Strona głównaLiteratura„Pluszowy zajączek” – świąteczna propozycja dla dzieci od Iwony Buczkowskiej

„Pluszowy zajączek” – świąteczna propozycja dla dzieci od Iwony Buczkowskiej

Pod koniec roku na rynku wydawniczym pojawia się mnóstwo świątecznych propozycji czytelniczych. Dlatego wybór tego, co naprawdę warto przeczytać, jest trudny. Zanim sięgnę po tegoroczne nowości dla dzieci, chciałabym pokazać książkę, która zachwyciła mnie przed zeszłorocznymi świętami. To Pluszowy Zajączek Iwony Buczkowskiej z ilustracjami Katarzyny Bukiert.

  • Autor: Iwona Buczkowska
  • Tytuł: Pluszowy Zajączek
  • Ilustracje: Katarzyna Bukiert
  • Wydawnictwo: BIS
  • Data premiery: 16 września 2021 r.
  • Liczba stron: 40

W świątecznym klimacie

Tytułowy Pluszowy Zajączek należy do Jacka, który pewnego dnia siada przy biurku, by napisać list do Świętego Mikołaja. Prosi w nim o nową przytulankę, dlatego nasz pluszowy bohater jest zmartwiony, bo najwyraźniej znudził się chłopcu. Postanawia ukryć list Jacka, jednak wie, że robi źle. W wigilijną noc postanawia poszukać Świętego Mikołaja, by przekazać mu życzenie dziecka.

Kiedy wychodzi na podwórko, spotyka psotnego Mroza, troskliwego Bałwanka i przemądrzałą Wronę, którzy pomagają mu uporać się z wyzwaniem. Jednocześnie okazuje się, że doszło do nieporozumienia, a Jacek wcale nie chce pozbyć się pluszowego zajączka.

Pluszowy Zajączek opowiada o sile przyjaźni. Pokazuje, że nawet kiedy popełnimy błąd, to zawsze trzeba spróbować go naprawić. Przede wszystkim książka jest jednak opowieścią o rodzinnej i bezwarunkowej miłości.

Nastrojowa szata graficzna i zalety stylu

W Pluszowym Zajączku zachwycają również przepiękne ilustracje Katarzyny Bukiert, które doskonale współgrają z treścią opowieści. Utrzymane są w biało-niebieskiej tonacji, co dobrze oddaje zimowy chłód. A z rysunków postaci można idealnie odczytać ich cechy charakteru – żartobliwość Mroza, mądrość Wrony, dobrotliwość Bałwanka, a także zagubienie Zajączka.

Pluszowy zajączek, Iwona Buczkowska
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo BIS

Najczęściej ilustracje zajmują całą stronę albo też rozciągają się na dwie sąsiednie. Są piękne, nastrojowe, tak samo zresztą jak język i styl opowieści. Iwona Buczkowska postarała się o zbudowanie atmosfery zimowej tajemniczości, kiedy akcja dzieje się na podwórku, oraz rodzinnego ciepła, kiedy bohaterowie ubierają choinkę w domu.

Podsumowanie

Pluszowy Zajączek jest piękną, świąteczną opowieścią nie tylko pod względem treści, ale i obrazów. Warto ją czytać wspólnie z dziećmi w wieku powyżej 4 lat w czasie oczekiwania na Boże Narodzenie. Pokazuje, jak ważna jest przyjaźń i miłość. Dzięki tym wartościom autorka pokazuje, że nawet będąc kimś małym i przerażonym wielkim światem, można dokonać cudu. I że nie warto wątpić w najbliższych.


Przeczytaj również naszą recenzję książki Świąteczne namiętności!

Polecane recenzje

Kawał biopunkowego mięsa – recenzja książki „Gen 56” Adrianny Biełowiec

Gen 56 Adrianny Biełowiec wygląda niepozornie. Owszem, przyciąga wzrok estetyczną okładką, która przywodzi na...

„Tak jest okej” – to znaczy dobrze? | Nina LaCour

Tak jest okej pokazuje, jak niewiele trzeba, aby… …zranić człowieka. …oszukać. …uciec. …przeżyć. Marin poznajemy w dwóch odsłonach –...

„Wielki Mur z Winnipeg i ja” – czy bezuczuciowy futbolista może pokochać?

Wielki Mur otoczony wielkim murem Te słowa idealnie opisują osobowość Aidena. Futbolista w swoim życiu...

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kryteria oceny książki

Tematyka
9
Styl
9
Ilustracje
9
Jakość wydania
9
Pod koniec roku na rynku wydawniczym pojawia się mnóstwo świątecznych propozycji czytelniczych. Dlatego wybór tego, co naprawdę warto przeczytać, jest trudny. Zanim sięgnę po tegoroczne nowości dla dzieci, chciałabym pokazać książkę, która zachwyciła mnie przed zeszłorocznymi świętami. To Pluszowy Zajączek Iwony Buczkowskiej z ilustracjami...„Pluszowy zajączek” – świąteczna propozycja dla dzieci od Iwony Buczkowskiej