Strona głównaPublicystykaKultura„Słowiańska wiedźma” – w co wierzyli nasi przodkowie? – recenzja

„Słowiańska wiedźma” – w co wierzyli nasi przodkowie? – recenzja

Słowiańska wiedźma zachwyca pod każdym względem jako cudowny przewodnik i jednocześnie inspiracja do dalszego zgłębiania wiedzy naszych przodków. Autorka w książce łączy rodzimowierstwo słowiańskie z elementami wicca, aby w łatwy i przystępny sposób przekazać czytelnikom swoją wiedzę oraz doświadczenie.

O czym jest Słowiańska wiedźma?

Książka napisana przez Dobromiłę Agiles jest wspaniałym poradnikiem dla początkujących współczesnych czarownic. Autorka łączy elementy wiary słowiańskiej ze współczesną praktyką wiccańską. W prosty oraz zrozumiały sposób przedstawia najważniejsze zagadnienia dotyczące wierzeń naszych przodków i wyjaśnia, jak obecnie możemy z nich korzystać. Słowiańska wiedźma zawiera mnóstwo interesujących informacji na temat m.in. bóstw słowiańskich, zastosowań różnych ziół, a także sabatów i rytuałów, które warto podczas nich odprawić.

Czego możemy się nauczyć z tej książki?

Słowiańska wiedźma zawiera ogrom wiedzy dotyczącej naszych przodków. Z dzieła Dobromiły Agiles dowiadujemy się o podstawach wiary słowiańskiej, poznając różne bóstwa i elementy życia, za które są one odpowiedzialne. Autorka w prosty sposób objaśnia ich historie, dzięki czemu możemy wszystko zrozumieć bez większych trudności. Dzięki tej książce dowiadujemy się, jak wyglądało życie dawnych Słowian, w jaki sposób obchodzili ważne dla nich święta oraz komu się zawierzali.

Dobromiła Agiles w swojej książce przekazuje również mnóstwo informacji przydatnych dla początkujących czarownic. Ze Słowiańskiej wiedźmy możemy dowiedzieć się, jak powinien wyglądać ołtarz czarownicy oraz jakie przedmioty należy na nim umieścić. Dodatkowo autorka tłumaczy znaczenie różnych symboli, objaśnia funkcje i rodzaje amuletów oraz prezentuje zastosowanie różnych ziół, które można znaleźć w najbliższej okolicy lub samemu wyhodować.

Słowiańskie koło roku

Bardzo ciekawą częścią Słowiańskiej wiedźmy jest ta dotycząca wszystkich ośmiu sabatów obchodzonych dawniej przez Słowian. Przy każdym z nich została zapisana nazwa używana przez współczesnych wiccan, co potwierdza, że oba wyznania mają ze sobą wiele wspólnego. Dobromiła Agiles w ciekawy sposób objaśnia każde ważne święto. Dowiadujemy się, jak były one dawniej obchodzone i co oznaczały dla ówczesnych Słowian. Autorka podpowiada nam również, jak obecnie możemy je celebrować. Proponuje nam rytuały wraz z dokładną instrukcją ich przeprowadzania oraz zostawia kilka przepisów na tematyczne potrawy.

Magia na co dzień

Słowiańska wiedźma nie tylko prezentuje dawne wierzenia i sposoby celebrowania sabatów, ale również pokazuje, jak teraz możemy wpleść słowiaństwo do swojego życia. Dobromiła Agiles podsuwa nam proste rytuały czy zaklęcia warte wykorzystania. Przedstawia także miejsca mocy, które warto odwiedzić, i objaśnia, jak takowe znaleźć w swojej okolicy. Świetnym rozdziałem jest ten z inspiracjami na co dzień, gdzie możemy przeczytać o gimnastyce słowiańskiej, makramach oraz elementach stroju, które podkreśliłyby nasz wizerunek.

Odniesienia do innych wyznań

Niezmiernie podobało mi się, że książka nie zamyka się tylko na rodzimowierstwo słowiańskie. Dobromiła Agiles wplotła w nie współczesną praktykę wiccańską, czym pokazała, że obie te wiary mają wiele podobieństw. Autorka nie ogranicza się jednak tylko do dwóch wyznań. Na kartach Słowiańskiej wiedźmy pokazuje również, jak wiele wspólnego mają wierzenia dawnych Słowian z np. chrześcijaństwem. Spora część świąt i tradycji obecnie uznawanych za katolickie sięga korzeniami czasów, kiedy wierzono w wielu bogów i oddawano cześć naturze.

Świetny początek do dalszej nauki

Warto zauważyć, że Słowiańska wiedźma nie jest powieścią naukową. Autorka dzieli się z nami swoją wiedzą, co może zainspirować niektórych do dalszego zgłębiania tego tematu. Dobromiła Agiles opisuje wiele różnorodnych elementów. Dzięki temu czytelnik dostaje podstawowe informacje dla wielu zagadnień i może wybrać, które z nich okazało się dla niego najbardziej interesujące oraz warte dalszej nauki.

Mnóstwo wiedzy łatwej do przyswojenia

Słowiańska wiedźma to nie tylko wspaniały poradnik dla początkujących czarownic, ale też źródło przydatnych informacji dla wszystkich zainteresowanych rodzimowierstwem słowiańskim. Dobromiła Agiles posługuje się prostym językiem, dzięki czemu czytelnik nie będzie miał żadnych problemów ze zrozumieniem treści. Książka zachwyca więc zarówno cudowną okładką, jak i zawartością. Jak najbardziej jest godna polecenia jako świetne wprowadzenie do nauki o wierze naszych przodków.


A jeśli jesteście zainteresowani biografią współczesnej czarownicy, to sprawdźcie Wiedźmę. Drogę do siebie.

Styl
9
Treść
9
Okładka
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Słowiańska wiedźma zachwyca pod każdym względem jako cudowny przewodnik i jednocześnie inspiracja do dalszego zgłębiania wiedzy naszych przodków. Autorka w książce łączy rodzimowierstwo słowiańskie z elementami wicca, aby w łatwy i przystępny sposób przekazać czytelnikom swoją wiedzę oraz doświadczenie.O czym jest Słowiańska wiedźma? Książka napisana...„Słowiańska wiedźma” – w co wierzyli nasi przodkowie? – recenzja

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.