Strona głównaRecenzje książek i komiksówBiografie„Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika” – recenzja książki Jarosława Molendy

„Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika” – recenzja książki Jarosława Molendy

„Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika” to pierwsza tak pełna i bogata biografia pisarza, który zdobył popularność wśród młodzieży w czasach PRL-u. Jarosław Molenda podjął się mrówczej pracy, by odtworzyć jego losy i wyłuskać ze sprzecznych wypowiedzi pisarza prawdę o nim samym. Jak mu się to udało?

Zarówno Jarosław Molenda, jak i ja, postanowiliśmy pochylić się nad sylwetką Zbigniewa Nienackiego powodowani niedawną premierą filmu opartego na powieści Pan Samochodzik i templariusze. Choć nie zdobył uznania wśród krytyków, widzowie z nostalgią próbują odnaleźć w nim cechy pierwowzoru.

To, co nie budzi wątpliwości

W przypadku książki Jarosława Molendy jestem pewna jednego – została bardzo starannie zaprojektowana. Pod względem graficznym nie można jej niczego zarzucić. Zawiera mnóstwo zdjęć zarówno samego Nienackiego, jak i pozostawionych po nim pamiątek przechowywanych w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Wśród nich są maszynopisy, listy, notatki i korespondencja urzędowa. Wyrazista, ale spójna kolorystyka również przyczynia się do atrakcyjności.

Co do treści, mam zastrzeżenia

Odnoszę wrażenie, że Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika jest książką tendencyjną. Z jej stron wynika przede wszystkim niechęć autora do Nienackiego. Pisarz został scharakteryzowany jako arogancki bufon, lojalny wobec komunistycznych władz i aktywnie działający na ich rzecz. Autor wielokrotnie wspomina o jego hipokryzji i złym traktowaniu innych ludzi. Przytacza wypowiedzi, z których wynikają sprzeczne poglądy. Podkreśla jego lekceważący stosunek do kobiet, a także rozgoryczenie tym, że nie był doceniany przez krytyków, z którymi wyjątkowo się nie lubił.

Jednocześnie Molenda nie umniejsza talentu Nienackiego. Przyznaje, że popularność jego powieści młodzieżowych nie brała się z niczego. Potrafił stworzyć bohatera, który był atrakcyjny i godny naśladowania. Tworzył świetne, wciągające fabuły, dzięki doskonałemu warsztatowi i trosce o autentyczność. Jego powieści dla dorosłych wyprzedzały swoje czasy, dlatego pozostawały niezrozumiane.

Nienacki skandalistą?

Z książki Jarosława Molendy wynika, że Zbigniew Nienacki był niemal doskonałym pisarzem, jednak pozbawionym moralności. Świadczą o tym: lojalność wobec władz, popieranie stanu wojennego i działań Wojciecha Jaruzelskiego, dość nietypowe relacje małżeńskie i niewierność. Ponadto miał trudny charakter i nie przejmował się opiniami innych, dopóki dostawał niezbite dowody uwielbienia od czytelników. Jego twórczość dla dorosłych odbierana była jako pornograficzna i skandalizująca, jednak tylko krytycy nie dostrzegali w niej drugiego dna. Pozostali czytali z zainteresowaniem i zrozumieniem ukrytych przekazów.

Myślę, że autor podporządkował całą książkę tezie, że Nienacki nie był człowiekiem godnym zaufania. Dużo miejsca poświęca własnym opiniom na temat pisarza, a to, moim zdaniem, nie powinno mieć miejsca. Wolałabym samodzielnie ocenić obiektywne fakty o Nienackim, by wyrobić sobie własny pogląd.

Przyznam, że lektura biografii Nienackiego rozbudziła moją ciekawość dotyczącą jego twórczości. Chętnie poznam postać Pana Samochodzika, bo dotychczas nie miałam okazji. Jednocześnie sięgnę również po Raz w roku w Skiroławkach, czy też Wielki las. Chciałabym skonfrontować swoją wrażliwość z powieściami, które budziły ogromne kontrowersje wtedy, gdy powstały. Do czego Was również zachęcam.


Czy można być świetnym artystą, ale podłym człowiekiem? Ten wątek porusza powieść Lekcje Iana McEwana. Przeczytajcie naszą recenzję.

Tytuł:
Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika
Autor:
Jarosław Molenda
Wydawnictwo:
Prószyński
Data wydania:
22 sierpnia 2023
Liczba stron:
528
Tematyka
8
Szata graficzna
9
Obiektywizm
6
Język i styl
7
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Zarówno Jarosław Molenda, jak i ja, postanowiliśmy pochylić się nad sylwetką Zbigniewa Nienackiego powodowani niedawną premierą filmu opartego na powieści Pan Samochodzik i templariusze. Choć nie zdobył uznania wśród krytyków, widzowie z nostalgią próbują odnaleźć w nim cechy pierwowzoru.To, co nie budzi wątpliwości W przypadku...„Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika” – recenzja książki Jarosława Molendy

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.