Strona głównaFilmNajlepsze filmy świąteczne - największe hity i mniej znane perełki

Najlepsze filmy świąteczne – największe hity i mniej znane perełki

To już ten czas w roku, gdy za oknem pada śnieg, powoli szukamy prezentów dla bliskich, a w słuchawkach zapewne pobrzmiewa nieśmiało All I want for Christmas. Dziś przygotowałam dla Was zestawienie, w którym znajdziecie najlepsze filmy świąteczne, byście mogli w pełni poczuć bożonarodzeniowy klimat.

Mam wrażenie, że świąteczny klimat pojawia się coraz wcześniej. W tym roku już w październiku w sklepach pojawiły się bożonarodzeniowe dekoracje, a w sierpniu w jednej z radiostacji mogliśmy posłuchać Last Christmas. Jednak myślę, że grudzień jest zdecydowanie najtrafniejszym miesiącem, aby poczuć ducha świąt. Dlatego też poniżej znajdziecie najlepsze filmy świąteczne.


Kultowe hity


Kevin sam w domu (1990, reż. Chris Columbus)
Kevin sam w domu
fot. Kadr z filmu „Kevin sam w domu”

Trudno wyobrazić sobie polskie święta bez Kevina! Ten urwis zaskarbił sobie miejsce w naszych sercach i z uśmiechem po raz n-ty oglądamy jego perypetie. Film opowiada o chłopcu, który przez pomyłkę zostaje sam w domu w czasie świąt. Kevin jest zachwycony perspektywą przerwy od rodziny i całkowitą wolnością. W tym samym czasie para złodziei planuje włamać się do domu McCallister’ów. Nie wiedzą jednak, że nie będzie on pusty, a gdy dochodzi do konfrontacji między chłopakiem a rabusiami, rozpoczyna się prawdziwa komedia.

Miasteczko Halloween (1993, reż. Tim Burton)
Miasteczko Halloween
fot. Kadr z filmu „Miasteczko Halloween”

Halloween to najmroczniejsze i najstraszniejsze święto w ciągu roku, podczas gdy Boże Narodzenie kojarzy się z radością i ciepłem. Jack Skellington jest organizatorem pierwszego z nich, a pewnego dnia odkrywa, że istnieje także wiele innych niesamowitych wydarzeń w ciągu roku. Mając już dosyć smutnej aury swojego zadania, postanawia zostać Świętym Mikołajem i zorganizować własne Boże Narodzenie.

Cud na ulicy 34. (1994, reż. Les Mayfield)
Cud na ulicy 34.
fot. Kadr z filmu „Cud na ulicy 34.”

Czy to możliwe, aby prawdziwy Święty Mikołaj pracował w zwykłym sklepie z odzieżą i galanterią? Skoro nie istnieje, to jaże by mógł. A jednak Kriss Kringle twierdzi, że nim jest. Co więcej, dzięki swoim umiejętnościom, pomaga wyciągnąć sklep z problemów finansowych. W ten sposób ściąga na siebie uwagę i złość właściciela sieci megamaksów, który planował przejąć jego obecne miejsce pracy. Teraz Kriss musi udowodnić, czy rzeczywiście jest Świętym Mikołajem.

To wspaniałe życie (1964, reż. Frank Capra)
To wspaniałe życie
fot. Kadr z filmu „To wspaniałe życie”

Pewnie nieraz zastanawiamy się, jak wyglądałby świat, gdybyśmy nigdy się nie urodzili. George ma okazję się o tym przekonać. Pewien anioł stróż ratuje mu życie i pokazuje mu alternatywną rzeczywistość. Mężczyzna wyrusza na poszukiwania sensu istnienia i uczy się dostrzegać pozytywów w szarej i ponurej codzienności.


Familijne


Święta Angeli (2017, reż. Damien O’Connor)
Święta Angeli
fot. Kadr z filmu „Święta Angeli”

Ta krótka, lecz piękna animacja pokazuje sens świąt z całkiem innej strony niż większość świątecznych filmów. Mała Angela kradnie z kościoła figurkę Jezusa ze żłóbka, sądząc, że jest mu zimno. Sprowadza to wiele kłopotów na nią i jej rodzinę, ale przy okazji pokazuje też, że w Boże Narodzenie prezenty nie są najważniejsze, ale ludzi i miłość, która powinna nam towarzyszyć nie tylko od święta.

Grinch (2018, reż. Yarrow Cheney, Scott Mosier)
Grinch
fot. kadr z filmu „Grinch”

Ta animacja to kolejna, świetna adaptacja powieści Dr. Suess. Grinch jest odludkiem niewystawiającym nosa poza dom w okresie świątecznym, dopóki nie wymaga tego sytuacja. Natomiast mieszkańcy Ktosiowa uwielbiają święta i obchodzą je z radością, co jest dla niego niesamowicie irytujące. Dlatego też postanawia ukraść święta i zakończyć to raz na zawsze.

Ekspres polarny (2004, reż. Robert Zemeckis)
Ekspres Polarny
fot. kadr z filmu „Ekspres polarny”

To kolejny film, powstały na podstawie książki, tym razem autorstwa Chrisa Van Allsburga. Chłopca, który traci wiarę w świętego Mikołaja, w wigilijną noc budzi go hałas wywołany przez pociąg. Okazuje się, że jest to ekspres polarny, zmierzający na biegun północny. Bohater postanawia udać się w tę podróż, nie wie jednak, że po drodze spotka go nie tylko wiele przygód, ale także kłopotów. Razem z nowymi przyjaciółmi szukają świętego Mikołaja i odkrywają, czym naprawdę są święta.

Opowieść wigilijna (2009, reż. Robert Zemeckis)
Opowieść wigilijna
fot. Kadr z filmu „Opowieść wigilijna”

Ebenezer Scrooge jest skąpcem i sknerą. Nie troszczy się o innych, a najważniejsze są dla niego pieniądze. W wigilijną noc odwiedzają go Duch Poprzednich Świąt, Duch Teraźniejszych Świąt oraz Duch Przyszłych Świąt. Pomagają mu dostrzec, jak wiele radości życia go omija, a także jak oddziałuje to na innych. To doświadczenie ma pomóc mu stać się lepszym człowiekiem.

Klaus
Klaus
fot. Kadr z filmu „Klaus”

Jest to opowieść o tym, jak narodziła się tradycja rozdawania prezentów i kim był Święty Mikołaj. Ten nominowany do Oscara film to świetna pozycja dla całej rodziny. To historia o przyjaźni, miłości, tęsknocie i ciężkiej pracy. Rozpieszczony … przyjeżdża do pracy jako listonosz do miasta, w którym nie wysyła się listów i musi znaleźć sposób, aby zachęcić ludzi do korzystania z usług pocztowych. Aby tego dokonać, angażuje w swój plan Klausa, który wykonuje przepiękne zabawki.


Komedie


Kevin sam w Nowym Jorku (1992, reż. Chris Colubmus)
Kevin sam w Nowym Jorku
fot. Kadr z filmu „Kevin sam w Nowym jorku”

Druga część przygód Kevina także cieszy się popularnością, choć już nie tak dużą jak pierwsza. Chłopak ponownie zostaje sam, ale tym razem w Nowym Jorku, po tym jak wsiada do złego samolotu. Tam także przebywa para złodziejaszków, która planuje obrabować sklep z zabawkami. Chłopak dowiaduje się o tym i postanawia udaremnić ich zamiar.

W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju (1989, reż. Jeremiah S. Chechik)
W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju
fot. Kadr z filmu „W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju”

W tym roku Clark Griswold postanawia zorganizować prawdziwie rodzinne święta, dlatego zaprasza swoich rodziców i teściów. Jednak niestety szybko dołączają się także dalsi krewni, którzy sprawiają więcej kłopotów niż pożytku. Na domiar złego mężczyzna może nie otrzymać świątecznej premii, która miała pomóc w realizacji rodzinnych marzeń. Natomiast świąteczne dekoracji postanowiły się chyba zbuntować, bo nie chcą się świecić.

Wesołych Świąt (2006, reż John Whitesell)
Wesołych Świąt
fot. Kadr z filmu „Wesołych Świąt”

Steve zawsze staranie planował grudniowy czas, zapewniając rodzinie moc atrakcji przed Bożym Narodzeniem. Jednak gdy do domu obok wprowadza się nowy sąsiad, świąteczne plany Finch’ów stają pod znakiem zapytania. Mężczyźni rozpoczynają rywalizację o tytuł Króla Świąt. Taka ilość dekoracji zdecydowanie nie jest dla każdego.

Elf (2003, reż. John Favreau)
Elf
fot. Kadr z filmu „Elf”

Buddy zostaje przygarnięty przez elfy jako mały chłopiec, ale szybko zaczyna dorastać i staje się mężczyzną. To okazuje się problemem, ponieważ wioska niewielkich pomocników Mikołaja jest zdecydowanie zbyt mała, aby go pomieścić. Zmusza go to do opuszczenia Bieguna Północnego. Wyrusza na poszukiwania swojego ojca, który mieszka w Nowym Jorku. Podróż do wielkiego miasta pozbawionego ducha świąt będzie nie lada wyzwaniem dla Buddy’ego.

Rodzinny dom wariatów (2005, reż. Thomas Bezucha)
Rodzinny dom wariatów
fot. Kadr z filmu „Rodzinny dom wariatów”

Everett przyjeżdża na święta do domu razem ze swoją narzeczoną, której charakter jest całkiem inny niż jego rodziny. Poważna i sztywna Meredith nie przypada do gustu swoim przyszłym bliskim, którzy dają jej niezły wycisk. Załamana prosi siostrę Julię, aby przyjechała jej pomóc, jako że dziewczyna jest bardziej otwarta i pogodna — idealna dla rodziny Stone’ów. No właśnie…

Ciąg dalszy na następnej stronie –>

Dominika Przybyłek
Dominika Przybyłek
Podchodzę do życia z uśmiechem na twarzy i radością w sercu. Nie jest to trudne, gdy robi się to, co się kocha. Uwielbiam czytać, pisać, tworzyć grafiki i angażować się w nowe projekty!
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.