Strona głównaRecenzje książek i komiksówLiteratura młodzieżowa„Perfect on paper” – miłość jest trudna

„Perfect on paper” – miłość jest trudna

Nastoletnie życie jest pełne ekscytujących i zadziwiających wydarzeń. Sophie Gonzales w najnowszej książce Perfect on paper zebrała je wszystkie i ułożyła w fantastyczną historię z wątkiem biseksualnym.

Literatura Young Adult proponuje nam przeróżne historie: od rodzinnych dramatów po niewinne szkolne romanse. Mimo rosnącej świadomości na temat społeczności LGBTQ+ na rynku wydawniczym niewiele jest dzieł zahaczających o ten temat. Z pomocą przychodzi nam Perfect on paper – comfort zone dla wszystkich, którzy w lekki i przyjemny sposób chcą bardziej poznać ludzi queer i przeżyć wspaniałą przygodę.

W liceum, do którego uczęszcza Darcy Phillips, uczniowie prowadzą bardzo ciekawe życie. Mają wiele tajemnic, które znają tylko oni i prowadząca niewielkiej poradni – Szafki 89.

Szafka 89. to jedna ze skrytek na szkolnym korytarzu, gdzie nastolatkowie mogą zostawić list opisujący problem, z którym się zmagają, a w ciągu kilku dni otrzymają odpowiedź. Wszystko przebiega sprawnie i anonimowo. Nikt nie wie, że za całym przedsięwzięciem stoi Darcy, a Darcy nie wie, kto jest nadawcą wiadomości. Wszystko się jednak zmienia, kiedy Darcy zostaje nakryta.

I może elementem odnajdywania swojego miejsca w świecie było pogodzenie się z faktem, że nie zawsze będę znała wszystkie odpowiedzi i że nie w każdym scenariuszu stanę się bohaterką. I że nie muszę osiągnąć każdego celu, który sobie obrałam.

W tym momencie poznajemy Alexandra Broughama – popularnego chłopaka z dobrego domu, który ma wyjątkowo duży problem. Do jego pierwszego spotkania z Darcy dochodzi tuż obok szafki 89., z której dziewczyna potajemnie wyciąga wszystkie listy. Ten jeden moment zmienia wszystko w życiu obojga.

Współpraca i miłość na wagę złota

Alexander niemal szantażem zmusza Phillips do współpracy. Perspektywa wyjścia jej sekretu na jaw sprawia, że dziewczyna zgadza się pomóc chłopakowi w odzyskaniu byłej ukochanej.

W historii poznajemy również Brooke – najlepszą przyjaciółkę Darcy, w której ta jest zakochana od kilku lat. Ale nawet ona nie zna tajemnicy głównej bohaterki, choć kryje się za nią o wiele gorsza, bezpośrednio jej dotycząca, historia.

Darcy Phillips to dziewczyna, która rzadko podejmuje dobre decyzje. Choć ma dobre intencje, skutki często bywają tragiczne. To właśnie jedna z takich decyzji sprawia, że wszystko, do czego dążyła Darcy, rozsypało się w drobny mak.

Wątek LGBTQ+ w pełnej krasie

W Perfect on paper poznajemy wielu uczniów liceum, którzy należą do społeczności LGBTQ+. Jedną z takich osób jest siostra Darcy – Ansley – trans-kobieta. Jest to dziewczyna wielu talentów: studiuje, prowadzi kanał na Youtube i uwielbia przerabiać stare i brzydkie ubrania na arcydzieła. O samych perypetiach starszej z sióstr Phillips wiemy niewiele, jednakże ta bohaterka wprowadza wiele ciekawych perspektyw i wątków.

Bifobia

Moje serce skradł wątek bifobii, z którą zmagała się Darcy. Społeczność ludzi biseksualnych pełna jest osób, które mają dość dziwne poglądy. Wiele mówi się o tym, że gdy biseksualna kobieta wejdzie w relację w mężczyzną, automatycznie staje się heteroseksualna. Gdy więc Darcy zaczyna spotykać się z chłopakiem, jedną z jej największych obaw staje się odrzucenie przez popularny w szkole Queer Klub.

Sophie Gonzales opisała codziennie problemy osób LGBTQ+ w taki sposób, że przeciętny czytelnik może wynieść wiele ciekawych informacji, takich jak poprawność stosowania zaimków czy wiedza na temat stereotypów. Autorka łamie tabu ciążące na tym temacie i uczy, że niezależnie od seksualności każdy ma swoje troski i fobie.

Young Adult cechuje się prostym i przystępnym językiem oraz lekkim klimatem. Nie inaczej jest tutaj. Perfect on paper to historia, którą bez wątpienia może (a nawet powinien!) przeczytać każdy, niezależnie od wieku.

Jeśli jesteście ciekawi, jak potoczyła się historia Szafki 89. i czy Alexander potrafi być miły, zajrzyjcie do Perfect on paper!


A wszystkich zainteresowanych wątkami LGBTQ+ zapraszam do naszej recenzji One Last Stop!

Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior
Bohaterowie
10
Fabuła
9
Klimat
10
Język
10
Okładka
9
Zakończenie
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Nastoletnie życie jest pełne ekscytujących i zadziwiających wydarzeń. Sophie Gonzales w najnowszej książce Perfect on paper zebrała je wszystkie i ułożyła w fantastyczną historię z wątkiem biseksualnym.Literatura Young Adult proponuje nam przeróżne historie: od rodzinnych dramatów po niewinne szkolne romanse. Mimo rosnącej świadomości na...„Perfect on paper” – miłość jest trudna

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.