Strona głównaPublicystykaKultura„Roryk. Nieśmiały detektyw” – kryminały dla dzieci Olivera Schlicka

„Roryk. Nieśmiały detektyw” – kryminały dla dzieci Olivera Schlicka [recenzja]

Czy nieśmiała osoba może zostać skutecznym detektywem? Oliver Schlick przekonuje, że tak, aczkolwiek musi posiadać niezwykłe umiejętności. Taki właśnie jest Roryk, nieśmiały detektyw, który rozwiązuje wszystkie sprawy, jakie zostaną mu zlecone. Jeśli macie ochotę na dobrą zabawę, zachęcam do towarzyszenia mu w śledztwach.

Bohaterowie, których pokochasz

Roryk Nieśmiał to słynny na całym świecie detektyw, dla którego żadna sprawa nie jest zbyt trudna. Okazuje się, że posiada niezwykłe umiejętności odbierania sygnałów od przedmiotów, które są związane z przestępstwem. Jednak czasami te sygnały są zbyt słabe, dlatego detektyw musi daną rzecz… polizać. To tłumaczy, dlaczego zawsze ma przy sobie płyn do płukania ust.

Roryk, jak wskazuje jego nazwisko, jest chorobliwie nieśmiały, co w pracy detektywa wydaje się ogromnym utrudnieniem. Zresztą nie tylko, bo każda sytuacja, w której mężczyzna musi skonfrontować się z innymi osobami, jest dla niego niewygodna i powoduje rumieńce na twarzy. Jak z taką osobowością prowadzić śledztwa? Na szczęście ma rezolutną i nieustraszoną współpracownicę – dwunastoletnią Matyldę. Towarzyszy jej chorobliwie tchórzliwy pies, którego największą zmorą są wiewiórki. Dziewczynka od najmłodszych lat fascynuje się pracą detektywa i śledzi drobne tajemnice swoich sąsiadów. Kiedy przypadkiem wpada na słynnego Roryka, od razu wykorzystuje swoją szansę na towarzyszenie mu podczas rozwiązywania spraw.

Sprawa zaginionej perły

W serii książek o nieśmiałym detektywie ukazały się dotychczas dwie części. Pierwsza dotyczy sprawy zaginionej perły. Z posiadłości młodej miliarderki, Charlotty, ginie niezwykle piękna i cenna perła. Policja podejrzewa, że jej właścicielka upozorowała włamanie, by wyłudzić odszkodowanie. Komisarz Valko jest przekonany o swojej nieomylności, dlatego zadaniem Roryka jest udowodnienie, że Charlotta jest niewinna. W trakcie śledztwa okazuje się, że mieszkańcy jej domu i przyjaciele skrywają mnóstwo tajemnic.

Oprócz tego wygląda na to, że Charlotta jest równie nieśmiała jak Roryk, więc pomiędzy parą rodzi się zainteresowanie, a jednocześnie zakłopotanie. Matylda z pobłażaniem obserwuje ich niezdarne próby nawiązania bliższej relacji i postanawia wkroczyć do akcji również na tym polu.

Sprawa Czerwonej Ważki

Najnowsza część cyklu o Roryku właśnie pojawiła się w księgarniach. Tym razem nieśmiały detektyw musi zmierzyć się ze sprawą zaginięcia cennego obrazu przedstawiającego Czerwoną Ważkę. W posiadłości kolekcjonera sztuki dochodzi do włamania, podczas którego właściciel zostaje uderzony w głowę i traci przytomność, a jednocześnie ginie tylko jedno dzieło sztuki. Krąg podejrzanych został zawężony do osób obecnych tego dnia na przyjęciu. Komisarz Valko jednak nie przyjmuje do wiadomości innej wersji niż ta, że to żona poszkodowanego dokonała napadu i ukryła obraz. Roryk i Matylda muszą udowodnić jej niewinność.

Gwarancja dobrej zabawy

W mojej opinii Wydawnictwo Dwukropek jest marką, której książki zawsze spełniają najwyższe wymagania. Jednak wizja nieśmiałego detektywa wzbudziła mój umiarkowany entuzjazm. Okazało się jednak, że jego zachowanie było tak absurdalnie zabawne, że nie mogłam powstrzymać śmiechu. Olivier Schlick stworzył plejadę wyjątkowych postaci, z których każda w charakterystyczny dla siebie sposób była komiczna. Przy tej okazji warto wspomnieć o łatwowiernej opiekunce Matyldy i jej stosunku do męża oraz fascynacji kryminalnym programem telewizyjnym. Autor zbudował komizm swoich opowieści na przesadzie. Roryk jest chorobliwie nieśmiały, a cocker-spaniel Matyldy tak bojaźliwy, że na widok wiewiórki wpada w panikę. Z tego rodzi się mnóstwo zabawnych sytuacji.

Seria o Roryku, nieśmiałym detektywie, zapewnia doskonałą rozrywkę. Kolejne etapy śledztwa, przesłuchania, mylne tropy przeplatają się z absurdalnymi sytuacjami wywołanymi przez chaotyczne ucieczki psa przed kotem, czy też z niewprawnymi próbami prowadzenia śledztwa w tradycyjny sposób. A to tylko malutki wycinek z dynamicznej akcji, którą możemy przeżyć wspólnie z bohaterami książek.


Książki detektywistyczne dla dzieci to świetna zabawa! Jeśli razem ze swoim dzieckiem chcesz uczestniczyć w śledztwie, zajrzyj do naszej recenzji książki Operacja Płatki śniegu!

Tematyka
10
Fabuła
10
Postacie
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Bohaterowie, których pokochasz Roryk Nieśmiał to słynny na całym świecie detektyw, dla którego żadna sprawa nie jest zbyt trudna. Okazuje się, że posiada niezwykłe umiejętności odbierania sygnałów od przedmiotów, które są związane z przestępstwem. Jednak czasami te sygnały są zbyt słabe, dlatego detektyw musi daną...„Roryk. Nieśmiały detektyw” – kryminały dla dzieci Olivera Schlicka [recenzja]

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.