Strona głównaRecenzje książek i komiksówPoradniki, życie, podróże, rozrywka„Oswoić lęk” – recenzja książki Anny Williamson i dr Reetty Newell

„Oswoić lęk” – recenzja książki Anny Williamson i dr Reetty Newell

Lęk to coś naturalnego, wpisanego w ludzkie doświadczanie. Niestety, odczuwany nadmiernie potrafi skutecznie zaburzyć codzienne funkcjonowanie. Tak stało się w przypadku Anny Williamson – prezenterki telewizyjnej, doradczyni psychologicznej. Kobieta pod wpływem własnych przeżyć oraz na podstawie pracy ze swoimi pacjentami stworzyła poradnik Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos. Myślę, że może on okazać się przydatnym narzędziem dla wielu osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Dlaczego? Już odpowiadam.

Studium lęku?

Autorka bierze pod lupę lęk i stara się przekazać o nim najważniejsze informacje w możliwie najprostszy sposób. Priorytetem dla Williamson było wyposażenie czytelnika w narzędzia, które pomogą mu rozprawić się z lękiem i przyniosą ulgę w cierpieniu. Choć autorka napisała poradnik w przystępny i zrozumiały sposób, momentami brakowało mi pogłębienia pewnych zagadnień. Czułam, że pewne tematy można byłoby jeszcze rozwinąć. Niemniej z książki można dowiedzieć się wielu cennych informacji, m.in. pomaga zrozumieć mechanizmy lęku, radzi, jak postępować przy atakach paniki, przywrócić dobry sen, poradzić sobie w stresujących interakcjach międzyludzkich, czy złagodzić bóle fizyczne spowodowane lękiem.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne, sprawdź również poradnik W głowie się poprzewracało.

Oswoić lęknie tylko teoria…

W książce umieszczonych zostało wiele praktycznych narzędzi i ćwiczeń. Ciekawym rozwiązaniem są Szybkie porady od Anny umieszczone w ramce na początku każdego rozdziału. Jak sama nazwa wskazuje, to zwięzłe, ale treściwe wytyczne, po które można sięgnąć np. w momencie dużego stresu i otrzymać doraźną pomoc. Atutem lektury są z pewnością także wskazówki dr Reetty Newell, psycholożki klinicznej, umieszczone z kolei na końcu każdego rozdziału. To swego rodzaju podsumowanie wcześniej omówionych problemów i uzupełnienie o kolejne ćwiczenia i strategie.

Z pamiętnika Anny – w służbie destygmatyzacji zdrowia psychicznego

Autorka dzieli się z odbiorcami własną historią i opowiada o różnych stanach, których doświadczała, mierząc się z zaburzeniami lękowymi. Na własnym przykładzie chce pomóc innym lepiej zrozumieć, w jaki sposób działa lęk. Powoduje to zmniejszenie dystansu między autorką a czytelnikami. Williamson dzieli los czytelników, gdyż zapewne wielu z nich może utożsamić się z przeżyciami autorki. Ponadto Anna oswaja nie tylko lęk. Szczerze opisując własne bolesne doświadczenia, dokłada cegiełkę do destygmatyzacji chorób psychicznych. Pokazuje, że zaburzenia psychiczne nie są powodem do wstydu i nie doprowadzą, jak wiele osób się obawia, do „zwariowania”.

Oswoić lęk – ocena

Uważam, że Oswoić lęk to praktyczny poradnik dla osób borykających się z odczuwaniem nadmiernego lęku. Jest przeznaczony zarówno dla tych, którzy są świadomi swojego problemu, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają rejestrować niepokojące sygnały ze swojego organizmu. W tej pozycji znajdą podstawową wiedzą o lęku oraz szereg porad do pracy z nim.


Jeśli interesujesz się psychologią, zobacz również naszą recenzję Zderzenia z rzeczywistością.

Tytuł:
Oswoić lęk. Jak przetrwać emocjonalny chaos
Autor:
Anna Williamson, dr Reetta Newell
Tłumacz:
Justyna Rudnik
Wydawnictwo:
Zwierciadło
Data wydania:
2024
Liczba stron:
216
Ujęcie tematu
8
Styl i język
8
Rzetelność i wiarygodność
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Studium lęku? Autorka bierze pod lupę lęk i stara się przekazać o nim najważniejsze informacje w możliwie najprostszy sposób. Priorytetem dla Williamson było wyposażenie czytelnika w narzędzia, które pomogą mu rozprawić się z lękiem i przyniosą ulgę w cierpieniu. Choć autorka napisała poradnik w przystępny...„Oswoić lęk” – recenzja książki Anny Williamson i dr Reetty Newell

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.