„Każde pokolenie ma własny czas”… proszę was, przecież nie będę tu cytował szesnastoletniej piosenki Kombii, tylko żartowałem! Fakt faktem, że dla nas graczy każde pokolenie ma własną… grę.
Pogadajmy więc o sieciówkach. Są oldboje, którzy mają teraz swoje rodziny i życie, lecz czasem, przed snem, wspominają Tibię, Metina czy CS’a 1.6. To nie będzie opowieść o tych dziełach. To nie jest także opowieść o League of Legends czy, przepraszam niektórych za to, co powiem, Fortnite. Rozsiądźcie się wygodnie i posłuchajcie o kilku faktach o… Minecrafcie. Szczególnie że 17 maja stuknie jej 11 lat!
Minecraft – Stwórz swój świat: Genesis
Wiecie, co łączy Boga w Starym Testamencie i Notcha? Nieee, nie chodzi mi o plagi, a o opisaną w Księdze Rodzaju historię stworzenia świata. Zarówno jemu jak i Markusowi Perssonowi – szwedzkiemu programiście znanemu bliżej jako Notch – zajęło to 6 dni. To był dobry tydzień, gdyż obecnie gra ma jakieś 112 milionów graczy, a dzięki aktualizacjom wciąż przekonuje do siebie kolejne pokolenia.
W morzu podróbek
Wiecie, po czym poznać, że gra chwyciła czy odniosła sukces? Nie po notowaniach na giełdzie czy fandomie, tylko po liczbie naśladowców, którzy chcieliby odkroić choć kawałek tak słodkiego interesu. Jeśli wpiszemy tytuł gry w Sklepie Play, to wypluje nam ponad 100 tytułów mniej lub bardziej związanych z grą lub zupełnie osobnymi tworami.
Dania, jak ty mnie zaimponowałaś w tej chwili!
Przyznaję, też gram, mamy z paczką swoje serwery i po męczącym dniu lubimy posiedzieć i postawić klocek na klocku. Jednak nasze starania są niczym wobec dokonań Duńczyków. Panowie Simon Kokkendorf i Thorbjørn Nielsen – pracownicy państwowi – wzięli zapewne w 2014 roku nadgodziny, bo odtworzyli 42 933 m² swojego pięknego kraju w tej grze. Imponujące. Kto się pisze na odtworzenie Polski?
Synek, weź zostaw tą gierkę, weź się za coś kreatywnego!
Dosyć stereotypowy tekst, od nie mniej stereotypowego ojca, który gapi się w telewizor, popijając piwo, czy też matki malującej paznokietki i plotkującej z przyjaciółką. Niemniej jednak trzeba przyznać, że są gry – a to jedna z nich – które odpowiednio użyte mogą przynieść więcej pożytku niż szkody. Od 2013 trzynastoletni Szwedzi mogą pograć na lekcjach i nikt nie ma im tego za złe. W końcu Minecraft pobudza wyobraźnię czy inteligencję przestrzenną. Również ja pomagam na serwerze, Tom Kids (mycave.pl), na którym starzy stażem i doświadczeniem gracze uczą młodych, jak grać i koegzystować w często toksycznym środowisku gier multiplayer.