Strona głównaPublicystykaKulturaPostać literacka — Jak ją dobrze wykreować?

Postać literacka — Jak ją dobrze wykreować?

Czym jest postać literacka i jak ją dobrze stworzyć? Co zrobić, aby twój bohater nie był Mary Sue? Niełatwo jest zadowolić czytelnika, jeśli chodzi o postać. Często wydaje nam się ona nudna i szablonowa. Co zrobić, aby tak nie było?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest postać literacka. To fikcyjna osoba ukazana w świecie przedstawionym danego dzieła literackiego.

https://pixabay.com/pl/

W takim razie co to jest Mary Sue? Mówiąc skrótem: pejoratywne określenie wyidealizowanej postaci literackiej.  Tacy bohaterowie zwykle są dla czytelników irytujący i to głównie przez nich przestają czytać prace autora. Mary zwykle ma niesamowite zdolności, a wszystkie jej przewinienia uchodzą jej na sucho. Wszyscy za nią latają jak za słodkim kotkiem i całują ją po stopach. Jest niezwykle piękna i naprawdę mądra. Brak wad i ciągłe wygrywanie powoduje, że czytelnik nie jest do tej postaci przekonany. Czytający chce poznać postać realną, a Mary Sue z pewnością taka nie jest.

Wygląd zewnętrzny postaci

To element, na którym warto się skupić. Tak jak w prawdziwym życiu, wygląd jest tym, na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Zanim czytelnik dobrze pozna charakter bohatera, prawdopodobnie wiele dowie się o jego wyglądzie zewnętrznym. Styl ubierania się, dbanie o higienę osobistą, zmęczenie lub zrelaksowanie na twarzy – mogłoby się wydawać, że to nic ważnego. Otóż nie. To, jak stworzysz postać z zewnątrz, częściowo określi, z kim czytelnik ma do czynienia. Oczywiście pamiętaj, aby postać nie była wyidealizowana.

Osobowość

Skoro mamy już wygląd zewnętrzny, pora zająć się wnętrzem. To chyba najważniejszy z elementów, a zarazem najtrudniejszy do wykreowania. Wygląd, ścieżka kariery czy przeszłość nie są tak ważne, jak to, co siedzi w głowie bohatera. Ludzie lubią oceniać charakter i postępowanie postaci. Jej osobowość powinna przejawiać się w jej postępowaniu, umiejętnościach czy sposobie podejmowania decyzji. Wielu bohaterów, zwykle wykreowanych przez amatorów, podczas „akcji” zachowuje się inaczej, niż została przedstawiona. Tak nie powinno być. Oczywiście, osobowość postaci może ulec zmianie, to naturalna kolej rzeczy, jednak warto wspomnieć, co na to wpłynęło. Jeśli nie pamiętasz, jak wcześniej opisałeś swojego bohatera, może warto to sobie gdzieś zapisać? Dużo osób tworzy karty postaci lub po prostu zapisuje sobie to w notesie czy na kartce. Oczywiście, że autor nie jest w stanie zapamiętać wszystkich cech swojego bohatera, a tym bardziej kilku.
Postaraj się, aby twoja postać nie była Mary Sue. Zbyt idealna, mająca mnóstwa przyjaciół, którzy ją kochają, czy zero słabości. To nie jest dobre, a taka postać często jest nielubiana przez czytających.

Postać literacka
https://pixabay.com/pl/

Słabość postaci literackiej

Postaraj się, aby twoja postać miała jakąś słabość. Przyznajmy to sobie szczerze, każdy ma swój słaby punkt, więc z dobrym bohaterem powinno być tak samo. To niemożliwe, aby stworzyć wiarygodną postać, która posiada tylko dobre cechy psychiczne/fizyczne. Może trzymać ludzi na dystans, bo ktoś go kiedyś skrzywdził, Może być oschły dla innych, bo próbuje się na nich wyżyć. Może być niewidomy lub mieć poważną chorobę. Dodaj coś, co chociaż trochę utrudni życie twojej postaci, aby dodać jej realizmu. Dopasuj słabości do jej historii, a twoja postać stanie się o wiele bardziej intrygująca.

Wyjątkowość

Skoro mamy już słabość, to czemu nie miałoby być w nim czegoś niepowtarzalnego? Każdy ma w sobie coś, w czym jest najlepszy. Nie róbmy z postaci największej ofiary, musi być z czegoś dobra. Może to być cokolwiek, po prostu spraw, aby był jedynym w swoim rodzaju. Będzie umiał grać na gitarze, będzie miał świetny głos, a może będzie miał piękny kolor oczu? Tak jak w przypadku słabości, dopasuj to do jego historii, a będzie ciekawszy.

Styl życia

Pokaż, jakie nałogi ma bohater, a jakie rytuały. To drobne elementy, które wiele powiedzą o twojej postaci i upodobnią ją do prawdziwego człowieka. Każdy z nas posiada charakterystyczne zachowania (czy to palenie papierosów, czy non-stop poprawianie okularów, czy przygryzanie wargi podczas stresu). Możesz wymyślić coś nietypowego lub trzymać się stereotypów (np. bad boy – pije alkohol). Jednak przy tym drugim działaj ostrożnie. Co za dużo, to niezdrowo. Nie każdy lubi, gdy w każdym utworze jest to samo.

Hobby, kariera, wykształcenie

Może to być cokolwiek. Wyobrażasz sobie bohatera, który nie ma zainteresowań? Nuda! Każdy coś lubi robić. Może to być chodzenie na siłownię każdego weekendu, granie na gitarze lub czytanie książek. Opowiedz, w jakiej szkole jest/był twój bohater i gdzie pracuje (jeśli to robi). Takie informacje mogą pomóc czytelnikowi zrozumieć postępowanie bohatera.  Pozwól, aby twoja postać literacka żyła jak normalny człowiek. W dodatku, opisując, jak wykonuje swoją pasję, jak jest w pracy czy w szkole, będziesz miał większe pole do popisu, aby wprowadzić do swojej historii jakieś urozmaicenie i, kto wie, może wymyślisz jakiś nowy, ciekawy wątek.

Julia Koszela
Julia Koszelahttps://www.wattpad.com/user/LetaCaceres
Cześć! Zaraz będę miała dwadzieścia lat i wypadałoby, abym się ustatkowała, a nie latała z miejsca na miejsce. Ale co mam poradzić na to, że lubię podróże? I lubię koty, zwłaszcza mojego, z którym czasem całymi dniami mogłabym oglądać Harry'ego Pottera lub sprzątać mieszkanie, śpiewając repertuar Taylor Swift.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.