Strona głównaLiteratura„Sekretne życie introwertyków” — czyli jak jest naprawdę

„Sekretne życie introwertyków” — czyli jak jest naprawdę

Sekretne życie introwertyków to poradnik dla cichych i wszystkich, którzy chcą ich zrozumieć. Taka teza zostaje nam przedstawiona już na okładce. Ale czy to prawda?

 Jak wiele introwertycznych dzieci miałam bardzo żywy i kolorowy wewnętrzny świat. Wymyślona historia wydawała mi się niemal równie rzeczywista, co otaczający mnie świat — zabawki, rodzice i zwierzęta. Klacz i jej przyjaciele ścigali się, żeby sprawdzić, kto jest najszybszy. Pędzili przez pola pełne kwiatów i przeskakiwali przez błyszczący strumień, kiedy nagle jedna z klaczy zaczęła machać swoimi ukrytymi skrzydełkami i pofrunęła…

Sekretne życie introwertyków
lubimyczytac.pl

Doświadczenie autorki

Mimo że Jennifer Granneman opiera się na innych popularnych dokumentach, nie można założyć, że nie ma żadnego pojęcia o introwertykach. Pokazuje ich naturę we wszystkich sferach życia, takich jak praca, życie towarzyskie (bo, uwaga, ten typ osobowości też je ma), relacje miłosne i rodzinne.

Ćwiczenia i porady

W książce znajdziemy rozmaite ćwiczenia, które pomogą określić nam, jakim typem introwertyka lub czy w ogóle nim jesteśmy.

Autorka bardzo wnikliwie analizuje potrzeby i sposoby działania introwertyków, daje konkretne wskazówki, które naprawdę okazały się pomocne. Ale nie myślcie, że to książka tylko dla tego typu osobowości. Ekstrawertycy znajdą odpowiedź na pytanie, jak w relacjach rodzinnych, koleżeńskich czy nawet miłosnych mogą poradzić sobie z drugą, niemal kompletnie inną stroną, aby ich życie stało się szczęśliwe i satysfakcjonujące.

Ilustracje dołączone do pracy pozwalają nam lepiej wczuć się w sytuację, którą autorka próbuje nam przedstawić.  To  naprawdę fajne urozmaicenie, na dodatek bardzo pomocne.

Czternaście zasad przyjaźni z introwertykiem, czy Rozpoznanie oznak introwertycznego kaca, kiedy masz pustkę w głowie  to jedne z licznych sekcji w książce, które mają nam pomóc oswoić się ze swoją osobowością. Jest ich zdecydowanie więcej. Są także testy i pola do samodzielnego wypełnienia.

Zdanie innych

Autorka nie próżnowała. W Sekretnym życiu introwertyków poznamy? nie tylko jej zdanie. Shelby, Chuck, Kamiko, Aidan i inni – oni wszyscy wyrazili swój pogląd. I, co zadziwiające, ich opinie różniły się od siebie, chociaż każdy z nich był introwertykiem.

Bądź tym, kim jesteś

Przyznam szczerze, książka Sekretne życie introwertyków  naprawdę pozytywnie mnie zaskoczyła. Zaczynając ją czytać, nie sądziłam, że tak bardzo wpasuję się w to, o czym autorka pisała.

To z pewnością powieść o sekretach, które na co dzień niełatwo wyznać.  Uczymy się dzięki niej, jacy naprawdę są introwertycy, i poznajemy stereotypy o nich. Po lekturze okazują się one tak irracjonalne, że trzymamy się za głowę, i zastanawiamy, jak mogliśmy w nie wierzyć. Ale zdecydowanie najważniejsze, co daje nam książka, to poczucie zrozumienia.

Przez długi czas introwertycy byli niezrozumiali. Być może to właśnie nas gnębiło na placu zabaw, bo byliśmy zbyt odmienni. Być może mamy świetne pomysły, ale brakuje nam pewności siebie, żeby je wyrazić. Słyszeliśmy, że jesteśmy zbyt milczący, zbyt wrażliwi lub zbyt nieśmiali.

Julia Koszela
Julia Koszelahttps://www.wattpad.com/user/LetaCaceres
Cześć! Zaraz będę miała dwadzieścia lat i wypadałoby, abym się ustatkowała, a nie latała z miejsca na miejsce. Ale co mam poradzić na to, że lubię podróże? I lubię koty, zwłaszcza mojego, z którym czasem całymi dniami mogłabym oglądać Harry'ego Pottera lub sprzątać mieszkanie, śpiewając repertuar Taylor Swift.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.