Strona głównaLiteratura"Mózg incognito" - podróż do wnętrza mózgu

„Mózg incognito” – podróż do wnętrza mózgu

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego dwuwymiarowe rysunki się poruszają? Jak to jest, że nie widzimy, czegoś, co jest dostrzegalne gołym okiem? Dlaczego jedziemy na rowerze, ale nie myślimy, jak to robić? David Eagleman w swojej książce Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie odpowiada na te i wiele innych interesujących pytań.

David Eagleman to neurobiolog i wykładowca na Stanford University. Specjalizuje się w plastyczności mózgu, percepcji czasu, synestezji oraz skrzyżowaniu nauki z polityką społeczną. Jest autorem wielu naukowych bestsellerów, takich jak: Mózg incognito lub Mózg. Opowieść o nas. W filmie pt. Kreatywny mózg (Netflix) występuje w roli prezentera i próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, jak skłonić mózg do większej kreatywności.

mózg incognito recenzja
fot. Klaudia Wróbel

ŚWIADOMOŚĆ A PODŚWIADOMOŚĆ

Według definicji:

Świadomość jest identyfikowana z naszą tożsamością, osobowością czy charakterem, czyli zbiorem cech nabytych i wyuczonych przez nasz kontakt ze światem zewnętrznym.

Podświadomość to skarbnica wszystkich zbieranych, podczas naszego istnienia, doświadczeń.

Jeśli dzięki świadomemu umysłowi wiemy, kim jesteśmy, to czym tak naprawdę zajmuje się reszta mózgu?

Autor w swojej książce udowadnia nam, że większość naszych działań podejmujemy nieświadomie. Dowiadujemy się, że nasz mózg pełni rolę niezależnego władcy i pana, z czego nawet nie zdajemy sobie sprawy. Dlaczego tenisiści tak dobrze grają i skąd wiedzą, gdzie poleci piłeczka po odbiciu? Czemu nasza noga wisi nad hamulcem, zanim zorientujemy się, że grozi nam niebezpieczeństwo? Dlaczego ludzie popełniają zbrodnie?

Często działamy nieświadomie i jest to niezwykła część nas samych. Także dzięki temu jesteśmy kreatywni i sami jesteśmy w stanie zaskoczyć samych siebie.

Przeczytaj również: „CZUJESZ TAK, JAK MYŚLISZ” – PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIA TERAPII – RECENZJA

NUDA? ABSOLUTNE NIE!

Ogromną zaletą narracji wprowadzonej przez Davida Eaglemana jest to, że nie skupia sie wyłącznie na terminach naukowych. Książka jest jak najbardziej zrozumiała, a dzięki potocznemu językowi użytemu w należyty sposób, nie jest także nudna i odpychająca.

PODSUMOWANIE

Mózg incognito, to nic innego jak podróż do wnętrza własnej głowy. Autor zabiera nas w interesujący świat neuronów, impulsów i mechanizmów, pokazując nam, jakim niesamowitym narzędziem jest nasz mózg. Książkę wypełnia masa ciekawych przykładów, obserwacji popartych badaniami innych naukowców oraz niedługich, lecz wyczerpujących odpowiedzi na rozmaite pytania związane z działaniem ludzkiego umysłu.

Z rozważań Eaglemana można wyciągnąć wiele fascynujących, niecodziennych wniosków, które sprawią, że inaczej spojrzymy na siebie i otaczający nas świat.

Polecam tę książkę wszystkim zainteresowanym psychologią, naukami przyrodniczymi oraz historią. Zdecydowanie jest warta uwagi i prześledzenia tego, co siedzi nam w głowach.


Przeczytaj również recenzję ŚWIADOMYCH RODZICÓW.

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?
Okładka
9
Styl
10
Tematyka
10
Wyczerpanie tematu
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego dwuwymiarowe rysunki się poruszają? Jak to jest, że nie widzimy, czegoś, co jest dostrzegalne gołym okiem? Dlaczego jedziemy na rowerze, ale nie myślimy, jak to robić? David Eagleman w swojej książce Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie odpowiada na..."Mózg incognito" - podróż do wnętrza mózgu

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.