Strona głównaFilmPani Mikołajowa w filmach – o kobiecej mocy obdarowywania

Pani Mikołajowa w filmach – o kobiecej mocy obdarowywania

Pani Mikołajowa, żona świętego Mikołaja jest wytworem literatury i kultury. Najwcześniejsza wzmianka o tej kobiecie pochodzi z 1849 r. z opowiadania Jamesa Reesa. Obecnie mamy wyraźnie spopularyzowany wizerunek Świętego Mikołaja, a rzadko wspomina się o partnerce siwego mężczyzny. Jaką rolę odgrywa pani Mikołajowa? Czym się zajmuje? Co robi w święta, gdy mąż rozwozi grzecznym dzieciom prezenty po całym świecie?

Zawód Święty Mikołaj

Gdy myślę o kobiecie-mikołaju, na myśl od razu przychodzi mi Whoopi Goldberg w filmie Zawód Święty Mikołaj. Produkcja z 2001 roku, równie stara co ja, a jednak przezabawna i ciepła, głównie dzięki świetnej obsadzie. Skupia się wokół świątecznego programu, do którego producentka poszukuje głównego bohatera – świętego mikołaja. Idealny kandydat, wprost stworzony do tej roli, okazuje się prawdziwym staruszkiem w czerwonym płaszczu. Co więcej, szykuje się na emeryturę i poszukuje godnego zastępcy. Kto powiedział, że nie może nim zostać kobieta?!

Jeśli oglądaliście jakikolwiek film z Whoopi Goldberg, na pewno domyślacie się, w jakim klimacie stworzono film – zabawny, ciepły, rodzinny i jednocześnie sentymentalny, budujący przyjemną, świąteczną atmosferę dziecięcych lat. Odnajdujemy tu miły akcent kobiety-mikołaja, w dodatku czarnoskórej. Może nie jest to typowa pani Mikołajowa, lecz godny następca płci żeńskiej.

pani mikołajowa

Pani Mikołajowa

Musical z 1996 roku wprowadzający w przyjemną, świąteczną atmosferę. Zakurzył się nieco wśród nowoczesnych filmów o tej samej tematyce, zwłaszcza że trudno go znaleźć online i w wersji fizycznej – od dobrych kilku lat.

Żona świętego Mikołaja postanawia objawić się światu i zaznaczyć swoje istnienie. Udaje się więc w podróż, która kończy się w Nowym Jorku. W nowym miejscu angażuje się w sprawy mieszkańców i aspekty polityczne, podbijając ludzkie serca.

Gdzie jest Pani Mikołajowa?

Kolejna pozycja osadzona w tym samym temacie, choć nowsza – z 2012 roku. Żona Mikołaja, zaniedbywana przez wiecznie zajętego i zapracowanego męża, postanawia wziąć świąteczne sprawy w swoje ręce i wyrusza do Las Vegas. Spokojnie – ma dużo większe aspiracje niż szaleństwo w kasynie. Po przeczytaniu listu od smutnej dziewczynki zamieszkującej tamtejszą okolicę, osobiście chce pomóc spełnić jej marzenie o tym, aby matka znalazła miłość.

Wybryk małżonki nie uchodzi uwadze Mikołaja, który odkłada przygotowania świąteczne na dalszy plan i wyrusza na poszukiwania zaginionej ukochanej. Ale… święta wiszą na włosku!

Gdzie jest Pani Mikołajowa? to pozytywna komedia dla całej rodziny, choć szczególnie polecana dla małżeństw z długim stażem – pełna humoru, który na pewno zrozumieją dorośli i dzieci.

Żona dla Mikołaja

Kolejny raz obserwujemy Mikołaja, który marzy o przejściu na emeryturę. Niełatwo jednak oddać tak odpowiedzialne zadanie, jakim są wspaniałe święta, komuś innemu. Zwłaszcza gdy spadkobierca nie wydaje się odpowiednim kandydatem. Nick, jego syn, jest nieustatkowanym mężczyzną, w dodatku bez partnerki. Typowane są trzy kandydatki na panią mikołajową, jednakże miłość jak zawsze ma swój własny plan… Ale czy przyszła pani mikołajowa, której pragnie przyszły święty mikołaj, może nie wierzyć w magię świąt?!

żona dla mikołaja

Kolejna komedia familijna z rodzinną, świąteczną atmosferą. Poznajcie obraz nowej pani mikołajowej!

Córka Mikołaja

Kolejna pozycja ze świątecznej kolekcji starych filmów – produkcja z 2006 roku. Opowiada o odnoszącej sukcesy kobiecie biznesu, która zostaje zmuszona do przejęcia po ojcu rodzinnego interesu. Sprawa jest poważna, bo od tej chwili święta i dostarczenie wszystkich prezentów spoczywają na jej barkach. Nowoczesna kobieta ma kilka pomysłów na uwspółcześnienie świątecznych zwyczajów…

córka mikołaja

Druga część filmu opowiada podobną historię, ale z nutą rywalizacji. W szeregach pomocników pojawia się bowiem kobieta, która chce grać główne skrzypce podczas świąt i przejąć obowiązki mikołaja. A córka staruszka, który stracił chęci do pracy, sama jest rozdarta pomiędzy karierą a biegunem północnym. Przyszłość świąt ponownie staje pod znakiem zapytania!


Największe hity świąteczne i mniej znane perełki – koniecznie sprawdźcie i to zestawienie!


Jak widać, kobiety odgrywają ważną rolę podczas świąt, o czym niejednokrotnie panowie przekonują się, gdy ich w domu zabraknie. Kto w końcu ogarnie te całe Święta?!

Panowie, nie bierzcie więc przykładu z Mikołaja, który zaniedbywał swoją żonę. Koniecznie weźcie sobie do serca morał, który niosą za sobą proponowane filmy. A może macie jakieś swoje propozycje?

Ania Kin
Ania Kin
Uparta, samodzielna i niezależna – to ja. Stanowczo przerzucam kolejne kartki książek i szukam niestandardowych tematów, by odkrywać nowe i nieznane. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie. Teraz jestem tu, a Ty?
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.