Czy komuś jeszcze trzeba przedstawiać postać zgorzkniałego skąpca z powieści Charlesa Dickensa?
Opowieść wigilijna to historia Ebenezera – zgryźliwego, wiecznie niezadowolonego mieszkańca Londynu. Nie znosi ludzi, radości, wydawania pieniędzy, a przede wszystkim – Świąt Bożego Narodzenia. To właśnie wtedy miasto wręcz emanuje ciepłą, serdeczną energią, która niezwykle działa mu na nerwy. Nagle każdemu wydaje się, że będące wytworem jego wyobraźni święto daje mu jakieś szczególne prawa i powody do radości! Wszystko zmienia się, kiedy sknerę nawiedzają cztery duchy.
Opowieść Wigilijna – za co kocham tę książkę?
Przede wszystkim jest to utwór dla każdego, z powodzeniem wciąga zarówno rodziców, jak i dzieci. Szczególny jest także klimat panujący w opowiadaniu. To nie jest zwykła książka o świętach, w której wszystko jest cukierkowo kolorowe, błyszczące, jasne, pełne miłości i wyrozumiałości. Chociaż oczywiście wisienką na torcie jest satysfakcjonujący happy end, to konfrontujemy się tu także ze sporą ilością mroku. Moim zdaniem idealnie czyta się tę książkę w tym zimowym okresie, kiedy świat przybiera szare barwy, a zmrok zapada wyjątkowo szybko. Jeśli lubicie halloweenowy klimat, to ta opowieść o duchach z pewnością stanie się jedną z waszych ulubionych historii świątecznych, płynnie wprowadzając was w nowy sezon.
Za co kocham to wydanie?
Nowa Opowieść wigilijna to prawdopodobnie najpiękniejsza książka spoczywająca obecnie na mojej półce. Misterne, złote wykończenia na okładce i grzbiecie sprawiają, że w stonowanym świetle książka lśni niczym magiczny wolumin. Duży wymiar i twarda, niemal kwadratowa oprawa nadają jej powagi i oryginalności – faktycznie czuć, że trzymamy w rękach wyjątkową książkę. Ale chyba najważniejszym, najznamienitszym elementem tego wydania są czarujące ilustracje, które znajdziemy niemalże na każdej stronie. Dzięki temu wydaniu poznałam niezrównaną ilustratorkę i, co tu dużo mówić, zakochałam się od pierwszego wejrzenia.
Wyświetl ten post na Instagramie
Lisa Aisato i Jacek Dehnel
Norwesko-gambijska artystka, której powierzono zobrazowanie opowieści, dosłownie zaczarowała każdą stronę tego dzieła. Pełne dynamizmu i emocji ilustracje przyciągają wzrok jak magnes. Lisa Aisato nie jest nowicjuszką – na naszej stronie pojawiły się już dwie inne recenzje ilustrowanych przez nią książek: Dorosłość. Wyznania oraz Młodość. Wyznania nastolatków. Trzecie nazwisko figurujące na okładce należy do Jacka Dehnela, kolejnego wyjątkowego człowieka, który poza tłumaczeniem zajmuje się także pisarstwem. Wśród jego trzech książek wydanych przez Wydawnictwo Literackie znajduje się wyjątkowa nowość w ciekawym, pomysłowym wydaniu – Łabędzie.
Podsumowując
Opowieść wigilijna Wydawnictwa Literackiego to absolutny fenomen tego sezonu. Idealny prezent dla każdego – pełen klasy i uroku, niosący dreszcze emocji i pozytywne przesłanie. To książka, która skłania do refleksji starszych, uczy i bawi najmłodszych. Czy wiedzieliście, że znajduje się na liście lektur obowiązkowych? Powody, by po nią sięgnąć zdają się nie kończyć!