Strona głównaFilmPoczuj dreszczyk emocji! – 5 filmów bokserskich

Poczuj dreszczyk emocji! – 5 filmów bokserskich

Kto z nas nigdy nie obejrzał produkcji o bijących się na ringu facetach (i nie tylko!), niech pierwszy rzuci kamieniem! Ktoś rzucił? Ja mogę się przyznać bez bicia, że uwielbiam filmy bokserskie i stale szukam czegoś nowego do zobaczenia. O ile w książkach (a zwłaszcza w opowiadaniach na Wattpadzie), motyw boksu i walk pojawia się częściej, o tyle filmów o danej tematyce, w moim odczuciu, powstaje coraz mniej. Okazało się jednak, że jest coś, czego nie widziałam.

Boks coraz bardziej wycofuje się w cień mieszanych sztuk walki, które jawią nam się jako bardziej emocjonujące. Niektórych nudzi, inni definiują się jako jego pasjonaci i z zamiłowaniem oglądają walki swoich ulubionych zawodników. Ale spokojnie – jeśli nie lubisz oglądać wydarzeń sportowych, filmy bokserskie wciąż są dla Ciebie! Tutaj dzieje się znacznie więcej. Sam/a się przekonaj! 

  • ROCKY (od 1976), reż. John G. Avildsen

filmy bokserskie - kadr z filmu "Rocky"
kadr z filmu – Rocky na „swoich” schodach

Wszyscy go znamy, dlatego też należy mu się miejsce w rankingu (3 Oscary mówią same za siebie). Jedni kochają, inni może mniej, jednakże trzeba przyznać, że to bardzo dobry film. 

Rocky Balboa (Sylvester Stallone), szary człowiek o trudnym charakterze, staje przed szansą swojego życia – los daje mu możliwość odzyskania szacunku do samego siebie, a także zyskania tytułu mistrza świata wagi ciężkiej w boksie. A to wszystko może osiągnąć, startując z poziomu amatora. Co zaskakujące, w kolejnych częściach reżyser nie zwalnia tempa, a aktorzy trzymają poziom – nie bez powodu oceny produkcji są wysokie.

Ten film bokserski obejrzyj tutaj! 

  • DO UTRATY SIŁ (2015), reż. Antoine Fuqua

kadr z filmu Southpaw
kadr z filmu „Do utraty sił”

Do utraty sił jest pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika mocnego kina.

Film poruszający ważne kwestie, takie jak chociażby relacje rodzinne oraz skłaniający do zastanowienia nad priorytetami w naszym życiu. Billy (Jake Gyllenhaal) jest kolejnym problematycznym bohaterem o agresywnym usposobieniu, co okazuje się czynnikiem prowadzącym go na dno. Podczas pełnej przeszkód powrotnej drogi na szczyt musi odzyskać to, co zostało mu zabrane, zmienić swoje podejście do życia i poradzić sobie ze stratą. Owa produkcja jest bardzo dynamiczna, a Fuqua nie daje widzowi chwili na oddech. Jedna rada – przed seansem koniecznie zaopatrzcie się w chusteczki.

Dostępny na platformie Netflix.

  • CHAMPION (2002), reż. Walter Hill

kadr z filmu "Champion" -filmy bokserskie
kadr z filmu „Champion” (2002)

Wraz z tą propozycją wkraczamy na „nielegalne” wody więziennych walk bokserskich. Mowa tutaj o wyzwaniu, przed jakim staje główny bohater – George „Iceman” Chambers (Ving Rhames). Trafiwszy do więzienia, uzyskuje możliwość zdobycia tytułu niezwyciężonego. Aby to osiągnąć, musi tylko wygrać z kimś, kto już wypracował sobie tę pozycję. Wielkie widowisko zostaje zaaranżowane przez trzecie ogniwo, a mianowicie byłego gangstera, który wciąż próbuje realizować swoje czarne interesy za kratami.

Czytaj także: Jakie gry wybrać: planszowe czy komputerowe?

  • ZA WSZELKĄ CENĘ (2004), reż. Clint Eastwood

Maggie Fitzgerald z filmu "Za wszelką cenę"
„Za wszelką cenę” (fot. AplusC)

Może trochę bardziej emocjonalny film bokserski, ale zdecydowanie godny polecenia pasjonatom obu motywów – w końcu emocje i walki idą ramię w ramię. Produkcja opowiada o losach ponad trzydziestoletniej Maggie Fitzgerald (Hilary Swank), która stawia sobie za cel zdobycie tytułu mistrzyni boksu zawodowego. Z prośbą o pomoc zwraca się do obcesowego i beznamiętnego Franki’ego Dunna (Clint Eastwood). Jak się można spodziewać, zdobycie wymarzonego tytułu mistrzowskiego schodzi na dalszy plan, a priorytety okazują się dużo bardziej oczywiste i zwyczajne. Ale jakże ważne. Finalnie, najistotniejszy jest aspekt emocjonalny i relacja pomiędzy upartą uczennicą i konserwatywnym trenerem.

Film bokserski, oparty na opowiadaniach F. X. Toole’a, jest nieprzewidywalny i łamiący serce. Nie mogło być inaczej, gdy reżyser i obsada składa się z samych fenomenalnych twórców, a wśród nagród widnieją cztery Oscary.

Dostępny w serwisie ipla.tv.

  • CREED (od 2015), reż. Ryan Coogler

kadr z filmu "Creed" - filmy bokserskie
kadr z filmu „Creed” (2002)

Rocky zaczął, Rocky kończy. Ale tym razem, nie na nim się skupimy. Creed jest historią powiązaną z losami czempiona Balboa, ale koncentruje się na życiu syna Apollo Creeda – Adonisa „Donnie” Johnsona (Michael B. Jordan), który postanawia wyłamać się z oczekiwań swojej rodziny i rozpoczyna współpracę z wiodącym spokojne życie mistrzem (Sylvester Stallone). Okazuje się jednak, że codzienność ich obu wcale nie była idealna i potrzebują siebie nawzajem, aby ponownie pokonać swoje demony. A więc wracamy do deszczowej Filadelfii, ciężkich treningów od zmierzchu do świtu i dobrego kina. 

Jest to tylko (albo aż!) wstęp rozpoczynający kolejny cykl filmów bokserskich, więc uważaj. To bywa niebezpieczne i wciągające!

Dostępny w HBO GO.

Co mogłoby zostać dodane do tego rankingu jako kolejna pozycja? Czy znasz inne filmy  bokserskie godne uwagi? Jeśli nic nie przychodzi Ci na myśl, polecam zapoznać się z tymi klasykami i koniecznie podzielić się wrażeniami w komentarzu lub na naszej grupie filmowo-serialowej na Facebook’u.


Czytaj także: Ranking 20 filmów, które warto obejrzeć

Ania Kin
Ania Kin
Uparta, samodzielna i niezależna – to ja. Stanowczo przerzucam kolejne kartki książek i szukam niestandardowych tematów, by odkrywać nowe i nieznane. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie. Teraz jestem tu, a Ty?
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.