Strona głównaLiteraturaNajlepsze nowości czytelnicze w listopadzie

Najlepsze nowości czytelnicze w listopadzie

Po kilkudniowym okresie zadumy świat przestawia się na tryb oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. W listopadzie w księgarniach zaroiło się od okładek w śnieżynki i choinki, jednak w swoim dzisiejszym zestawieniu postanowiłam je zignorować. Z pewnością zasługują na oddzielną listę. Poza nimi pozostało mnóstwo świetnych nowości i zapowiedzi!

Joanna Bator – Ucieczka niedźwiedzicy

Joanna Bator, Ucieczka niedźwidzicy
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Znak

W listopadzie ukaże się najnowsza książka jednej z moich ulubionych pisarek. Ucieczka niedźwiedzicy Joanny Bator to wielowarstwowa historia o dramatycznym uwalnianiu się z dotychczasowego życia, o poszukiwaniach w mrokach niepamięci wydarzeń – bolesnych i świetlistych – które mogą stać się bramą do wolności, nowym otwarciem. W świecie misternie tworzonym przez autorkę postaci pojawiają się i znikają, kiedy najbardziej ich potrzebujemy oraz w najmniej spodziewanych momentach.

Kobieta szukająca idealnego domu dla swojej rodziny, anglojęzyczny żółw we wrocławskim ogródku, zapomniane piętro wałbrzyskiego hotelu Sudety, nawiedzające na pozór zwyczajną rodzinę jednookie licho, małżeństwo szukające drogi do siebie na greckiej wyspie, japoński kochanek idealny – gęsta sieć tej niezwykłej opowieści oplata czytelnika, on zaś musi znaleźć najważniejszy dla siebie wątek, za którym będzie podążał w tej fascynującej, pełnej pułapek i niespodzianek podróży.

Agata Przybyłek – Takie rzeczy tylko z mężem

Agata Przybyłek, Takie rzeczy tylko z mężem
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Poznańskie

Agata Przybyłek należy do czołowych polskich pisarek, które w swoim dorobku mają powieści obyczajowe. W tym miesiącu ukaże się jej najnowsza książka o Zuzannie, która po spotkaniu z trenerką motywacyjną uświadamia sobie, że jej małżeństwo nie jest satysfakcjonujące. Mąż, zamiast w domu, woli przebywać w lesie i szukać skarbów.
Ale Zuzanna to typ wojowniczki. Nie podda się bez walki.

Ta jednak okazuje się trudna, bo jak ratować małżeństwo, gdy w domu pojawiają się: nieco ekscentryczna i pogubiona Kasia (miłośniczka gotyku) oraz wuefista flirciarz ze złamanym sercem, a mama Zuzki każdego dnia oznajmia o swoim rychłym odejściu z tego świata.
Brzmi jak mieszanka wybuchowa? Tak właśnie jest! Perypetie Zuzanny niejednego czytelnika przyprawią o uśmiech.

Erin Litteken – Strażniczka wspomnień

Erin Litteken, Strażniczka wspomnień
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Muza

Wydawnictwo Muza w listopadzie zaproponowało czytelnikom wzruszającą opowieść opartą na prawdziwych wydarzeniach. Strażniczka wspomnień mówi o uwalnianiu się od poczucia winy i budzeniu wiary w miłość.

W 1929 roku Katia ma 16 lat, jest otoczona rodziną i zakochana w chłopcu z sąsiedztwa. Sielankę przerywają uzbrojeni funkcjonariusze stalinowskiej tajnej policji, którzy wkraczają do wioski, siejąc strach i spustoszenie. Wkrótce po tym w tajemniczych okolicznościach znikają sąsiedzi. Właśnie rozpoczyna się jeden z najtragiczniejszych okresów w historii ludzkości – Wielki Głód.

W 2004 roku w amerykańskim Illinois trzydziestokilkuletnia Cassie wychowuje córkę i próbuje poradzić sobie z żałobą po stracie ukochanego męża. Gdy jej babcia Katia podupada na zdrowiu, młoda wdowa postanawia z nią zamieszkać. Nikt w rodzinie nie zna skrupulatnie ukrywanej przeszłości dziewięćdziesięciodwulatki, aż do dnia, gdy Cassie odkrywa jej pamiętnik i zaczyna poznawać krok po kroku bolesne losy swoich przodków.

Lisa Weeda – Aleksandra. Ukraińska saga rodzinna

Lisa Weeda, Aleksandra. Ukraińska saga rodzinna
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo W.A.B.

Aleksandra to saga rodzinna osadzona na tle dziejów Ukrainy od początku XX wieku aż po rok 2018. Tytułowa Aleksandra jako osiemnastolatka została deportowana z Ukrainy i wywieziona do Niemiec. Po latach prosi swoją wnuczkę Lisę o zawiezienie do rodzinnego domu w Stanicy Ługańskiej kawałka płótna z drzewem genealogicznym ich rodziny. Ostatni członek z kozackiej odnogi, zaginiony siostrzeniec Kolia, stracił życie w niewyjaśnionych okolicznościach podczas wojny w Donbasie. Według Aleksandry dusza Kolii wciąż nie zaznała spokoju, a zadaniem Lisy jest „przeprowadzenie go na drugą stronę”.

Powieść została nominowana do LIBRIS Literature Prize.

Kamil Janicki – Wawel. Biografia

Kamil Janicki, Wawel. Biografia
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Literackie

„Na samym początku był potwór” – rozpoczyna swoją historyczną gawędę Kamil Janicki, a potem zajmująco opowiada o źródłach legendy o smoku wawelskim, tajemnicy najstarszych zabudowań z czasów Wiślan i Czechów, gotyckim zamku Kazimierza Wielkiego, renesansowej rezydencji Zygmunta Starego i Bony Sforzy. Prowadzi nas też przez tragiczny w skutkach pożar, po którym Zygmunt III Waza postanowił przenieść swój dwór do Warszawy. Przypomina też ciężkie lata rozbiorów, gdy dawną siedzibę polskich królów zamieniono na pospolite żołnierskie koszary, a w wawelskich komnatach płonęły ogniska. Ostatnią część tej historii stanowią lata drugiej wojny światowej, gdy na zamku rezydował „nazistowski król Polski”, Hans Frank.

Pod piórem Janickiego – znanego głównie z porywających biografii kobiet – Wawel ożywa, stając się pełnokrwistym bohaterem wciągającej i pełnej gwałtownych zwrotów akcji historii.

Katarzyna Puzyńska – Sąpierz

Katarzyna Puzyńska, Sąpierz
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Prószyński i s-ka

Sąpierz do druga część serii „Grodzisko”. Postapokaliptyczny Nowy Świat spotyka się z magią słowiańskiego fantasy Starego Świata w jedynej w swoim rodzaju opowieści. Pozornie niepasujące do siebie elementy mieszają się i tworzą wybuchową całość.

Kiedy jeden z bogów niefrasobliwie zapomni wspomnieć o najważniejszym sekrecie, można się spodziewać kłopotów. Nie inaczej dzieje się w dwóch bliźniaczych światach zawieszonych w nicości Rozstaju. Jeden z nich jest pełen magii, w drugim z kolei nigdy w nią nie wierzono. Kiedy obu światom grozi unicestwienie, uwierzyć w magię muszą nawet najwięksi sceptycy. Gorzej gdy ratunek znajduje się w rękach pewnego zrzędliwego starca z drewnianą nogą (który jest tylko zwykłym katem), pyskatej Marzanny (która chętnie oddałaby swoją boską nieśmiertelność za kilka łyków dobrej ludzkiej niepewności istnienia) oraz pewnej kobiety (która utknęła w zaświatach z dość gadatliwym rumakiem).

W Nowym Świecie większość ludzi wkłada magię między bajki. Są jednak wyjątki – kobiety, które z pokolenia na pokolenie strzegą ziemi przed potworami i demonami przybywającymi ze Starego Świata. Zwano je Obrończyniami. Wykonywały swoją misję długo i wytrwale, przekazując wiedzę kolejnym adeptkom i kryjąc ją przed oczami niepowołanych. W końcu została już tylko jedna, samotna wobec przepowiedni, że wkrótce nadejdzie wróg. I właśnie na to czeka Sąpierz. Wie on, że wkrótce wypełni się stara przepowiednia.

Małgorzata Czyńska – Kobiety z obrazów. Polki

Małgorzata Czyńska, Kobiety z obrazów. Polki
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Muza

W tej książce czytelnik znajdzie opowieści o polskich malarkach, muzach, modelkach, które tworzyły dzieła światowej klasy oraz inspirowały najwybitniejszych artystów. Utalentowane i przebojowe, wrażliwe i introwertyczne – każda inna, każda z porywającą historią.

W trudnych czasach walki o emancypację walczyły o swoje prawa do nauki, uprawiania sztuki, pracy i samodzielności. Zofia Stryjeńska – „księżniczka polskiego malarstwa” – studiowała w Monachium przebrana za chłopaka. Helena Rubinstein – cesarzowa urody – zamiast kuracji odmładzającej wolała zafundować sobie portret u słynnego malarza. Zofia, Maria i Eliza Pareńskie już jako podlotki weszły do polskiej literatury i sztuki: Stanisław Wyspiański uwiecznił je na kartach Wesela i na secesyjnych pastelowych portretach. Olga Boznańska w malarstwie odnalazła wolność. Anna Bilińska postawiła sobie cel w sztuce: być tak dobra jak mężczyzna, i prześcignęła niejednego z kolegów po fachu. Teresa Roszkowska, wybitna scenografka, opalona na heban i wystylizowana na egzotyczną piękność, wiodła prym podczas plenerów malarskich w Kazimierzu Dolnym. Zofia Jachimecka, tłumaczka i promotorka włoskiego dramatu, autorka przekładu Pinokia, była ulubioną modelką krakowskich artystów.

Anna Mierzyńska – Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie

Anna Mierzyńska, Efekt niszczący
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Agora

„Dezinformatorzy niszczą państwa zachodnie właśnie dlatego, że uderzają w ich podstawy. Jeśli chcemy żyć w spokojnym, stabilnym kraju, musimy zawalczyć o prawdę”

Nie warto mieć złudzeń: wszyscy stajemy się ofiarami dezinformacji. Podejmujemy decyzje, opierając się na fałszywych danych, a nasze emocje falują zgodnie z interesami innych ludzi – choć najczęściej nie mamy o tym pojęcia.

Książka Anny Mierzyńskiej daje narzędzia, by przeciwstawić się niszczącemu efektowi dezinformacji. To precyzyjna, wciągająca i poruszająca analiza internetowych manipulacji, które służą sianiu nienawiści, wywoływaniu i podsycaniu politycznych wojen i chaosu. Autorka wprowadza nas głęboko w mechanizmy manipulacji. Jednocześnie gorąco zachęca czytelników – również tych zagubionych, zmęczonych, zaniepokojonych, a nawet obojętnych – do refleksji na temat naszego miejsca i naszych wyborów w świecie masowej dezinformacji.

Przemysław Piotrowski – Prawo matki

Przemysław Piotrowski, Prawo matki
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Czarna Owca

W listopadzie ukaże się pierwsza część nowego cyklu Przemysława Piotrowskiego, autora bestsellerowych kryminałów z komisarzem Igorem Brudnym! Jej bohaterką jest Luta Karabina, kiedyś jedna z najlepszych kobiet w siłach specjalnych, która obecnie zarabia na życie, pracując na platformie wiertniczej u wybrzeży Norwegii. Samotnie wychowuje dwoje dzieci i spędza z nimi każdą wolną chwilę. W trakcie rodzinnego wypoczynku dochodzi do tragedii – jej córka zostaje porwana!

Czas ucieka, działania policji nie dają rezultatów, a przecieki świadczą, że dziewczynka padła ofiarą wyjątkowo brutalnej szajki handlarzy żywym towarem. Kobieta nie ma wyjścia, więc bierze sprawy w swoje ręce. Rozpoczyna się dramatyczna walka o odzyskanie córki. Do śledztwa dołącza Zygmunt Szatan, twardy glina i tropiciel, który ma do wyrównania rachunki sprzed lat.

Mary Beard – Dwunastu cesarzy

Mary Beard, Dwunastu cesarzy
fot. materiały prasowe
Dom Wydawniczy Rebis

Miłośnikom historii starożytnej w listopadzie z pewnością spodoba się książka Dwunastu cesarzy. Mary Beard snuje w niej opowieść o tym, jak portrety bogatych, potężnych i sławnych zachodniego świata były kształtowane przez wizerunki władców rzymskich, zwłaszcza „dwunastu cesarzy”: od bezwzględnego Juliusza Cezara po znęcającego się nad muchami Domicjana. Autorka zadaje pytania, dlaczego ci zbrodniczy autokraci odgrywali tak wielką rolę w sztuce od starożytności po czasy obecne, kiedy karykaturzyści wciąż przedstawiają nieszczęsnych przywódców jako Neronów muzykujących podczas pożaru Rzymu. Podkreśliwszy znaczenie cesarskich portretów w polityce rzymskiej, Beard w tej bogato ilustrowanej książce prowadzi czytelnika przez dwa tysiące lat historii sztuki i kultury; oferuje świeże spojrzenie na dzieła artystów od Memlinga i Mantegni, a także pokoleń tkaczy, ebenistów, złotników, rytowników i ceramików. Śledzimy zaskakującą historię zamieniania tożsamości płynącej z niewiedzy lub celowych błędnych identyfikacji, fałszerstw i nierzadko ambiwalentnych przedstawień władzy.

Zyta Rudzka – Ten się śmieje, kto ma zęby

Zyta Rudzka, Ten się śmieje, kto ma zęby
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo W.A.B

Na książkę Zyty Rudzkiej czekam z wielką niecierpliwością. W zachwycającej niekonwencjonalną formą powieści Ten się śmieje, kto ma zęby autorka po raz kolejny śmiało eksperymentuje z językiem i urzeka oryginalnym, bezkompromisowym stylem.

W najnowszym utworze Zyta Rudzka odtwarza historię małżeństwa Wery i Karola, którzy spędzili ze sobą całe życie. Jej bohaterka odwiedza stare miłości, żeby załatwić mężowi buty do trumny. A o dobre buty dla nieboszczyka jest trudno. Autorka w swoim charakterystycznym ostrym stylu oraz z poczuciem humoru przedstawia portret kobiety silnej i drapieżnej, która nigdy nie składa broni.

Claire Keegan – Drobiazgi takie jak te

Claire Keegan, Drobiazgi takie jak te
Fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Czarne

Claire Keegan jest mistrzynią krótkiej formy. Z zaledwie kilku słów buduje cały świat. Jednocześnie tworzy uniwersalną opowieść o krzywdzie i życzliwości, o ludzkiej dobroci i milczącym przyzwoleniu na zło. Z empatią pochyla się nad tym, co najłatwiej przeoczyć, i nad tymi, których najtrudniej usłyszeć. To również głos w sprawie wstrząsających wydarzeń, do których dochodziło w klasztorach sióstr magdalenek w Irlandii, w których zajmowano się „upadłymi kobietami”. Drobiazgi takie jak te to poruszająca opowieść o codziennych aktach dobroci, które nieraz wymagają od nas największej odwagi.


Przeczytaj również naszą recenzję książki Flame!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.