Strona głównaLiteratura„Olbrzymia przygoda Billy'ego” – recenzja książki Jamiego Olivera

„Olbrzymia przygoda Billy’ego” – recenzja książki Jamiego Olivera

Bywa i tak, że czasami to okładka książki przyciąga uwagę i obiecuje, że sięgając po zawartość, przeżyjemy niesamowitą przygodę. Tak było w przypadku „Olbrzymiej przygody Billy’ego” Jamiego Olivera, którą zilustrowała Monica Armino. Historia przedstawiona w powieści świadczy o tym, że autor ma niezwykłą wyobraźnię.

W magicznym i realnym świecie

Olbrzymia przygoda Billy’ego opowiada o czwórce przyjaciół. Billy, Ania, Jimmy i Andy odkrywają w pobliskim lesie przejście do alternatywnego świata, w którym żyje mnóstwo magicznych istot. Zaprzyjaźniają się ze skrzydlatymi duszkami i ratują jednego z nich z rąk nieprzyjemnych bun. Zarówno dzieciaki, jak i duszki z niepokojem obserwują, że w ich światach dzieje się coś złego. Rośliny usychają, a w pobliskiej rzece wymierają ryby. Coś zakłóca Rytm Natury, dlatego przyjaciele wyruszają na wyprawę, by odkryć, co niszczy przyrodę.

Wodospadowy Las, w którym znajduje się tajemne przejście do innego wymiaru, jest miejscem budzącym grozę za sprawą strasznych opowieści z przeszłości. Dawno temu do lasu wybrało się dwóch braci, jednak wrócił tylko jeden, w dodatku bez oka. To dlatego dorośli przestrzegają dzieci, żeby nie chodziły tam same. Kiedy jednak przyjaciele odkrywają tajemne przejście do innego wymiaru, wyruszają na niezliczone przygody. Ratują pewnego olbrzyma z niewoli, odnajdują mityczne miasto duszków, którym pomagają, a przy tym odkrywają, że w przeszłości wydarzyła się jakaś tragedia. Legendy mówią, że dawno temu duszki żyły w zgodzie z olbrzymami, jednak tych drugich od wieków nikt nie widział. Podczas wędrówek po Wodospadowym Lesie przyjaciele odkrywają, że wiele z tych legendarnych opowieści niesie w sobie dużo prawdy.

Siła przyjaźni i pewności siebie

Fantastyczny świat stworzony przez Jamiego Olivera został świetnie zilustrowany przez Monicę Armino. Choć jej ilustracje są czarno-białe, to jednocześnie bardzo bogate. Świetnie współgrają z treścią książki. Jednak Olbrzymia przygoda Billy’ego to nie tylko opowieść o perypetiach dzieci w fantastycznym świecie. Opowiada również o sile przyjaźni, szukaniu w sobie siły, by przeciwstawić się prześladowcom, wierze w siebie. Pomaga zrozumieć, że nie musimy być dobrzy we wszystkim. To, że w czymś jesteśmy gorsi, nie oznacza, że nie nadajemy się do niczego. Billy ma dysleksję, przez którą trudno mu czytać i pisać. Jednocześnie jest bardzo pomysłowy, radzi sobie z technicznymi wyzwaniami i potrafi znaleźć wyjście z trudnych sytuacji.

Doskonała przygodowa lektura

Olbrzymia przygoda Billy’ego została napisana w sposób dynamiczny i wciągający. I nie wiem, jak to się stało, że do samego końca nie skojarzyłam nazwiska autora z osobą znanego mistrza kuchni. Nie naprowadziły mnie na ten trop nawet szczegółowe opisy niektórych dań serwowanych przez mamę lub dziadka Billy’ego ani kilka przepisów podanych na końcu książki. Teraz wydaje się to oczywiste.

Nie wszystkie tajemnice Wodospadowego Lasu zostały wyjaśnione, więc można się spodziewać, że doczekamy się kolejnych części przygód Billy’ego. Mam nadzieję, że nie będziemy czekać zbyt długo. Zwróćcie uwagę na tę powieść, gdy będziecie szukać pomysłów na prezent świąteczny dla młodych nastolatków.


Więcej pomysłów na świąteczne prezenty znajdziecie w naszym zestawieniu!

Tytuł:
Olbrzymia przygoda Billy'ego
Autor:
Jamie Oliver
Wydawnictwo:
Insignis
Data wydania:
22 listopada 2023 r.
Liczba stron:
352
Tematyka
10
Język i styl
9
Fabuła
9
Ilustracje
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

W magicznym i realnym świecie Olbrzymia przygoda Billy'ego opowiada o czwórce przyjaciół. Billy, Ania, Jimmy i Andy odkrywają w pobliskim lesie przejście do alternatywnego świata, w którym żyje mnóstwo magicznych istot. Zaprzyjaźniają się ze skrzydlatymi duszkami i ratują jednego z nich z rąk nieprzyjemnych bun....„Olbrzymia przygoda Billy'ego” – recenzja książki Jamiego Olivera

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.