Strona głównaPublicystykaKultura„Superkot. Kolaboracje” – recenzja komiksu Dava Pilkeya

„Superkot. Kolaboracje” – recenzja komiksu Dava Pilkeya

W kwietniu nakładem wydawnictwa Jaguar ukazała się czwarta część Klubu Komiksowego Superkota Dava Pilkeya. Jak zwykle, to zabawny, a jednocześnie pouczający komiks, który w mojej rodzinie przyjął się nawet lepiej od Dogmana tego samego autora. To dlatego, że w zabawny sposób dotyka funkcjonowania rodziców i dzieci w rodzinie.

Wiele w jednym

Książka Superkot. Klub komiksowy. Kolaboracje jest kolejną częścią opowieści o żabkach, które spotykają się w klubie, gdzie tworzą komiksy. Ich prace stanowią przegląd technik, które można wykorzystać podczas tworzenia tego typu książek. Bo komiks to nie tylko rysunki wykonywane w różnych stylach – to także zdjęcia przygotowanych scenek, grafika komputerowa czy haiku.

Klub komiksowy wzbudza zainteresowanie mediów. Reporterka obserwuje proces tworzenia, a poszczególni autorzy prezentują jej potem swoje dzieła. A my mamy okazję poznać przeróżne historie stworzone przez kreatywne żabki: o żabzilli, niezwykłych przygodach taty Fifi oraz poetyckie haiku dotyczące przyrody.

Naczynia połączone

Oprócz minikomiksów stworzonych przez żabki śledzimy również przygody i przemyślenia bohaterów. Część pt. Kolaboracje w wielu miejscach nawiązuje do przekonania, że każde najmniejsze działanie wpływa na cały świat. Malutki akt dobra i życzliwości sprawia, że pula dobra na całym świecie rośnie.  W nawet najmniejszym geście istnieje potencjał zmiany rzeczywistości w odległych zakątkach świata. Jeden podniesiony z ulicy papierek zmniejsza ilość śmieci w oceanie na drugiej półkuli. Świadomość takich właściwości pozwala inaczej spojrzeć na życie i z większym zaangażowaniem czynić dobro.

Superkot. Kolaboracje, Dav Pilkey

Wszystkie komiksy Dava Pilkeya są zabawne, również ten. Książka jest skierowana do czytelnika powyżej 7 roku życia. Wyróżnia się przedstawieniem życia rodzinnego, zwłaszcza trudów związanych z wychowywaniem licznej gromadki dzieci. Opowieść zaczyna się od tego, że żabki muszą posprzątać swoje pokoje, zanim będą mogły spotkać się w klubie. Zagonienie ich do tego zadania graniczy z cudem, bo mają wyjątkowo kreatywne sposoby  unikania obowiązków. Irytacja taty ich niesubordynacją wzbudzała najwięcej radości podczas wspólnego czytania komiksu w moim domu.

Głównie zabawa, ale nie tylko

Jest jeszcze jeden efekt, który wiążę z fascynacją moich dzieci komiksami Dava Pilkeya. Otóż same zaczynają tworzyć obrazkowe opowieści, w których widać żartobliwy potencjał. A skoro u mnie zadziałało, śmiem przypuszczać, że książka rozbudzi kreatywność i wyobraźnię w niejednym młodym czytelniku.


Jeśli chcesz poznać inne komiksy Dava Pilkeya, przeczytaj naszą recenzję Dogmana!

Tytuł:
Superkot. Klub komiksowy. Kolaboracje
Autor:
Dav Pilkey
Wydawnictwo:
Jaguar
Data wydania:
17 kwietnia 2024
Liczba stron:
224
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.