Strona głównaLiteratura„Royal” – nie wszystko złoto, co się świeci

„Royal” – nie wszystko złoto, co się świeci

Przyszły król i kucharka w pałacu. Romans jak z bajki lub serialu Netfliksa. Jednak czy na pewno? W Royal nic nie jest pewne.

O książkach, które swój początek miały na Wattpadzie, pisaliśmy już wiele razy. Monika Rutka czy Natalia Formuth zagościły na naszej stronie jako autorki, które osiągnęły zasłużony sukces dzięki tej platformie. Sylwia Zandler z pewnością stworzyła powieść, która różni się od tych stworzonych przez Monikę czy Natalię. Czy Royal zasługuje na miejsce obok nich?

Dwie różne osoby, dwa różne życia

Vivian dzięki wymianie studenckiej zaczęła studia w Londynie. Zmęczona opieką nad wyjątkowo rozpuszczonym dzieckiem, zaczyna pracę w pałacowej kuchni. Tam przypadkowo atakuje przyszłego króla.

Lucas Robert III Hemsworth to człowiek, który ma wszystko, ale niekoniecznie chce to docenić. Rujnuje reputację rodziny królewskiej, niemal co dnia wplątując się w różne afery. Próżny i prostacki, ma wygórowane ego, a do tego jest święcie przekonany, że dzięki swojej pozycji i urokowi może mieć każdą kobietę. Do momentu kiedy poznaje Vivian.

Lucasa na początku nie da się lubić. Jest chamem i prostakiem, traktuje dziewczyny jak zabawki i żadna z nich nie była z nim dłużej niż jedną noc. Z czasem jednak zaczyna zyskiwać sympatię i wyraźnie widać jego zmianę. Daje się poznać jako czarujący gentleman, a na jaw zaczynają wychodzić mroczne sekrety rodziny królewskiej.

Ciężka i długa droga

Relacja Vivian i Lucasa jest dość trudna. Traktowanie z góry, chamski podryw i dwuznaczne teksty to tylko część tego, czym Luke częstował młodą kucharkę. Jednak i Vivian nie była święta – od razu oceniła księcia, stawiając na nim krzyżyk. Ma jednak złote serce i silną psychikę i – choć nie chce mieć z nim nic wspólnego – coś ją ciągnie do następcy tronu. Z czasem okazuje się, że to właśnie jej miękkie serce doprowadza do zmiany w Luke’u.

Przez chwilę mieliśmy swoją własną nieidealną bajkę. On był księciem bez białego konia, a ja kopciuszkiem z dwoma butami.

Złota klatka

Można powiedzieć, że życie Lucasa jest złotą klatką. Choć ma wszystko, o czym każdy człowiek może marzyć, szybko okazuje się, że to nieprawda. Toksyczna rodzina, która tylko wygląda na piękną i wspaniałą. Oczekiwania, których nie można spełnić. W końcu każdy by się zbuntował. Padło na młodego księcia. Jego chamstwo stało się tarczą, a rujnowanie reputacji Hemsworthów niejako oznaką buntu przeciwko rodzicom. Nie można go winić – w rodzinie występowało coś w rodzaju przemocy psychicznej. Królowa była skłonna wydać swojego syna za byle dziewczynę z dobrego domu, nie zważając na jego uczucia. Ojciec zaś okazał się apodyktycznym przemocowcem, który bez zawahania skrzywdzi każdego, kto nie zgadza się z jego zdaniem.

Bohaterka z charakterem

Vivian Jones to dobrze napisana bohaterka. Ma cięty język, ale jednocześnie jest dobrą i życzliwą osobą. Nie rzuca głupimi słówkami co drugie zdanie, a jej riposty nie są oklepane, każda ma swój powód i sens. Ciężko nie zgodzić się, że jest mądra i twardo stąpa po ziemi. Każda jej decyzja wydaje się przemyślana, przez co wszystko ma pod kontrolą. 

Boję się, że przez moje pojebane podejście do życia skreśliłem swoją szansę na prawdopodobnie jedyną znajomość, która nie opierałaby się na fałszu i korzyściach.

Debiut warty uwagi

Royal zadebiutowało na Wattpadzie i to właśnie tam miałam okazję poznać je pierwszy raz. Na początku Sylwia stworzyła tę powieść jako fanfiction o Luke’u Hemmingsie z zespołu 5 Seconds of Summer. Opowiadanie zdobyło ogromną popularność, na którą zdecydowanie zasłużyło.

Wątek przemocy w rodzinie królewskiej pokazuje, że życie w luksusie nie jest proste. Wiecznie śledzony przez paparazzi, zmuszany do „przyzwoitych” zachowań i kontrolowany przez rodziców Lucas nie miał innego wyboru, jak się zbuntować. W trakcie lektury można poczuć żal i smutek, widząc życie pełne zakazów i nakazów.

Royal to świetna książka dla fanów Rywalek dzięki akcji w pałacu i gratka dla fanów relacji hate-love. Sylwia Zandler stworzyła powieść, z którą można się utożsamiać ze względu na wątek złotej klatki i ambicji.


A już niedługo swoją premierę będzie mieć Crown, czyli druga część trylogii „Royal”! W oczekiwaniu na kolejną książkę Sylwii Zandler zapraszamy do lektury Perfectly Wrong!

Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior
Bohaterowie
9
Fabuła
9
Klimat
8
Język
9
Okładka
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Przyszły król i kucharka w pałacu. Romans jak z bajki lub serialu Netfliksa. Jednak czy na pewno? W Royal nic nie jest pewne.O książkach, które swój początek miały na Wattpadzie, pisaliśmy już wiele razy. Monika Rutka czy Natalia Formuth zagościły na naszej stronie jako...„Royal” – nie wszystko złoto, co się świeci

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.