Trudno uwierzyć, że już połowa sezonu urlopowego za nami. W sierpniu dni stają się krótsze, a żar nie leje się z nieba, tylko łagodnie otula. Na rynku wydawniczym wakacyjne miesiące są mniej intensywne niż pozostałe. Jednak nadal można znaleźć mnóstwo propozycji, które zaspokoją różne gusta. Wybrałam 15 tytułów idealnych na końcówkę wakacji!
Stacey Marie Brown – The Boy She Hates
Wydawnictwo Niezwykłe rozpieszcza nastoletnich czytelników! W sierpniu ukaże się powieść The Boy She Hates, która opowiada o Jaymerson Holloway. Dziewczyna ma wszystko, o czym może marzyć nastolatka. Jest popularną cheerleaderką i ma godnego pozazdroszczenia chłopaka. Jedynym zgrzytem w jej idealnym życiu jest Hunter – brat jej chłopaka, Coltona. Ta dwójka nie może na siebie patrzeć.
Wszystko się zmienia, kiedy Colton ginie w wypadku samochodowym, a Jaym i Hunter odnoszą poważne obrażenia. Wtedy dziewczyna dostrzega, jak złośliwe są jej koleżanki i jak nieistotne jest bycie piękną i idealną. Jednocześnie chłopak, którego dotąd nienawidziła, wydaje się jedynym, z którym coś ją łączy. Znany motyw hate-to-love został tu wykorzystany do opowiedzenia historii o dwojgu młodych ludzi, których dotyka niewyobrażalna tragedia.
Katarzyna Bonda – Ze złości
Katarzyna Bonda powraca z nową powieścią i to w najlepszej formie! Ze złości to drugi tom cyklu o detektywie Jakubie Sobieskim, który zrezygnował z pracy w policji, by założyć prywatną agencję śledczą. Karierę policyjną zakończyła też Ada Kowalczyk i postanowiła związać życie zawodowe z prokuraturą. Ich drogi się krzyżują już przy pierwszej sprawie dotyczącej zabójstwa Mariusza Hussakowskiego, zastrzelonego dwadzieścia lat wcześniej w popularnym kasynie.
Za zbrodnię została skazana krupierka, Aneta Bulandra, która przez niemal dwie dekady twierdziła, że jest niewinna. Teraz postanowiła zawalczyć o odszkodowanie za niesłuszne skazanie i spędzenie osiemnastu lat w więzieniu. Chce, by w tej walce pomógł jej Sobieski. Detektyw zaczyna polowanie na mordercę. Ale czas nie jest jego sprzymierzeńcem, wkrótce padają kolejne ofiary. W czyim interesie leży ich śmierć? Dlaczego zginął Hussakowski? Co naprawdę widziała jego żona i dlaczego oskarżyła Anetę?
Colleen Hoover – Slammed
Colleen Hoover podbiła serca czytelniczek i czytelników na całym świecie swoimi wzruszającymi powieściami o miłości. Wydawnictwo W.A.B. postanowiło odświeżyć jej debiutancki utwór i ponownie zaproponować polskim czytelnikom. Slammed to pierwszy tom trylogii pod tym samym tytułem. Kolejne części ukażą się wkrótce.
Layken ma 18 lat i niedawno straciła ojca. Wraz z mamą i młodszym bratem opuszcza rodzinny Teksas i przeprowadza się do Michigan. W dniu przyjazdu do nowego domu poznaje przystojnego sąsiada – Willa. Już od pierwszej chwili między tym dwojgiem iskrzy. Ich pierwsza randka kończy się obiecująco, jednak wkrótce będą musieli się zmierzyć z nieoczekiwanymi przeciwnościami losu.
Julia Biel – For Ever More
Kolejna w moim zestawieniu propozycja dla nastolatek i nastolatków to wyczekiwana przez czytelników kontynuacja powieści Be My Ever Julii Biel: For Ever More. Pełna emocji fabuła książki dotyczy (a jakże!) miłosnych rozterek bohaterów. Sercem Everlee targa huragan, podczas gdy Maverick konsekwentnie trzyma ją na dystans. Mimo oczywistej chemii wydaje się, że tych dwoje nigdy nie będzie razem.
Jest jeszcze Haven – dziewczyna po przejściach – energiczna i słodka jak syrop klonowy. Haven głęboko wierzy, że może pokonać każdą przeszkodę i nic w życiu nie jest w stanie jej złamać. Dlatego chce namówić Everlee, by zawalczyła o siebie (i przy okazji o Mavericka), a równocześnie bardzo pragnie przebić skorupę Ashtona, który jako jedyny doprowadza ją do szewskiej pasji i odbiera umiejętność logicznego myślenia. Jednak zanim Ash na serio zacznie się zastanawiać nad przyszłością, najpierw musi rozprawić się z demonami przeszłości.
Alice Oseman – Nick i Charlie
Bohaterowie, których poznawaliśmy w kolejnych tomach bestsellerowego cyklu komiksowego Heartstopper Alice Oseman, wracają w nowej odsłonie gatunkowej.
Nick i Charlie to nowela opisująca moment kryzysowy dla każdego szkolnego związku: ten, w którym drogi zakochanych się rozchodzą. Chłopcy są razem od dwóch lat i spędzają wspólnie niemal każdą wolną chwilę, przychodzi jednak koniec roku szkolnego, który dla Nicka oznacza całkowite pożegnanie ze szkołą. Chłopak jest podekscytowany perspektywą wyjazdu na uniwersytet, nowy etap w jego życiu oznacza jednak wyprowadzkę i rozstanie z Charliem.
Andrea Levy – Wysepka
W sierpniu Wydawnictwo Albatros zaproponowało czytelnikom międzynarodowy bestseller, jakim jest powieść Wysepka. Opowiada ona o mieszkańcach Londynu, którzy w 1948 roku na nowo budują swoją rzeczywistość. Jej bohaterka, Queenie Bligh, przyjmuje pod swój dach przybyszów z Jamajki, czym jej sąsiedzi nie są zbytnio zachwyceni. Ale Queenie nie ma wyjścia – nie wie, czy jej mąż kiedykolwiek wróci z frontu, a musi z czegoś żyć.
Gilbert Joseph był jednym z kilku tysięcy Jamajczyków, których wcielono do RAF-u, by walczyli przeciwko Hitlerowi. Spodziewał się, że po wojnie zostanie przyjęty jak bohater, tymczasem Brytyjczycy widzą w nim tylko ciemnoskórego obywatela gorszego sortu.
Jego młoda żona, Hortense, spakowała swoje życie w jedną walizkę i wyruszyła do krainy marzeń, by zamieszkać z mężem. Czeka ją szok, kiedy zobaczy, jak bardzo prawdziwy Londyn odbiega od miasta z jej snów. Rozczaruje ją jednak nie tylko jej nowy dom…
Anna Patchett – Belcanto
Belcanto to książka inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, która zdobyła ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych, gdzie sprzedano ponad milion egzemplarzy. Została przetłumaczona na 30 języków. Ann Patchett stworzyła hipnotyzującą historię o sile i kruchości, a także o odnajdywaniu miłości tam, gdzie nikt by się jej nie spodziewał.
Do willi, w której właśnie zakończył się koncert, wdarła się grupa uzbrojonych mężczyzn, a wszyscy obecni zostali zakładnikami. W miarę upływu kolejnych tygodni w dusznej, tropikalnej atmosferze południowoamerykańskiej rezydencji między uwięzionymi a napastnikami tworzą się zaskakujące więzi. Czy po kilku miesiącach ktoś jeszcze będzie chciał odzyskać wolność?
Bartosz Szczygielski – Nim skończy się noc
Kto chciałby choć mentalnie odpocząć od letnich upałów, powinien sięgnąć po książkę Nim skończy się noc, która przenosi czytelnika w zimową scenerię Bieszczad. Bohaterami thrillera są: Agata, która kocha męża, ale już go nie lubi, Monika szukająca przygód poza małżeńskim łożem oraz Justyna, która życiową tragedię przeżywa zupełnie sama, choć nie powinna.
Kobiety spędzają weekend z mężami w idealnym miejscu, by naprawić swoje związki. Chcą oderwać się od rozpraszających zdobyczy cywilizacji, dzwoniących smartfonów i ciągłych powiadomień. Miało być tak romantycznie. Kominek, sypiący za oknem śnieg i oni. Ale przyszła śmierć.
Trzy pary, sześć osób i setki kłamstw. Bartosz Szczygielski napisał emocjonujący thriller o ludzkich słabościach i konsekwencjach budowania relacji opartych na kłamstwach. Tam, gdzie kończy się prawda, rozpoczyna się pełna pułapek gra, której finału nie sposób przewidzieć.
Emma Lord – Tweet Cute
Lubicie młodzieżówki z motywem hate-to-love? Tweet Cute to idealna powieść dla osób kochających przezabawne książki z bohaterami, których nie da się nie lubić!
Pepper jest kapitanką drużyny pływackiej i musi mieć wszystko pod kontrolą. Jej rodzina się rozpada, ale ich fastfoodowy biznes kwitnie, głównie dzięki Pepper, która prowadzi ogromne konto Big League Burger na Twitterze.
Jest też Jack, klasowy klaun, który pracuje w małym rodzinnym biznesie i próbuje nie wchodzić w drogę swojemu popularnemu bliźniakowi. Kiedy jednak Big League Burger kradnie kultowy przepis jego babci, postanawia zniszczyć fastfoodowy interes tweet po tweecie. W miłości i gotowaniu wszystkie chwyty dozwolone – dopóki kłótnia Pepper i Jacka nie przekształci się w viralową wojnę na Twitterze. Pepper i Jack nie widzą jednak o tym, że kłócąc się w social mediach, jednocześnie piszą ze sobą w anonimowej aplikacji, którą stworzył chłopak…
Piotr Rogoża – Konwersja
Konwersja to niepokojący thriller, w którym agencje specjalne tworzą rzeczywistość realnie oddziałującą na całe narody. Cynicznie kreowane iluzje kształtują zbiorową świadomość, a idee stały się produktami, które można łatwo pozycjonować na rynku. Ludzki umysł jest tworzywem gładko poddającym się woli wprawnego twórcy. Granica między cyfrową fikcją a rzeczywistością dawno została zatarta.
Podczas gdy pracownik agencji artystycznej Adrian Klimke pracuje nad debiutem polsko-syryjskiej wokalistki, dziennikarka Helena Różewicz wpada na trop niebezpiecznego spisku z udziałem rodzimych influencerów. Co łączy tragicznie zmarłą instagramową modelkę, nastoletniego streamera gier komputerowych i depresyjnego trenera uwodzenia? Czy w publikowanych przez nich treściach kryje się dodatkowy przekaz dla wybranych? Komu zależy na tym, żeby to właśnie Helena ujawniła materiały kompromitujące popularnego konserwatywnego polityka? Dlaczego Adrian zaczyna widywać swoją dawną dziewczynę, która zginęła w wypadku samochodowym?
Ziarno granatu. Mitologia według kobiet
Współczesne polskie pisarki, m.in. Katarzyna Boni, Elżbieta Cherezińska, Grażyna Plebanek, Aleksandra Zbroja, usłyszały i wydobyły z prastarych historii stłumiony kobiecy głos. Spojrzały na mityczne wydarzenia z własnej perspektywy. Zobaczyły kobiety, które nie poddają się bez oporu. Nawet w tragicznym położeniu stać je na niezłomność, bunt, furię i wściekłość dające siłę do walki o siebie. O własną godność, przemianę losu, o prawo do zemsty, ale też wolność oraz życie i śmierć na własnych zasadach.
Widziane na nowo, oczami kobiet mityczne wydarzenia, filtrowane przez ich emocje i świadomość, stają się niespodziewanie zrozumiałe i bliskie dla współczesnych kobiet. Uniwersalne i przejmująco aktualne.
Jasmin Schreiber – Rów mariański
Bestsellerowa powieść o odbijaniu się od dna – nawet jeśli to dno jest równie głębokie jak Rów Mariański.
Paula nie potrzebowała wiele do szczęścia: wystarczało jej mieszkanie, trochę pieniędzy na jedzenie i towarzystwo młodszego brata Tima, którego kochała nad życie. Wszystko legło w gruzach, gdy zdarzył się straszny wypadek. Z głębin rozpaczy wyciąga Paulę pewien dziwaczny, starszy dżentelmen. Razem wyruszają w podróż pełną przygód, która zmieni ich oboje.
Ta historia złamie Wam serce, a zaraz potem rozśmieszy do łez i wzruszy. To powieść dająca nadzieję. O umieraniu i stracie, ale przede wszystkim o drodze do samego siebie. O tym, jak nauczyć się żyć, gdy odchodzi najbliższa osoba, i jak pokochać życie na nowo.
Michelle Frances – Siostry
Abby i Ellie nawet w dzieciństwie nie były sobie bliskie. Teraz, kiedy są już po trzydziestce, każda z nich żywi głęboko zakorzenioną urazę do drugiej. Abby zazdrości siostrze wyglądu gwiazdy filmowej i statusu ulubienicy matki. Ellie chciałaby mieć partnera tak idealnego jak mąż Abby i dom tak wspaniały, jak jej willa na skąpanej w słońcu włoskiej wyspie Elbie.
Kiedy Abby zaprasza Ellie do siebie, obie siostry mają nadzieję na chwilowe zawieszanie broni − wspólny relaks i puszczenie w niepamięć dzielących ich różnic. Ale obecność matki, Susanny, sprawia, że wszystkie napięcia z przeszłości szybko wypływają na powierzchnię. A Ellie zaczyna podejrzewać, że Abby i ich matka skrywają niebezpieczny sekret…
Elina Backman – Kiedy znikają ślady
W sierpniu nakładem Wydawnictwa Czarna Owca ukaże się powieść Kiedy znikają ślady Eliny Backman będąca kontynuacją bestsellerowego thrillera Kiedy umiera król. Jej fabuła opowiada o trzech studentach, którzy kręcą film dokumentalny o pustelniku mieszkającym na wyspie Lammassaari w Helsinkach. Nieoczekiwanie znika pierwszy z nich, potem kolejny… Jeden z młodych mężczyzn zostaje znaleziony martwy w pobliskim rezerwacie przyrody.
Saana Havas dowiaduje się, że zaginął młodszy brat jej kolegi, i postanawia nagrać podcast z gatunku true crime, aby pomóc w poszukiwaniach. Tymczasem komisarz policji Jan Leino i jego zespół prowadzą śledztwo w sprawie zaginięcia i domniemanego morderstwa studenta.
Kiedy młodzi ludzie znikają i umierają, często uważa się to za wypadek. Czy to jednak możliwe, że ktoś na nich poluje?
Lenka Elbe – Uranova
Angela, dziewczyna Henry’ego Robothama, zniknęła bez śladu w sierpniu 1968 roku. Zupełnie jakby pochłonęła ją ziemia. Poszukiwała swoich czeskich przodków w starożytnym górniczym mieście Jachymów, znanym z uzdrowiska radonowego i brutalnych obozów dla więźniów politycznych.
Trzydzieści lat później Henry za namową terapeuty odwiedza miasto uranu, aby zmierzyć się z traumą, która ciąży mu na duszy. W podróży do postkomunistycznych Czech towarzyszy mu neurotyczna partnerka Suzanne. Po perypetiach związanych z przyjazdem Henry i Suzanne znajdują zakwaterowanie w hotelu Skłodowska, obiekcie nazwanym tak na cześć Marii Skłodowskiej-Curie, a obecnie należącym do Esteli Hansovej, charyzmatycznej i osobliwej miejscowej lekarki.
Od tej pory czytelnik ulegnie narracyjnemu eksperymentowi, w którym się mieszają elementy fantastyki, horroru i absurdu. Razem z Henrym odkryje mroczną przeszłość i przekona się, jak wiele kształtów może przybierać zło…
Jeśli w wakacyjnym czasie wolisz poznawać trudne tematy, przeczytaj naszą recenzję „Pięciorga małych Indian”.