Strona głównaLiteratura„Oswoić Hiszpanię” – recenzja książki o kraju słońca i wielkiej historii

„Oswoić Hiszpanię” – recenzja książki o kraju słońca i wielkiej historii

Na świecie jest wiele krajów o wielkiej historii. Każdy z nas słyszał o odkryciach geograficznych Włochów czy niechlubnej potędze Niemiec. Na uwagę zasługuje również Hiszpania, która zazwyczaj kojarzy się nam z odpoczynkiem, słońcem i zabytkami. Wielki kraj wielkich ludzi zaprasza do bliższego poznania w książce Joanny Lessnau.

Jeden naród, wiele opowieści

W historii Hiszpanii najpiękniejsza jest jej niezakłamana prawda. O ile Niemcy, Francuzi czy Węgrzy do dziś nie mogą się zdecydować, co w ich przeszłości jest prawdą, a co nie, o tyle Hiszpanie nigdy nie zaprzeczali swoim najciemniejszym występkom. Oczywiście, tak jak i u nas, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Naród ten jednak w opowieściach o swoich klęskach, zwycięstwach i zabytkach bardzo mocno trzyma się faktów.

Historia mieczem pisana

Hiszpania posiada bardzo bogatą historycznie przeszłość. Dość kontrowersyjne małżeństwo Ferdynanda Aragońskiego z Izabellą Kastylijską w roku 1469 dało początek wielkiemu państwu. Zaczęło ono mieć ogromne znaczenie, gdy okazało się, że Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, i zdobyto ostatnią twierdzę muzułmanów – Grenadę.

Po tych wydarzeniach kolonialna ekspansja Hiszpanii nie miała końca.  Rządy Filipa II i poprowadzenie jego floty na Anglię w roku 1588 spowodowały tragiczne zakończenie czasu dobrobytu. Najazd Francuzów na początku XIX wieku dokończył dzieła. Dyktatorskie rządy generała Franco, trwające aż do roku 1975, zamknęły ten kraj na świat. Dopiero po powrocie monarchii Hiszpania znów zaczęła oddychać pełną piersią.

Zabytki wielkiej wagi

Zabytki kastylijskiego kraju sięgają czasów przed naszą erą. Kadyks jest najstarszym miastem Hiszpanii. Jedną z jego najsławniejszych budowli uznaje się Catedral de Santa Cruz oraz słynną brama Puertas de Tierra, która w przeszłości była jedynym wejściem do niego od strony lądu.

Warto również wspomnieć o innych często odwiedzanych przez turystów miejscach, jak Gran Teatro Falla – bardzo popularne podczas karnawału – czy kościół Oratorio de San Felipe Neri, w którym proklamowano pierwszą Konstytucję Hiszpanii.

Nie przewodnik

Pani Joanna Lessnau, autorka książki Oswoić Hiszpanię, zaprasza nas do poznania jednego z najpiękniejszych i bardzo przyjaznych krajów świata. Pisarka, wędrując po kraju Basków, opowiada nam o niesamowitych zabytkach, smacznym jedzeniu oraz niezwykłej gościnności.

W pozycji tej przeczytamy nie tylko o pięknym Bilbao, ale również poznamy ciekawe przepisy z narodowej kuchni tego kraju, przeczytamy o najsłynniejszych hiszpańskich dziełach sztuki oraz zachwycimy się tradycją, pieśniami i morskimi historiami.

Pięknie i autentycznie

Powieść pani Lessnau z całą pewnością nie jest przewodnikiem. To raczej dziennik pisany specjalnie dla osób, które chciałyby poznać kulturę, zabytki i kuchnię jednego z najstarszych krajów świata. Autorka opisuje własne przeżycia z podróży, emocje, wspomnienia oraz to, co wydało jej się tam najciekawsze.

Oswoić Hiszpanię to drugi tom. Trochę się bałam, że nie odnajdę się w temacie, bo nie czytałam poprzedniego. Okazało się jednak, że znajomość pierwszego nie jest ważna w poznaniu  historii tego kraju przedstawionej przez autorkę. Oba tomy można czytać oddzielnie, ponieważ każdy opowiada o innej części państwa. Książka być może jest obszerna, ale żywy, barwny język, całe mnóstwo opisanych zabytków, okraszonych historią, przepisy i przyśpiewki sprawiają, że stanowi prawdziwą ucztę.

Jest to moim zdaniem jedna z lepszych publikacji podróżniczych, jaką miałam okazję przeczytać. Pisarka dzięki swojemu stylowi sprawia, że faktycznie możemy przenieść się do świata, o którym nam opowiada. Zdjęcia zamieszczone w tej pozycji są wspaniałym dodatkiem do całej opowieści. Polecam ją bardzo serdecznie. Myślę, że każdy pasjonat podróży i historii będzie zachwycony.


Zachęcam do przeczytania artykułu Na Trygława i Swaroga! To jest świetne! – recenzja serialu Kajko i Kokosz.

Zabytki
10
Podróż
10
Humor
10
Kuchnia
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Na świecie jest wiele krajów o wielkiej historii. Każdy z nas słyszał o odkryciach geograficznych Włochów czy niechlubnej potędze Niemiec. Na uwagę zasługuje również Hiszpania, która zazwyczaj kojarzy się nam z odpoczynkiem, słońcem i zabytkami. Wielki kraj wielkich ludzi zaprasza do bliższego poznania w książce...„Oswoić Hiszpanię” – recenzja książki o kraju słońca i wielkiej historii

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.