Główne tezy książki
Patrząc w słońce dotyczy lęku przed śmiercią, który może się objawiać w niezliczonej liczbie form. Świadomość tego, że kiedyś umrzemy, jest dla wielu ludzi czymś tak przytłaczającym, że odbija się to na ich codzienności. Yalom uważa, że lęk przed śmiercią jest nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji, dlatego oswojenie się z myślą o przemijaniu i odchodzeniu stanowi jedno z większych wyzwań psychologicznych. Autor podkreśla, że unikanie myśli o śmierci nie rozwiązuje problemu, a wręcz przeciwnie, może go pogłębić. W terapii osób zmagających się z tym lękiem Yalom odwołuje się do rozważań i teorii filozoficznych. Jednocześnie, pomimo ateistycznych poglądów, nie neguje znaczenia religii dla innych osób. Wiara w to, że śmierć nie jest końcem, która leży u podstaw wszystkich wierzeń, często znacznie łagodzi obawy i przywraca poczucie celu.
Yalom zachęca do refleksji nad własnym życiem i do poszukiwania jego sensu. Przedstawia kilka rozwiązań, wśród których najbardziej utkwiła mi w głowie teoria falowania, zgodnie z którą nie znikamy po śmierci całkowicie. Pozostajemy w myślach i wspomnieniach naszych bliskich, a nasze dobre uczynki i to, co osiągnęliśmy, przekazujemy następnym pokoleniom. Nasze dziedzictwo wcale nie musi mieć materialnego kształtu.
Patrząc w słońce manifestem psychologii egzystencjalnej
Yalom jest przedstawicielem psychoterapii egzystencjalnej, w której najistotniejsza jest akceptacja, budowanie silnych więzi z innymi oraz lepsze zrozumienie siebie i własnych potrzeb. W trakcie terapii autor poświęca najwięcej uwagi przeszłości, w której szuka przyczyn bieżących problemów.
Patrząc w słońce jest przede wszystkim lekturą obowiązkową dla psychoterapeutów. Autor przedstawił w niej historie kilku pacjentów, którym pomogła jego terapia. Można więc skorzystać z jego doświadczenia. Książka będzie równie ciekawa dla wszystkich osób zainteresowanych psychologią, gdyż pokazuje mentalne mechanizmy działania człowieka. Czynnikiem wyróżniającym książki Yaloma na tle innych jest ich walor literacki. Autor nie tylko dzieli się wiedzą, ale też posługuje się przy tym pięknym, gawędziarskim językiem, dzięki czemu jego utwór, mimo trudnego tematu, czyta się lekko, a nawet z pewną dozą zachwytu.
Podsumowanie
Patrząc w słońce to wartościowa i poruszająca książka, która skłania do głębokich przemyśleń. Yalom pisze w sposób przystępny i zrozumiały, a jednocześnie nie unika trudnych tematów. Książka może być pomocna dla osób, które zmagają się z lękiem przed śmiercią. Ponadto także dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć siebie i swoje życie. Przyniesie ulgę i wsparcie tym wszystkim, którzy czują się samotni i wyobcowani oraz nie czują satysfakcji w żadnym aspekcie życia.
Jeśli interesuje cię twórczość Irvina D. Yaloma, przeczytaj też naszą recenzję książki Leżąc na kozetce!