Strona głównaLiteratura"Rok wśród pingwinów" - recenzja książki

„Rok wśród pingwinów” – recenzja książki

Pingwiny cesarskie to jedne z najbardziej niesamowitych ptaków na świecie. Zamieszkujące skuty lodem świat Antarktydy, wiodą trudne życie wśród pękających lodowców. Ich piękno, wola przetrwania i dbałość o młode sprawiają, że z podziwem patrzy na nie wielu ludzi.

Życie pingwinów

Życie wśród pingwinów cesarskich wywołuje wiele emocji. Są to jedne z bardziej popularnych ptaków nielotów na świecie. Żyją one wyłącznie wśród lodów Antarktydy u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Trudne warunki panujące na tym kontynencie wcale nie ułatwiają im przetrwania.

Samce i samice

Zarówno samce jak i samice są bardzo podobne w swoim wyglądzie. Nie różnią się upierzeniem, wspólnie polują na otwartych wodach i żywią się głównie rybami. Zapewne ocieplający się klimat kontynentu nie sprzyja ich rozmnażaniu oraz rozwojowi. Pękające lodowce stanowią dla nich spore zagrożenie.

Jedną z ciekawszych rzeczy z życia pingwinów jest to, że są monogamiczne. Dobierają się w pary na całe życie. Rozmnażają się tylko na pływających pokrywach lodowych, głównie tych wieloletnich. Po złożeniu jaja przez samicę, to partner opiekuje się niewyklutym jeszcze potomstwem.

Zagrożenie wyginięciem

Obecnie uważa się, że ptaki te nie są zagrożone wyginięciem. Jednak spadek ich liczby może wynikać z tego, iż zmienia się zasięg pokrywy lodowej oraz nasilenie wiatrów.

Rok wśród pingwinów

Autor książki Rok wśród pingwinów, Lindsay McCrae, napisał wspaniałą pozycję o życiu pingwinów cesarskich. Pisarz opisuje ich wielokilometrową wędrówkę po lodzie, podczas której ptaki te docierają tam, gdzie mają przyjść na świat ich pisklęta. Opowiada o ich niezwykłych związkach, w których to partner opiekuje się jajem aż do momentu wyklucia się młodych. Pisze również o mroźnym świecie Antarktydy, niesprzyjających warunkach do życia oraz o tym, jakie skutki niesie ze sobą globalne ocieplenie.

Wspaniały świat pingwinów cesarskich

Autor książki zabiera nas w niesamowity świat dzikiej przyrody. Dzięki swej publikacji pozwala nam poznać życie ptaków z wielkimi szczegółami. Bezsprzecznie jest to niezwykła pozycja w której odkryjemy zwyczaje tych niezwykłych ptaków, jak również problemy, z jakimi muszą się zmierzyć w codziennym życiu. Oczywiście jest to pozycja na faktach. Pisarz zadał sobie wiele trudu, aby w roku 2017 spełnić swoje marzenie i zamieszkać wspólnie z pingwinami.

Z całą pewnością, niezwykłe zdjęcia są wspaniałym dodatkiem do wszelkich zawartych w książce informacji. Bardzo podobało mi się to, że autor poświęcił wiele miejsca na szczegóły i nie używa niezrozumiałych słów z zakresu ornitologii. Godne uwagi jest to, że książka w pierwszym momencie przypomina popularną powieść dla dzieci państwa Centkiewiczów. Młodzi czytelnicy, którzy fascynują się przyrodą, będą tą pozycją zachwyceni.

Moim zdaniem, wspaniałym dodatkiem do książki będą wszelkiego rodzaju filmy przyrodnicze o tych ptakach.


Zachęcam do przeczytania artykułu Weekendowe polecajki #25 – „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”

Historia
10
Przyroda
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Pingwiny cesarskie to jedne z najbardziej niesamowitych ptaków na świecie. Zamieszkujące skuty lodem świat Antarktydy, wiodą trudne życie wśród pękających lodowców. Ich piękno, wola przetrwania i dbałość o młode sprawiają, że z podziwem patrzy na nie wielu ludzi.Życie pingwinów Życie wśród pingwinów cesarskich wywołuje wiele..."Rok wśród pingwinów" - recenzja książki

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.