Strona głównaLiteratura„Sekretne życie Grety O.” – wszystko jest możliwe!

„Sekretne życie Grety O.” – wszystko jest możliwe!

Są takie książki, które – choć smutne – dają promyk nadziei. Należy do nich Sekretne życie Grety O. Cary’ego Fagana. Ta krótka opowieść niesie ważne przesłanie, że warto być szczerym wobec siebie i innych, dzięki czemu rozsypane na kawałki życie może ułożyć się w spójną całość.

  • Tytuł: Sekretne życie Grety O.
  • Autor: Cary Fagan
  • Wydawnictwo: Literackie
  • Oryginalny tytuł: The Collected Works of Gretchen Oyster
  • Przekład: Maria Jaszczurowska
  • Data premiery: 23 marca 2022 r.
  • Liczba stron: 216

Samotność w tłumie

Sekretne życie Grety O. opowiada o 13-letnim Hartleyu, na którego nikt nie zwraca uwagi. Rodzice są zaangażowani emocjonalnie w sprawę ucieczki z domu ich starszego syna Jacksona. Siostra bliźniaczka Hartleya wyjątkowo źle znosi tę sytuację, z kolei młodszy brat wydaje się dość obojętny. Na kryzys rodzinny nakładają się kłopoty głównego bohatera z realizacją szkolnych wymagań. Do tego jego najlepszy przyjaciel urywa z nim kontakt, mimo że nadal chodzą do jednej klasy. Chłopiec zupełnie nie rozumie jego zachowania i traci grunt pod nogami.

W międzyczasie Hartley znajduje w jednej z bibliotecznych książek kartkę zawierającą kolaż i krótką notkę, rodzaj sentencji. Wkrótce zauważa w różnych punktach miasta kolejne kartki, aż odkrywa, że zostawia je niebieskowłosa dziewczyna jeżdżąca na deskorolce. Od tej pory chłopiec rozgląda się uważnie wokół siebie, by nie przegapić żadnej kartki, a jednocześnie stara się dowiedzieć więcej o ich twórczyni.

W kręgu emocji

Sekretne życie Grety O. jest dosyć smutną opowieścią o emocjach, jakie towarzyszą współczesnej młodzieży. Zarówno Hartley, jak i Greta są samotni, mimo że mają wokół siebie wielu ludzi. Nastolatkowie nie potrafią jednak otworzyć się przed bliskimi, nie chcą obarczać ich swoimi problemami, bo uważają, że dorośli mają ich wystarczająco dużo na karku. Jednak nie jest im łatwo mierzyć się z trudnościami takimi jak prześladowanie przez rówieśników, rozwód rodziców, ucieczka brata czy odrzucenie przez przyjaciela. Bardzo się starają radzić sobie samodzielnie. Tymczasem autor podsuwa inne rozwiązanie – skierowanie prośby o pomoc do dorosłych.

Sekret tkwi w stylu

Mimo że historia opowiedziana w książce jest gorzka, ma też zabawne momenty. Dzięki dialogom pomiędzy rodzeństwem, w których pełno jest zjadliwego humoru i docinek, powieść czyta się z uśmiechem na ustach. Równie komiczne są zmagania Hartleya z zadaniami szkolnymi, a zwłaszcza z bardzo ważnym projektem końcowym. Choć psychiczna równowaga w rodzinie Hartleya wydaje się chwiejna, to w każdym momencie lektury czytelnik wierzy, że wszystko skończy się dobrze. Takie przekonanie płynie również z ostatniej kartki Grety. Okazuje się, że wystarczy niewiele, by zmienić rzeczywistość i dać się pozytywnie zaskoczyć.

Sekretne życie Grety O. zostało wydane bardzo starannie. Świetnym pomysłem było zastosowanie różnych fontów do opowiedzenia historii Hartleya i Grety. Kolażowe ilustracje przedstawiające kartki wymyślane przez dziewczynę wspaniale oddają nastrój powieści.

Podsumowując, Wydawnictwo Literackie zaproponowało powieść, która powinna trafić w ręce zarówno młodzieży, jak i dorosłych. To powieść, która uświadamia rodzicom, że nie uczestniczą wystarczająco mądrze w życiu swoich dzieci, a jednocześnie zachęca młodzież do większego zaufania i współpracy z opiekunami.


Jeśli szukasz powieści o problemach nastolatków, zajrzyj do naszej recenzji Sweetfreak!

Fabuła
10
Tematyka
10
Postacie
10
Styl
10
Klimat
10
Okładka i ilustracje
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Są takie książki, które – choć smutne – dają promyk nadziei. Należy do nich Sekretne życie Grety O. Cary'ego Fagana. Ta krótka opowieść niesie ważne przesłanie, że warto być szczerym wobec siebie i innych, dzięki czemu rozsypane na kawałki życie może ułożyć się w spójną...„Sekretne życie Grety O.” – wszystko jest możliwe!

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.