. Sceny w filmie mają ciekawy charakter – zestawienie natury i mroku oraz pomieszczeń wypełnionych po brzegi książkami.

Miller's Girl | Flixster
Kadr z filmu „Miller’s Girl”

CZY TO JAWA CZY SEN?

Sama produkcja ma ciekawą formę. Trzeba się dobrze skupić na scenach i montażu, gdyż nie brakuje tam pomieszania realnych wydarzeń z wyobraźnią Cairo.

Ciężko jest określić, czy to, co napisała w swojej pracy zaliczeniowej, było prawdą czy nie. Z tego względu widz ma mieszane uczucia – czy romans uczennicy i nauczyciela faktycznie miał miejsce, czy może pan Miller zdusił go w zarodku, a resztę dopowiedziała Cairo?

Miller's Girl (2024) - IMDb
Kadr z filmu „Miller’s Girl”

PODSUMOWANIE

Miller’s Girl moim zdaniem miał olbrzymi potencjał. Znani aktorzy świetnie odegrali swoje role – idealnie przedstawili emocje, takie jak gniew czy miłość. W całym tym romantycznym szaleństwie było miejsce na wolniejsze sceny, które wyrażały piękno intymności, młodości. Niestety końcówka filmu stłamsiła to piękno i zamieniła historię bohaterów w koszmar.


Szukasz ciekawego filmu? Sprawdź recenzję Biednych Istot!

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

1 KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Miller's Girl zapowiadał się naprawdę dobrze nie tylko dlatego, że w role główne wcielili się znani aktorzy (Martin Freeman oraz Jenna Ortega), ale również dlatego, że miał być to rys romansu na literackim, książkowym tle. Mimo fascynującego klimatu i pięknych filmowych ujęć, produkcja swoją...„Miller's Girl” – porywający romans czy totalny niewypał?

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.