Strona głównaPublicystykaKulturaRecenzja „Pod tęczą” – książka na #PrideMonth

Recenzja „Pod tęczą” – książka na #PrideMonth

Pod tęczą to przepełniona humorem powieść, która porusza współczesne problemy, jakimi są nietolerancja i brak akceptacji osób LGBT. Książka Celii Laskey jest lekka, pouczająca, a jej bohaterowie nad wyraz ludzcy i prawdziwi.

Pod tęczą jest wyjątkową pozycją, którą powinien przeczytać każdy miłośnik krótkich, figlarnych i zaskakujących opowieści.

Przeczytaj również: recenzja Skrzypka.

WITAMY W BIG BURR

Big Burr uchodzi za najbardziej homofobiczne miejsce w Ameryce. Aby zasadzić w miasteczku ziarno tolerancji wobec osób LGBT, rząd wysyła tam specjalną grupę zadaniową. Zbiera ona ludzi chętnych do pomocy w szerzeniu akceptacji wśród konserwatywnych mieszkańców, którzy odrzucają fakt istnienia innych orientacji niż heteroseksualna. W ciągu kolejnych dwóch lat okazuje się jednak, że obecność aktywistów wyzwala w niektórych lokalsach upragnioną swobodę i odwagę, której potrzebowali, by ujawnić długo skrywane sekrety.

W Big Burr podobno wszyscy się znają – czy na pewno?

Recenzja "Pod tęczą"
fot. Klaudia Wróbel

NADZWYCZAJNA FORMA

W książce Calii Laskey nie spotykamy jednego czy dwóch głównych bohaterów, lecz zdecydowanie więcej! Losy mieszkańców Big Burr są opisane w sposób polifoniczny. Nie istnieje tutaj podział na dobro i zło. Każda postać dostaje szansę na zabranie głosu i opowiedzenie swojej historii. Mamy okazję przyjrzeć się różnym ludziom na różnych płaszczyznach życia, co jest niesamowitym przeżyciem dla nas, czytelników.

Autorka Pod tęczą przedstawia wachlarz ciekawych i dobrze nam znanych motywów – od macierzyństwa oraz miłości do zdrady i śmierci. Głównym tematem powieści są trudności, z jakimi musi się zmagać społeczność LGBT.

Minusem jest to, że nie wracamy do narracji danego bohatera po skończeniu rozdziału z punktu jego widzenia. O kolejnych wydarzeniach i uczuciach naszych ulubieńców dowiadujemy się z perspektywy kolejnych osób. To całkiem frustrujące.

Przeczytaj również: Simon oraz inni homo sapiens Becky Albertalli – książka na #PrideMonth.

PODSUMOWANIE

Celia Laskey stworzyła historię, w której wątki bohaterów LGBT przeplatają się wzajemnie na różnych płaszczyznach, przedstawiając losy tych postaci od zupełnie innej strony. W Pod tęczą znajdziemy wzruszające opisy o poszukiwaniu siebie, coming oucie oraz niezrozumieniu ze strony bliskich i przyjaciół. Ta popularna, choć trudna tematyka została  przedstawiona w zabawnym i lekkim wydaniu, które nie pozwala oderwać się od czytania (i uśmiechania).


Szukasz muzyki o podobnej tematyce? Znajdziesz ją w muzycznym podsumowaniu tygodnia #18.

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light...
Okładka
10
Bohaterowie
10
Klimat
9,5
Ujęcie tematu
8
Fabuła
9
Oryginalność
7
Zakończenie
10
Styl
10
Wyczerpanie tematu
7
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Pod tęczą to przepełniona humorem powieść, która porusza współczesne problemy, jakimi są nietolerancja i brak akceptacji osób LGBT. Książka Celii Laskey jest lekka, pouczająca, a jej bohaterowie nad wyraz ludzcy i prawdziwi.Pod tęczą jest wyjątkową pozycją, którą powinien przeczytać każdy miłośnik krótkich, figlarnych i...Recenzja „Pod tęczą” – książka na #PrideMonth

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.