Strona głównaPublicystykaKultura"Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji" – recenzja komiksu Jamesa Daviesa

„Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji” – recenzja komiksu Jamesa Daviesa

Korzenie naszej kultury sięgają starożytnej Grecji i czerpią z jej mitologii bezustannie. Mimo że wierzenia Greków były krwawe, pełne okrucieństwa i wszelkiej niegodziwości, powinny być znane naszym dzieciom. Zwłaszcza że wiele tych historii budzi ogromne zainteresowanie najmłodszych czytelników.

Znane historie w nowej odsłonie

Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji to komiksowa wersja najbardziej znanych opowieści o wierzeniach Greków – od powstania świata, do Minotaura, Prometeusza i Herkulesa. Nie zabrakło również konia trojańskiego czy też pięty Achillesa. Książka objaśnia również, jak według wierzeń starożytnych Greków, wyglądał świat pozagrobowy. Opowiada o groźnych potworach pokonywanych przez dzielnych herosów. Nie pomija historii miłosnych – tych szczęśliwych, ale i tragicznych.

Grafika

Komizm został wykorzystany również w warstwie graficznej komiksu. Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji zostały narysowane wyraźną kreską, która nawiązuje do sztuki dawnych wieków. W przedstawionych historiach gdzieś podskórnie wyczuwa się poczucie humoru i dystans autora. Wyobrażenia postaci sprawiają, że nawet najokrutniejsze stwory nie budzą strachu, a raczej rozbawienie. Herosi wyglądają oczywiście jak kulturyści, a bogowie mają długie brody.

Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji, James Davies
fot. Wydawnictwo Kropka

Wszechobecny humor nie umniejsza jednak znaczenia mitów. Nadal są to historie o poświęceniu, zawiści, waleczności czy też podstępności, w których ogromną rolą odgrywa fatum.

Dla kogo jest ta książka

O mitologii greckiej nie da się mówić bez wspominania o przemocy, okrucieństwie, podstępach, bo jest pełna takich fragmentów. Zjadanie własnych dzieci, kuszenie losu, podstępne zabójstwa… zdarzają się niemal na każdej stronie książki. Jednak tutaj zostały przedstawione z humorem, który odrobinę niweluje okrucieństwo tych wydarzeń. Nadal jednak uważam, że sposób opowiedzenia o nich sprawia, że książka nie jest przeznaczona dla najmłodszych. Myślę, że dopiero dzieci w wieku szkolnym będą czerpać najwięcej z jej poznawania. Za to górna granica nie istnieje. Ten komiks rozbawi każdego, również dlatego, że autor używa współczesnego młodzieżowego języka. Kontrast pomiędzy starożytnymi historiami, a dzisiejszym słownictwem nadaje publikacji humorystycznego charakteru.

Reakcje odbiorców

Coraz mniej jest książek, które odciągają uwagę moich dzieci od ekranów. Tej się udała ta trudna sztuka. Bawią się przy niej świetnie, chętnie sięgają po nią bez namawiania, a ponadto porównują ją z innymi publikacjami o mitach. Minotaur, który w innych przypadkach trochę ich przerażał, tutaj budzi wyłącznie śmiech. Tym samym książka trafia na szczyt mojej listy mitologicznych doskonałości.


Młodszym dzieciom zainteresowanym mitologią polecam książkę Bogowie i bohaterowie. Mity greckie dla dzieci!

Tematyka
10
Szata graficzna
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Znane historie w nowej odsłonie Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji to komiksowa wersja najbardziej znanych opowieści o wierzeniach Greków – od powstania świata, do Minotaura, Prometeusza i Herkulesa. Nie zabrakło również konia trojańskiego czy też pięty Achillesa. Książka objaśnia również, jak według wierzeń starożytnych..."Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji" – recenzja komiksu Jamesa Daviesa

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.