Strona głównaPublicystykaKulturaRecenzja „Pod tęczą” – książka na #PrideMonth

Recenzja „Pod tęczą” – książka na #PrideMonth

Okładka
10
Bohaterowie
10
Klimat
9,5
Ujęcie tematu
8
Fabuła
9
Oryginalność
7
Zakończenie
10
Styl
10
Wyczerpanie tematu
7

Pod tęczą to przepełniona humorem powieść, która porusza współczesne problemy, jakimi są nietolerancja i brak akceptacji osób LGBT. Książka Celii Laskey jest lekka, pouczająca, a jej bohaterowie nad wyraz ludzcy i prawdziwi.

Pod tęczą jest wyjątkową pozycją, którą powinien przeczytać każdy miłośnik krótkich, figlarnych i zaskakujących opowieści.

Przeczytaj również: recenzja Skrzypka.

WITAMY W BIG BURR

Big Burr uchodzi za najbardziej homofobiczne miejsce w Ameryce. Aby zasadzić w miasteczku ziarno tolerancji wobec osób LGBT, rząd wysyła tam specjalną grupę zadaniową. Zbiera ona ludzi chętnych do pomocy w szerzeniu akceptacji wśród konserwatywnych mieszkańców, którzy odrzucają fakt istnienia innych orientacji niż heteroseksualna. W ciągu kolejnych dwóch lat okazuje się jednak, że obecność aktywistów wyzwala w niektórych lokalsach upragnioną swobodę i odwagę, której potrzebowali, by ujawnić długo skrywane sekrety.

W Big Burr podobno wszyscy się znają – czy na pewno?

Recenzja "Pod tęczą"
fot. Klaudia Wróbel

NADZWYCZAJNA FORMA

W książce Calii Laskey nie spotykamy jednego czy dwóch głównych bohaterów, lecz zdecydowanie więcej! Losy mieszkańców Big Burr są opisane w sposób polifoniczny. Nie istnieje tutaj podział na dobro i zło. Każda postać dostaje szansę na zabranie głosu i opowiedzenie swojej historii. Mamy okazję przyjrzeć się różnym ludziom na różnych płaszczyznach życia, co jest niesamowitym przeżyciem dla nas, czytelników.

Autorka Pod tęczą przedstawia wachlarz ciekawych i dobrze nam znanych motywów – od macierzyństwa oraz miłości do zdrady i śmierci. Głównym tematem powieści są trudności, z jakimi musi się zmagać społeczność LGBT.

Minusem jest to, że nie wracamy do narracji danego bohatera po skończeniu rozdziału z punktu jego widzenia. O kolejnych wydarzeniach i uczuciach naszych ulubieńców dowiadujemy się z perspektywy kolejnych osób. To całkiem frustrujące.

Przeczytaj również: Simon oraz inni homo sapiens Becky Albertalli – książka na #PrideMonth.

PODSUMOWANIE

Celia Laskey stworzyła historię, w której wątki bohaterów LGBT przeplatają się wzajemnie na różnych płaszczyznach, przedstawiając losy tych postaci od zupełnie innej strony. W Pod tęczą znajdziemy wzruszające opisy o poszukiwaniu siebie, coming oucie oraz niezrozumieniu ze strony bliskich i przyjaciół. Ta popularna, choć trudna tematyka została  przedstawiona w zabawnym i lekkim wydaniu, które nie pozwala oderwać się od czytania (i uśmiechania).


Szukasz muzyki o podobnej tematyce? Znajdziesz ją w muzycznym podsumowaniu tygodnia #18.

Klaudia Wróbel
Hej! Mam na imię Klaudia, ale przyjaciele nazywają mnie Wróblem, od około sześciu lat tworzę swoje teksty, piszę opowiadania, fanfiki, recenzje, kiedyś prowadziłam nawet bloga. (Miałam nawet epizod z YouTubem). Aktywnie uczestniczę w konkursach literackich, szukając coraz to nowszych okazji, by coś w wolnym czasie stworzyć.Interesuję się literaturą, lubię oglądać filmy i seriale i nie wyobrażam sobie życia bez muzyki. By być na bieżąco z tym, co robią moi idole, siedzę na Twitterze praktycznie 24/7 i nie ukrywam, że prawdopodobnie jestem już uzależniona.Uchodzę za tzw. człowieka renesansu, lubię rozwijać się w różnych dziedzinach. Idąc do liceum, uznałam, że zgłębię tajniki przedmiotów ścisłych – tak znalazłam się na profilu biol-chem-mat, choć język polski i historia mają specjalne miejsce w moim sercu.Psychologia to mój konik, z nią także wiążę swoją przyszłość. Potrafię oglądnąć jeden serial milion razy, tylko po to aby od A do Z zanalizować zachowania, charakter i emocje bohaterów.
Udostępnij
Tagi
- Reklama -

Przeczytaj inne recenzje

- Reklama -

To może Cię zaciekawić

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię