Strona głównaCiekaweZimowe nowości literackie, czyli idealny prezent na święta!

Zimowe nowości literackie, czyli idealny prezent na święta!

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a z nimi odwieczny kłopot – wybór wyjątkowych prezentów dla najbliższych. W tym zestawieniu znajdziecie coś fajnego dla każdego, a wszystko w serdecznym, świątecznym klimacie!

Pierwsza pozycja to klasyk w nowym, niesamowitym wydaniu. Święta bez tej historii są dla mnie równie niepełne, co święta bez Kevina.

1. Opowieść wigilijna, czyli kolęda prozą, Charles Dickens, ilustracje: Lisa Aisato, Wydawnictwo Literackie, 08.11.2023

Ponadczasowe świąteczne opowiadanie z niesamowitymi ilustracjami Lisy Aisato! Ebenezer Scrooge gardzi radością, świętami i ludźmi w potrzebie, dba jedynie o własny majątek. Pewnego wigilijnego wieczoru starego materialistę odwiedza duch byłego wspólnika oraz trzy duchy świąt.

2. Listy Świętego Mikołaja, J.R.R. Tolkien, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 21.11.2023

Święta

Każdego roku w grudniu do dzieci twórcy Hobbita przychodziła koperta opatrzona znaczkiem z Bieguna Północnego. W środku znajdował się list oraz śliczny rysunek lub kilka szkiców. Książka ta gromadzi wszystkie niepowtarzalne listy i rysunki od pierwszej wiadomości do najstarszego syna z 1920 roku aż po ostatni wzruszający list do córki z 1943 roku w jednym niezwykłym wydaniu. Żaden czytelnik, niezależnie od wieku, nie oprze się pomysłowości pisarza, który przez wiele lat wcielał się w postać Świętego Mikołaja.

3. Miłość w Krainie Czarów, Abiola Bello, Wydawnictwo Literackie, 22.11.2023

 

Trey Anderson jest lubiany i przystojny. W Corden College należy do śmietanki towarzyskiej, natomiast popołudnia spędza w niezależnej rodzinnej księgarni – Krainie Czarów. Ariel Spencer – artystyczna, kreatywna dusza – musi szybko znaleźć pracę. Trey, choć nie przepada za dziewczyną, dostrzega jej talent do sprzedaży książek. Kraina Czarów ostatnio cienko przędzie, zyski nie starczają na spłatę kredytu. W ten sposób Ariel i Trey lądują razem za ladą księgarni. Czy uda im się dogadać i ocalić Krainę Czarów przed zamknięciem?

Czytaj także: „Magia Świąt” z Emi i Tajnym Klubem Superdziewczyn – recenzja

4. Ucałuj ją ode mnie, Alison Cochrun, Wydawnictwo W.A.B. (Grupa Wydawnicza Foksal), 08.11.2023

Ellie ma wymarzoną pracę i jako tako poukładane życie. W wigilijny wieczór spotyka w księgarni kobietę i natychmiast traci dla niej głowę. Niestety pierwszy kontakt kończy się w nieprzyjemnych okolicznościach. Jakby tego było mało, niedługo potem Ellie traci pracę. Zostaje sama, zdezorientowana i pozbawiona pieniędzy. Aby jakoś przetrwać, zatrudnia się w lokalnej kawiarni. Niespodziewanie przełożony składa jej wstrząsającą propozycję: małżeństwo, dzięki któremu oboje mogą się wzbogacić.

5. Topniejące serce, Joanna Tekieli, Wydawnictwo Filia, 08.11.2023

Maja, samotna matka trzech dziewczynek, pracuje jako sprzątaczka. Wszystko w jej życiu kręci się wokół dzieci. Świat sprawił, że przestała ufać ludziom, a w jej sercu nie ma miejsca dla nikogo prócz córek. Pewnej nocy, gdy wraca z pracy, napotyka w parku nieprzytomnego mężczyznę. To wydarzenie nieźle zamiesza w życiu Mai…

6. Tajemna strona Świąt. Bestiariusz i mroczne tradycje, Linda Raedisch, Wydawnictwo Replika, 14.11.2023

Święta

Niepowtarzalna książka, która przedstawia święta z zupełnie nowej strony. Pełne historii, magii i baśniowego klimatu dzieło przenosi nas w nowy, tajemniczy i mroczny świat. Spotkamy tu zjawy, wiedźmy i potwory, które zaprą nam dech w piersiach.

7. Święta w Wielkim Lesie, Ulf Stark, ilustracje: Eva Eriksson, Wydawnictwo Zakamarki, 09.11.2023

 

Zwierzęta w lesie odkrywają, że już niedługo odwiedzi je wyjątkowy gość. Razem z Gburkiem, leśnym skrzatem, postanawiają jak najlepiej się przygotować. Klimatyczna historia podzielona jest na 25 rozdziałów – do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Bożego Narodzenia!

Czytaj także: Szczęściarz – świąteczna propozycja Marty Dębowskiej

8. Miłość przyjdzie pocztą, Agnieszka Jeż, Wydawnictwo Filia, 25.10.2023

Święta

Hanna prowadzi własną, oryginalną sklep-kwiaciarnię. Niczym się nie wyróżnia, najbardziej chce tego samego, co wszyscy – pragnie być szczęśliwa. Urok grudnia i nadchodzących świąt wzmaga te szczere marzenia. Okazuje się, że wszechświat jej sprzyja – najpierw znajduje pod drzwiami piękną pomarańczę obwiązaną czerwoną wstążką. Potem – czekoladki. Niezwykły kamyk. Tomik poezji. Aż w końcu otrzymuje zamówienie na „najczulszy bukiet na świecie”, który ma doręczyć… pod swój adres.

9. Wesołego czego?, Eoin McLaughlin, ilustracje: Polly Dunbar, Wydawnictwo Mamania, 08.11.2023

Nadchodzi pierwsza Wigilia Jeża i Żółwia. Nie bardzo wiedzą, co to właściwie jest i jak powinni się w tej sytuacji zachować. Jedni uważają, że w Gwiazdce rozchodzi się o prezenty. Inni, że głównie o ucztowanie. Sroka uważa, że to czas śpiewania. Uroczy bohaterowie, Jeż i Żółw, powracają w świątecznym klimacie, aby przekazać nam coś bardzo ważnego – że święta to czas spędzony w gronie najbliższych.

10. Święty Mikołaj i Śnieżynka, która spadła mu z nieba, Michele D’Ignazio, ilustracje: Sergio Olivotti, Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 08.11.2023

Święty Mikołaj postanowił założyć rodzinę. Życie z Becią i małą Śnieżynką jest świetne, ale również troszkę dziwne… szczególnie, że Mikołaj bardzo długo był sam, a dzieci były mu znane niemal wyłącznie z listów. Jak dogadać się z nieśmiałą dziewczynką?


To już koniec naszego zestawienia. Koniecznie podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami na temat tej bogatej oferty! Która książka to waszym zdaniem najlepszy prezent na święta?

Amelia Saletra
Amelia Saletra
“It gets easier. Every day, it gets a little easier. But you gotta do it every day. That's the hard part." | Źródło: "Bojack Horseman"
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.