Strona głównaLiteratura„RL9, czyli Lewandowski” – recenzja książki Matta i Toma Oldfieldów

„RL9, czyli Lewandowski” – recenzja książki Matta i Toma Oldfieldów

RL9, czyli Lewandowski to inspirująca książka dla dzieci, napisana przez Matta i Toma Oldfieldów, o jednym z najlepszych piłkarzy świata. Co prawda już nie możemy kibicować temu wybitnemu napastnikowi we wciąż trwającym Mundialu, jednak mimo to warto prześledzić drogę, jaką przeszedł, by znaleźć się na szczycie. Wielu chłopców z pewnością znajdzie w jego postawie wzór do naśladowania.

  • Autorzy: Matt i Tom Oldfield
  • Tytuł: RL9, czyli Lewandowski
  • Wydawnictwo: Czytalisek
  • Data wydania: 15 listopada 2022 r.
  • Liczba stron: 168

Cechy mistrza

RL9, czyli Lewandowski opowiada historię chłopca, który wspiął się na szczyt piłkarskiego świata. Piłka towarzyszyła mu od wczesnych lat dzieciństwa. Pomimo że próbował swoich sił w różnych dyscyplinach, boisko zawsze było jego żywiołem. Jego talent ujawnił się bardzo wcześnie, a dzięki intensywnemu pielęgnowaniu go mógł rozkwitnąć. Marzeniem Roberta Lewandowskiego było dołączenie do najlepszych piłkarzy świata, i to osiągnął. Jednak wymagało to żelaznej dyscypliny i poświęceń, na które nie wszystkich byłoby stać.

Kilka akapitów autorzy poświęcili również życiu prywatnemu Roberta. Ukazali wielką miłość, jaka łączy piłkarza z rodzicami, siostrą oraz żoną i córkami. Rodzina jest dla niego nieodzownym wsparciem, bo wszyscy jej członkowie towarzyszyli mu podczas podejmowania najważniejszych dla kariery decyzji.

Piłkarski świat

RL9, czyli Robert Lewandowski to nie tylko opowieść o wybitnym piłkarzu, ale również garść informacji o historii futbolu oraz strategii gry. Autorzy postarali się o analizę najważniejszych meczów Lewandowskiego, jego najbardziej spektakularnych goli i pełnych sukcesów sezonów. Opowiadają także o zadaniach napastnika, kiedy nie jest przy piłce i asystach. Nie pominęli emocji towarzyszących coraz bardziej wymagającym wyzwaniom i transferom.

Okiem dorosłego czytelnika

Dla mnie, jako dorosłego czytelnika, RL9, czyli Lewandowski jest książką nieobiektywną i przesłodzoną, ale dla każdego młodego kibica będzie nieocenionym skarbem. Nie tylko ze względu na ukazanie ścieżki zawodowej idola, ale także na wartości motywacyjne. Książka została napisana w bardzo optymistycznym stylu i sugeruje, że przy odpowiednim wysiłku i odrobinie szczęścia, każdy może osiągnąć sukces. Nawet jeśli wydaje się, że ktoś nie ma warunków fizycznych pozwalających na zdobycie mistrzostwa, to dzięki pracowitości i wyszkoleniu może zniwelować te braki.

Każdemu wybitnemu sportowcowi towarzyszą wątpliwości, gorsze dni i porażki. Zdarza im się wątpić we własne siły i umiejętności. W takich chwilach Roberta wspierała rodzina i przyjaciele. Przeszkody łatwiej jest pokonać, kiedy ma się konkretną wizję tego, co chce się osiągnąć. Myślę, że ta nauka płynąca z książki jest szczególnie cenna.

RL9, czyli Lewandowski jest częścią większej serii pt. Najlepsi piłkarze świata. Swoich tomów doczekali się m.in. Cristiano Ronaldo i Leo Messi. Myślę, że warto je zaproponować młodym fanom piłki nożnej. Jest szansa, że utwierdzą ich w przekonaniu, że warto pracować na spełnienie swoich marzeń.


Wielbicielom przygody polecam naszą recenzję Wokół świata na wariata!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

RL9, czyli Lewandowski to inspirująca książka dla dzieci, napisana przez Matta i Toma Oldfieldów, o jednym z najlepszych piłkarzy świata. Co prawda już nie możemy kibicować temu wybitnemu napastnikowi we wciąż trwającym Mundialu, jednak mimo to warto prześledzić drogę, jaką przeszedł, by znaleźć się...„RL9, czyli Lewandowski” – recenzja książki Matta i Toma Oldfieldów

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.