Strona głównaFilmNowy serial Netflixa - "Gambit Królowej". Zagramy?

Nowy serial Netflixa – „Gambit Królowej”. Zagramy?

Rzadko kiedy jakiś serial lub film naprawdę mnie zainteresuje. Ostatnią taką produkcją była Gra o Tron, choć jej końcówka mnie nie powaliła. Dziś jednak po obejrzeniu Gambitu królowej produkcji Netflixa śmiało mogę serial dodać do moich ulubionych. Nigdy nie powiedziałabym, że historia o grze w szachy może tak trzymać w napięciu, a Wy?

Główną bohaterką Gambitu królowej jest Beth Harmon. Dziewczynka po samobójstwie matki trafiła do sierocińca, gdzie wychowawcy faszerują swoje wychowanki pigułkami, które namieszają w jej życiu. W wieku dziewięciu lat w szkolnej piwnicy odkrywa, że woźny gra w tajemniczą grę. Beth wkręca się w szachy. Wkrótce zwykli przeciwnicy zaczynają ją nudzić i ciągle stara się o większe wyzwania.

Fabuła

Po adopcji życie młodej Harmon się komplikuje. Nie ma z kim grać w szachy, przyrodni ojciec zostawia ją z matką uzależnioną od alkoholu i pigułek. Z drobną pomocą woźnego wygrywa pierwszy turniej. Od tego momentu życie Beth nabiera tempa. Czy uda jej się uwolnić z sideł alkoholu i używek?

Postacie

Od pierwszego odcinka zauroczyła mnie główna bohaterka. Nieprzeciętna uroda Anyay Taylor-Joy nadała Beth stylu i klasy. Aktorka świetnie oddała emocje postaci. Moją uwagę zwrócił również Marcin Dorociński wcielający się w rolę szachowego mistrza świata. Klimat serialu bardzo pasował do jego urody i widać, że aktor czuł się dobrze na planie. Mogę śmiało stwierdzić, że wszyscy odtwórcy swoich ról wykonali kawał dobrej roboty.

Gambit królowej
Źródło: filmweb

Scenariusz i reżyseria

O tym powinnam chyba powiedzieć na samym początku. Każda scena była perfekcyjnie zaplanowana i nikt nie pozwolił sobie na błąd. Allan Scott i Scott Frank stworzyli serial prawie idealny. Prawie? Tak, czasami miałam wrażenie, że akcja mogła zaskoczyć, jednak tego nie zrobiła.

Cena geniuszu

Główna bohaterka od najmłodszych lat zmaga się z uzależnieniem. Na początku tabletki pomagają jej zrozumieć zasady gry, obmyślić strategie i wygrywać pierwsze partie. Niestety, szybko zaczyna odczuwać skutki brania pigułek. Po adopcji w jej życiu pojawiają się również alkohol, papierosy i inne używki. Beth musi oddać coś w zamian za swój talent, ale czy zdoła ocalić siebie przed samozniszczeniem?

Podsumowanie

Gambit królowej to świetny serial przedstawiający życie genialnej szachistki, która dąży do tego, aby zdobyć tytuł mistrza świata. Harmon musi zapłacić wysoką cenę za swój nieprzeciętny talent.


Nie wiesz, co obejrzeć? Koniecznie sprawdź nasze propozycje filmów na weekend! Tym razem na ekranie Zezowate Szczęście.

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.