Strona głównaPublicystykaKultura„Sweetfreak” – zaskakująca powieść młodzieżowa – recenzja

„Sweetfreak” – zaskakująca powieść młodzieżowa – recenzja

Rozwój social mediów i internetu niestety sprzyja cyberprzemocy. To zjawisko od lat dotyka wiele osób, lecz niezaprzeczalnie najbardziej na nie narażeni są nastolatkowie, co w swojej powieści pokazała Sophie McKenzie. Sweetfreak w przystępny sposób porusza temat nękania oraz przemocy internetowej i uświadamia młodych ludzi o niebezpiecznych skutkach takich sytuacji.

Kim jest Sweetfreak?

Carey i Amelia są najlepszymi przyjaciółkami. Zawsze trzymają się razem. Wszystko jednak ulega zmianie, gdy Amelia pada ofiarą cyberprzemocy. Tajemniczy Sweetfreak nęka młodą dziewczynę na popularnym portalu internetowym, a jego groźby są przerażające. Na domiar złego wszystkie poszlaki prowadzą do Carey. Czy nastolatka zdradza swoją przyjaciółkę, hejtując ją pod pseudonimem?

Oskarżenia o bycie Sweetfreakiem kompletnie rujnują życie Carey. Mimo to dziewczyna się nie poddaje i za wszelką cenę próbuje odkryć prawdziwą tożsamość hejtera. Odrzucona przez znajomych i niezrozumiana przez matkę, stara się udowodnić swoją niewinność i zdemaskować oprawcę. Cała sytuacja nie kończy się jednak na internetowych groźbach. Czy nastolatkom zagraża poważne niebezpieczeństwo?

Sweetfreak w przystępny sposób porusza bardzo ważny temat

Powieść Sophie McKenzie zdecydowanie jest skierowana do młodszego czytelnika. Świetnie sprawdza się jako książka młodzieżowa, szczególnie że niesie za sobą niezwykle istotne przesłanie. Autorka posługuje się dość prostym językiem, dzięki czemu historię czyta się szybko i przyjemnie. Jednocześnie nie umniejsza to problematyce podjętej przez pisarkę. Wręcz przeciwnie, styl McKenzie sprawia, że każdy, niezależnie od wieku, może zrozumieć przedstawioną sytuację. Sweetfreak w przystępny sposób porusza ogromnie ważny problem.

Na samym końcu książki umieszczono spis numerów alarmowych, co jest dobrym rozwiązaniem, gdyż uświadamia młodym czytelnikom możliwość sięgnięcia po pomoc, jeśli zetkną się z cyberprzemocą. Mogą oni uzyskać wsparcie bez żadnych problemów po skorzystaniu z jednego z podanych numerów. Uważam to za znakomite posunięcie ze strony wydawcy i autorki.

Zaskakująca akcja i ciekawe rozwiązania

Na początku obawiałam się trochę, że powieść Sophie McKenzie okaże się kolejną przewidywalną i dość banalną książką. Moje obawy nasiliły się, gdy zobaczyłam liczbę emotikonów w wiadomościach wymienianych między głównymi bohaterkami. Jednak z każdą kolejną stroną Sweetfreak stawał się coraz lepszy. Wraz z biegiem akcji pojawiały się nowe intrygujące wydarzenia, dzięki którym wciągnęłam się w opowieść. Fabuła momentami zaskakuje i jest naprawdę ciekawa. Książka może nie oczarowuje czytelnika na każdym kroku, ale przyjemnie się ją czyta, a czasem nawet trudno oderwać się od niej.

Jakie są wady Sweetfreaka?

Główna bohaterka Carey niestety bywa naiwna i często szybciej działa, niż myśli. Momentami jej zachowanie mnie denerwowało. Jest ona bardzo młodą dziewczyną, więc można jej wybaczyć podjęcie kilku niezbyt rozważnych decyzji. Zdecydowanie bardziej irytowała mnie Amelia, ponieważ nawet nie próbowała wysłuchać przyjaciółki, tylko ślepo wierzyła w to, co słyszała od innych.

Zakończenie było przewidywalne i już w połowie książki można odgadnąć, co się wydarzy na jej ostatnich stronach. Mimo wszystko nie przeszkodziło mi to w czerpaniu przyjemności z czytania. Z zainteresowaniem śledziłam losy Carey, nawet gdy już wiedziałam, w jakim kierunku zmierza akcja.

Podsumowanie

Sweetfreak jest ciekawą pozycją. W przystępny sposób porusza temat cyberprzemocy, wplątując go w interesującą fabułę. Powieść Sophie McKenzie wciąga i intryguje czytelnika. Przypadnie do gustu młodzieży, szczególnie tej młodszej, która szuka dobrze napisanych i porywających książek.

Sweetfreaka czyta się szybko i przyjemnie. Prawdopodobnie nie zapadnie mi na długo w pamięć, lecz nie żałuję, że sięgnęłam po tę powieść. Spędziłam przy niej miło czas, z zaciekawieniem śledząc losy Carey. Jeśli macie ochotę na opowieść o przyjaźni, internetowej przemocy i próbie odkrycia prawdy, powinniście zainteresować się tym tytułem. Będzie świetnym wyborem na ciepłe wiosenne popołudnie na łonie natury.


A jeśli szukacie więcej książek młodzieżowych, koniecznie sprawdźcie Miłość ze snu Lucy Keating!

Fabuła
7
Bohaterowie
7
Pomysł
9
Styl
7
Zakończenie
6
Okładka
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Rozwój social mediów i internetu niestety sprzyja cyberprzemocy. To zjawisko od lat dotyka wiele osób, lecz niezaprzeczalnie najbardziej na nie narażeni są nastolatkowie, co w swojej powieści pokazała Sophie McKenzie. Sweetfreak w przystępny sposób porusza temat nękania oraz przemocy internetowej i uświadamia młodych ludzi...„Sweetfreak” – zaskakująca powieść młodzieżowa – recenzja

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.