Coraz dłuższe jesienne wieczory nie wystarczą, żeby przeczytać wszystkie interesujące nowości wydawnicze. W październiku pojawi się mnóstwo książek, które przyciągają jak magnes. Jesień jak zwykle będzie zaczytana. Sprawdźcie moje rekomendacje!
Nino Haratischwili — Coraz mniej światła
Autorka niezapomnianego Ósmego życia powraca z kolejną, epicką opowieścią o Gruzji. Tym razem bohaterkami książki uczyniła cztery przyjaciółki, którym przyszło żyć w ogarniętym chaosem, a jednak tętniącym życiem Tbilisi. W 1987 roku, kiedy Związek Radziecki trzęsie się w posadach, dziewczyny marzą o miłości, akceptacji i lepszym życiu. W czasie burzliwych zmian politycznych i społecznych przyjaciółki dojrzewają, stają się kobietami, przeżywają pierwsze zauroczenia, muszą dokonywać trudnych wyborów. Ich przyjaźń wydaje się niezniszczalna – aż do dramatycznych wydarzeń, które na zawsze odmienią ich życie…
Kevin J. Anderson, Frank Herbert, Brian Herbert — Diuna. Powieść graficzna. Księga 2.
W październiku ukazała się również Diuna. Powieść graficzna, Księga 2. Muad’Dib. Jest to drugi z trzech tomów graficznej adaptacji klasycznej powieści fantastycznej Franka Herberta z 1965 roku. Młody Paul Atryda i jego matka, lady Jessika, znaleźli się na głębokiej pustyni Arrakis. Zdradzeni przez zaufanego lekarza, doktora Yuego, i skazani na zgubę przez swych największych wrogów, Harkonnenów, aby przeżyć, muszą odnaleźć tajemniczych Fremenów. W miarę odkrywania pilnie strzeżonych sekretów planety każde z nich staje przed wyborami, które odmienią ich losy – i życie – na zawsze.
Wierna adaptacja, której podjęli się syn Franka Herberta, Brian, i autor bestsellerów „New York Timesa” Kevin J. Anderson, przedstawia ciąg dalszy podróży Paula, który z chłopca zmienia się w owianego tajemnicą mesjasza. Duet Raúl Allén i Patricia Martín powraca, prezentując prawdziwe mistrzostwo w dziedzinie komiksu i kontynuując kultową odsłonę uniwersum Diuny.
Grzegorz Piątek — Gdynia obiecana
W październiku ukaże się długo wyczekiwana książka Grzegorza Piątka pt. Gdynia obiecana. Jest to opowieść o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć od nowa: przezwyciężyć różnice między zaborami, pokonać zacofanie, uciec od narodowych przywar, od wiejskiej nędzy i wielkomiejskiego bezrobocia, zostawić w tyle waśnie etniczne i konflikty klasowe, uniknąć urbanistycznych błędów i historycznych ograniczeń krępujących rozwój innych miast. Tu nowe pokolenie uczyło się nowych umiejętności i zawodów związanych z morzem i międzynarodowym handlem. Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość.
Laura Agusti — Historia pewnego kota
Miłośnikom kotów polecam wyjątkową w formie i treści książkę Historia pewnego kota. Laura zawsze uwielbiała zwierzęta, ale nigdy nie spodziewała się, jak wielką rolę w jej życiu odegra Hej. Tak powstała opowieść o wielkiej przyjaźni, która połączyła utalentowaną hiszpańską artystkę z najbardziej tajemniczym i uroczym ze zwierząt. Autorka poza przepiękną opowieścią o swoim kocie przemyca szereg informacji o tym wyjątkowym gatunku. O jego roli w historii, sztuce i literaturze. Dodatkowo wzbogaca historię wspaniałymi ilustracjami.
Robert Małecki – Wiatrołomy
Jeden z najlepszych i najbardziej cenionych polskich autorów powieści kryminalnych powraca w październiku z nową serią o policjantach z bydgoskiego Archiwum X. Książka opowiada o porwaniu dwumiesięcznego Filipa Witberga na początku lat dziewięćdziesiątych. Zdruzgotani rodzice robią wszystko, by odzyskać dziecko. W sprawie pojawiają się kolejni podejrzani, ale śledczym nie udaje się odnaleźć chłopca.
Trzy dekady później komisarz Maria Herman przechodzi osobiste piekło, próbując uwolnić się od podstępnego nałogu. Jej zawodowym partnerem zostaje Olgierd Borewicz, który boleśnie mierzy się z konsekwencjami błędnych decyzji z przeszłości. Wspólnie wyruszają do Grudziądza, by rozwikłać tajemnicę porwania dziecka Witbergów. Jeszcze nie wiedzą, że droga do prawdy doprowadzi ich na krawędź otchłani.
Maria Peszek — Nak*rwiam zen
Szczera do bólu, porywająca książka o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Zderza się w niej absurd i powaga, euforia i rozpacz, rzeczy święte i puszczanie bąków. Jest też o przyzwoitości w sztuce i w życiu. I o wolności.
Maria i Jan Peszek. Rozmawiają o najważniejszych sprawach: miłości, śmierci, seksie, Bogu, sztuce i sensie, z bezpardonową otwartością, która może wzbudzić zazdrość. Że można tak ze sobą rozmawiać. Że taka relacja – przekraczająca wszystko, do czego nas przyzwyczajono – jest możliwa.
Anneliese Pitz, Roy Jacobsen — Człowiek, który kochał Syberię
Kolejny tom serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich ukaże się wkrótce nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Książka opowiada o Fritzu Dörriesie, który w 1877 roku wsiada na pokład parowca w Hamburgu i wyrusza do miejsca, które jest białą plamą na mapie. Jego celem jest znalezienie motyla, którego jako dziecko zobaczył w książce. Mimo zimna oraz trudnych warunków uparcie dąży do celu. Jego wyprawa przeradza się w dwudziestodwuletni pobyt na Syberii Wschodniej podczas którego odkrywa tysiące nowych gatunków roślin i zwierząt.
Fritz spędza noce w arktycznych temperaturach, przeżywa spotkanie z tygrysem i obserwuje wilki w świetle księżyca. W malowniczy sposób przybliża tę tajemniczą krainę, a jednocześnie przypomina, że nie da się zbadać jej do końca, bo Syberia zawsze będzie za duża, a człowiek za mały.
Przemysław Borkowski — Wieża strachu
Wydawnictwo Czwarta Strona również proponuje wciągające lektury na jesień. Wśród nich jest Wieża strachu Przemysława Borkowskiego. Akcja książki dzieje się w centrum Warszawy, gdzie w jednym z mieszkań ekskluzywnego apartamentowca policja znajduje zwłoki kobiety i mężczyzny. Początkowo śledczy przyjmują, że mają do czynienia z typową zbrodnią małżeńską, jednak kolejne makabryczne, trudne do wytłumaczenia odkrycia wywracają ich wszystkie hipotezy do góry nogami.
Sprawą zajmuje się prokurator Gabriela Seredyńska, znana ze swojej nieustępliwości i bystrego umysłu. Kiedy niespodziewanie pojawia się świadek, który może rzucić nowe światło na szokującą zbrodnię, jest niemal pewna, że śledztwo zmierza ku końcowi. Niestety zarówno jego zeznania, jak i sekcja zwłok ofiar, zamiast odpowiedzi, przynoszą tylko nowe, coraz bardziej niepokojące pytania.
Jason Mankey — Rogaty Bóg. Historia, mity i praktyki magiczne
Dla czytelników zainteresowanych neopogaństwem Wydawnictwo Kobiece przygotowało doskonałą lekturę. Rogaty Bóg to wnikliwe studium przedstawiające historię, tradycję i mity otaczające postać Ojca Czarownic, ale także praktyczny poradnik pozwalający nawiązać więź z tą pradawną siłą. Książka pozwala poznać głębokie duchowe korzenie Rogatego Boga oraz odkryć rytuały i zaklęcia, które pomogą się do niego zbliżyć. Na przestrzeni lat rogate bóstwa były czczone jako bogowie natury, seksu, płodności, namiętności, ofiary, śmierci i odrodzenia.
Rogaty Bóg to pozycja przeznaczona dla każdego, kto pragnie zgłębiać wiedzę i rozwijać praktykę magiczną. Jednocześnie uniwersalna wymowa książki sprawia, że znajdą w niej coś dla siebie zarówno tradycyjne koweny, jak i niepraktykujący magii politeiści czy osoby zainteresowane pogańską teologią.
Milo Beckman — Jak czesać włochatą kulę?
Niezwykły tytuł, prawda? Trudno się domyślić, że książka Jak czesać włochatą kulę dotyczy… matematyki! Ta publikacja wywraca do góry nogami tradycyjne podejście do królowej nauk, zachęcając do kreatywnego myślenia o kształcie i wymiarze, o nieskończoności, symetriach, dowodach oraz ich wzajemnych powiązaniach. Na czytelników czeka fascynująca, ilustrowana wycieczka po niezwykłych tajemnicach, strukturach i wzorach, które nazywamy matematyką.
Milo Beckman to niezwykle kreatywny młody matematyk, który ukończył studia matematyczne jako szesnastolatek, a obecnie z pasją oddaje się popularyzowaniu tej dziedziny wiedzy. Niekonwencjonalnie, bezpośrednio i na przykładach tłumacząc matematykę, dowodzi, że każdy może nauczyć się myśleć matematycznie!
Milena Wójtowicz — Z tobą będzie inaczej
Za każdym razem, kiedy sięgam po komedię kryminalną, świetnie się bawię. Dlatego moją uwagę przyciąga każda nowa książka z tego gatunku. Wydawnictwo SQN zaproponowało powieść Z tobą będzie inaczej, która opowiada o Celinie Nowackiej, którą znajomi chcą zeswatać z Janem Zbendą. Tak się złożyło, ze jego narzeczona właśnie została zamordowana… I wszystko wskazuje na to, że zamordował ją właśnie Jan. Wierzy w to nawet prowadzący śledztwo podkomisarz, który nie może się tylko zdecydować, czy to Jan zabił narzeczoną, by być z Celiną, czy zrobiła to w szale zazdrości sama Celina. Nowackiej nie pozostaje nic innego, jak wziąć śledztwo w swoje ręce.
Łada Łuzina — Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż
Zainteresowanie literaturą ukraińską nie słabnie. W tym miesiącu moją uwagę przyciągnęła powieść Wiedźmy Kijowa. Opowiada o trzech młodych mieszkankach współczesnego Kijowa, które spotykają się po raz pierwszy, niby przypadkiem, w chwili śmierci kijowskiej wiedźmy. Niespodziewanie przejmują jej moce, co całkowicie odmienia ich życie.
Zaczynają się czary i loty na miotłach nad kopułami kijowskich cerkwi. W żyłach buzuje gorąca krew. Jednak gdy w mieście dochodzi do rytualnych mordów, a podejrzenie pada na ojca jednej z nich, zabawa się kończy. Okazuje się, że do Kijowa powrócił demon. Trzy początkujące wiedźmy muszą stawić mu czoła: uchronić miasto przed jego klątwą i zapobiec kolejnemu morderstwu.
Alicja Urbanik-Kopeć — Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym
Alicja Urbanik-Kopeć przygląda się dziewiętnastowiecznemu rynkowi matrymonialnemu, na którym liczyły się posag, weksle i cenne pamiątki rodzinne, nierzadko pomagające narzeczonemu w spłacie długów. Szczególnie uważnie analizuje sytuację kobiet – młodych robotnic, mężatek, starych panien oraz wdów, których samodzielność finansowa stopniowo wzrastała, lecz ciężar społecznych oczekiwań pozostawał ten sam.
Matrymonium to barwny opis kolejnych etapów związku: od poszukiwań partnera za pomocą anonsów aż po małżeństwo, które zapewniało kobiecie bezpieczeństwo finansowe oraz złudzenie życiowego sukcesu. Korzystając z oryginalnych świadectw epoki – artykułów prasowych, pamiętników, powieści i poradników – autorka przybliża system prawno-społeczny panujący aż do dwudziestolecia międzywojennego. Zza ciasnych ram tego systemu wyłania się pasjonujący obraz kobiet, które próbowały kształtować własne życie: miłosne, rodzinne i finansowe.
Leila Slimani — Cudzy kraj
W 1944 roku Mathilde, młoda Alzatka, zakochuje się w Aminie Belhaddu, Marokańczyku walczącym we francuskiej armii. Po wojnie para osiedla się w Maroku. Amin próbuje uprawiać kamienistą i jałową ziemię, natomiast Mathilde szybko zaczyna czuć, że dusi się w panującej tu surowej atmosferze. Samotna w położonym na odludziu gospodarstwie, z dwójką dzieci cierpi z powodu braku pieniędzy i nieufności, którą wzbudza jako cudzoziemka. Czy ciężka praca jej i męża przyniesie owoce? Dziesięć lat opisywanych w powieści to także okres nieuchronnego wzrostu napięć i przemocy, które w 1956 roku doprowadzą do uzyskania niepodległości przez ten francuski protektorat.
Rachel Yoder — Nocna suka
W październiku nie zabraknie również debiutów, bo Wydawnictwo Prószyński i S-ka zaproponuje nam brawurową powieść, która została nominowana do nagrody PEN/Hemingway. Nocna suka opowiada o kobiecie, która zaczyna obserwować u siebie dziwne objawy. Czuje zapachy, których wcześniej nie czuła, dostrzega kępki włosów w miejscach, w których wcześniej ich nie było. Wkrótce okazuje się, że to początek głębokiej transformacji, a nie objawy chorobowe. Główna bohaterka, poszukując odpowiedzi na pytanie, co się z nią dzieje, trafia do biblioteki. Znajduje tam książkę, która stanie się jej nową biblią. Dzięki niej na swojej drodze spotka grupę kobiet, które mogą zmienić ją na zawsze… jeśli tylko zdecyduje się zaufać nowej, pierwotnej energii.
David Isaacs — Szczepienia. Odkrycia medyczne, które zmieniły świat
Niecałe sto lat temu błonica, krztusiec czy polio zbierały wśród dzieci śmiertelne żniwo. Do dziś większość z tych chorób została wyeliminowana dzięki szczepieniom. Dlaczego mimo to neguje się ich skuteczność? Jaka była droga do jednego z najważniejszych odkryć w dziejach medycyny?
David Isaacs przedstawia pełną dramatyzmu historię szczepień. Pisze o rozpaczliwej walce z chorobotwórczymi mikrobami, działaniach prowadzonych metodą prób i błędów oraz tragicznej śmierci wielu ludzi. To także opowieść o zaciętej rywalizacji między wybitnymi naukowcami, a przede wszystkim o sukcesie, którym jest zbiorowa odporność. Odnosząc się do współcześnie coraz silniejszych ruchów antyszczepionkowych, autor analizuje mity narosłe wokół immunizacji, weryfikuje ich argumenty i przedstawia konsekwencje zaniechania powszechnej wakcynacji.
Marcin Gutowski — Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II
Bielmo powstało na podstawie materiałów zebranych przez Marcina Gutowskiego do cyklu reportaży pod tym samym tytułem w programie Czarno na białym w TVN24. Autor przemierzył tysiące kilometrów i rozmawiał z ponad setką osób: ofiarami księży, biskupów i kardynałów oraz ludźmi, którzy mieli odwagę stawać w ich obronie. Wśród nich byli przedstawiciele kościelnego aparatu władzy, którzy odważyli się przerwać zmowę milczenia, a także bliscy współpracownicy polskiego papieża. Wieloletni przyjaciele Jana Pawła II dzielą się wątpliwościami co do jego postawy, a nawet przyznają, że, być może, nigdy nie poznali prawdziwego oblicza Ojca Świętego.
Autor zrekonstruował także sposób działania watykańskiego aparatu władzy podczas pontyfikatu Jana Pawła II. Zbadał co, w jaki sposób i do kogo trafiało, jaki był system obiegu dokumentów, ośrodki wpływu i relacje między nimi. A wreszcie: kogo papież – monarcha absolutny – słuchał, a kogo nie.
Michael Wood — Chiny. Portret cywilizacji i ludu
W październiku ukaże się również intrygująca opowieść o jednej z najstarszych cywilizacji świata. Chiny. Portret cywilizacji pokazuje historię i kulturę fascynującego narodu od czasów starożytnych po współczesne. Państwo Środka jest nowym supermocarstwem, które wszyscy chcemy zrozumieć. Michael Wood przekonuje, że aby to zrobić, najpierw musimy przyjrzeć się historii Chin. Podróżując po kraju, bada krajobrazy, ludy, historie i kultury, które przez ponad cztery tysiące lat pomogły stworzyć charakterystyczną tożsamość i geniusz Chin.
Marta Hopfer-Gilles — Oslo. Miasto, które oddycha
Czytelnikom ciekawym świata i nowych kultur polecam opowieść o życiu codziennym w stolicy Norwegii. Oslo. Miasto, które oddycha nie jest książką o fikuśnych budynkach i wielkiej historii. Nie ma tu za dużo sztuki ani wybitnych nazwisk. To historia o chodzeniu, bieganiu, pływaniu, o patrzeniu w dal, o głębokim wdychaniu powietrza, piciu kaw i oglądaniu starych filmów w kinie. Bo Oslo to miasto, które ciągle się zmienia, zaczyna od nowa, żyje i przepoczwarza, reaguje na swoich mieszkańców i poddaje się ich wyobraźni. Przede wszystkim oddycha i ma czas.
Sylwia Zientek — Lunia i Modigliani
Sylwia Zientek swoimi Polkami na Montparnassie pokazała całkowicie nową jakość w twórczości biograficznej. Nie czytałam nigdy wcześniej tak żywej i działającej na zmysły historii. Dlatego też niecierpliwie czekam na kolejną jej książkę. Tym razem autorka poprowadzi czytelników przez Paryż w czasie I wojny światowej, który jest artystycznym rajem dla polskiej emigracji. Lunia Czechowska z ubogiej i nieśmiałej emigrantki w Paryżu przeistacza się w modelkę, muzę i powiernicę Amedea Modiglianiego. To jednak nie wystarcza ambitnej Polce. Wikłając się w skomplikowaną relację z ekscentrycznym, rokującym malarzem, jest gotowa podporządkować swoje życie jednemu celowi: by świat dostrzegł w nim genialnego artystę.
Polecamy również recenzję książki Urokliwe koszmary!