Na rynku wydawniczym jest wiele książek z wątkami o chorobach psychicznych. To popularny, z pozoru łatwy i ciekawy temat, który można zastosować w powieściach o każdej tematyce. Jednak Claudia Moonever, w swojej debiutanckiej książce Most pomiędzy nami, postawiła ten motyw na pierwszym miejscu.
Most pomiędzy nami to historia opowiadana z perspektywy młodej dziennikarki – June Brooks. Kobieta żyje w utopijnym mieście, gdzie każdy przestrzega zasady szesnastki, aby jego życie było lepsze. Chodzi do pracy, rozwija się, nawiązuje przyjaźnie, ma własne problemy. W końcu poznaje Axela Landberga – dotkniętego traumą piosenkarza.
Jakie były moje pierwsze wrażenia? Z początku pomyślałam sobie, że to kolejna książka, gdzie główna bohaterka, która nie cierpi jakiegoś zespołu, zakochuje się w jego wokaliście. Chyba każdy już słyszał o takich powieściach, prawda? Do dalszego czytania zachęcił mnie jednak sposób pisania autorki. Już od pierwszych stron poczułam, że jest naprawdę dobrą pisarką, a przelewanie myśli na papier nie sprawia jej wielu problemów. Już w tym momencie mogę przyznać, że moje zdanie nie zmieniło się aż do końca czytania.
Jak została przedstawiona depresja?
Most pomiędzy nami w głównej mierze opiera się na wątku chorób psychicznych. Gdyby nie on, ta książka nie miałaby prawa bytu, ponieważ wszystko kręci się wokół tego. Prawdziwa akcja zaczyna się w momencie, w którym June Brooks zostaje wolontariuszem na Linii Wsparcia. To właśnie wtedy dzwoni do niej młody mężczyzna, który jest o krok od popełnienia samobójstwa.
Z każdą kolejną stroną dokładniej poznajemy Axela Landberga – początkującego piosenkarza, który szybko zdobył rzeszę fanów. Jednak tylko June poznała go naprawdę, od wewnętrznej strony, której mężczyzna nie pokazywał nikomu innemu. To June dostrzegła jego słabości, a on jej zaufał i opowiedział o swoich największych koszmarach.
Cała akcja toczy się wokół tego, że June chce pomóc Axelowi, ale zatraca się w tym tak bardzo, że zapomina o samej sobie. Jest tylko człowiekiem, ma własne życie, przyjaciół, rodzinę. I przede wszystkim własne problemy.
Kiedy odebrałaś telefon na Linii Wsparcia i usłyszałem twój głos, pomyślałem, że to może się udać. Że jeśli będziesz przy mnie, dam radę żyć normalnie.
Most pomiędzy nami pokazuje nam, że żaden problem nie powinien być bagatelizowany. To normalne, że cierpimy, nawet jeśli rzekomo żyjemy w idealnym świecie.
Wątek romantyczny
Wątek romantyczny nie jest postawiony tak wysoko jak ten o chorobach psychicznych. Jednak i tutaj mamy zagmatwaną sprawę. Nie poznajemy wielu bohaterów, bo większość z nich przewija się przez całą książkę, dzięki czemu łatwo zapamiętać, kto jest kim.
Główna bohaterka, z perspektywy której czytamy powieść, jest młodą dziennikarką, która szybko odniosła duży sukces. Poznajemy jej przyjaciela, Noah, który jest początkującym lekarzem, Dawida, wielkiego biznesmena, oraz postać pierwszoplanową – Axela. June z każdym z nich romansuje, chociaż niekiedy się tego wypiera.
Wręcz do samego końca nie wiadomo, co z tych romansów wyniknie. To miła odskocznia od poważnego wątku głównego. Autorka w swoim tekście rozśmiesza, wywołuje łzy w oczach czytelnika i zachęca go do myślenia nad dalszym ciągiem wątku romantycznego.
To ja, nie on, nie ten dupek, który próbował… — milknie, zaciskając dłonie w pięści. — Powinnaś chcieć mnie.
Czy warto sięgnąć po tę powieść?
Tak, tak i jeszcze raz tak! To historia raczej dla starszych osób (jak wskazuje na to nazwa gatunku – new adult). Jednak każdy, kto czuje, że się w niej odnajdzie, powinien spróbować do niej zajrzeć.
Zaufajcie mi, że podczas czytania będziecie płakać, śmiać się i znienawidzicie niektórych bohaterów. A zakończenie? Zwali was z nóg, bo nie będziecie się spodziewać takiego obrotu spraw.
Jesteś fanem gatunku? W takim razie przeczytaj również recenzję romansu K.N Haner LoveInk you!