Jo Emeria musiała bardzo szybko dorosnąć, aby dobrze odegrać powierzoną sobie rolę. W końcu, niełatwo jest z prostej dziewczyny przenieść się na królewskie salony. Jak poradziła sobie bohaterka najnowszej powieści Ewy Zienkiewicz?
Z beztroskiej nastolatki w dorosłą, silną kobietę
Jo to młoda dziewczyna z nadmorskiej osady Piaski. W wyniku serii różnych zdarzeń zmuszona jest zamienić się tożsamością z nieznaną sobie przybyszką. Trafia do przeróżnych grup – bandytek, agentek, a nawet obraca się w kręgach arystokracji.
W świecie rządzonym przez kobiety, Jo odkrywa coraz to gorsze spiski i intrygi, uczy się sztuk walki i zdobywa licencję uzdrowicielki.
W Świat według Jo jesteśmy świadkami fascynującej podróży nastolatki do wspaniałych miejsc, spotykamy fantastycznych ludzi i poznajemy coraz to mroczniejsze tajemnice. Przez blisko 630 stron możemy obserwować jej przemianę z beztroskiej, niewinnej dziewczyny w silną i odważną kobietę. Razem z Jo przeżywamy pierwsze miłości, doświadczamy smutku i radości
Postać głównej bohaterki jest dość złożona – ma wiele talentów, szybko się uczy i jest czarująca, jednak miejscami potrafi być irytująca. Jej najgorsza stroją objawia się przy kontaktach z chłopakami, kiedy zachowuje się jak niewyżyty królik. Dorastanie dorastaniem, jednak nastolatka przejawiała skłonności nimfomatyczne.
Bohaterowie i tło, które nie są puste
Postaci drugoplanowych jest naprawdę wiele, jednak to z jedną grupą spędzamy najwięcej czasu. Ramlin, Sigona i Arszenik to niebezpieczne, choć bardzo opiekuńcze kobiety. Każda z nich ma własną osobowość i nie stanowią tylko tła historii, a jej dopełnienie.
Ewa Zienkiewicz stworzyła szeroki, bardzo rozbudowany świat z elementami, które dobrze znamy. Azjatycka uroda bohaterki, elementy architektury afrykańskiej, czy górskie krajobrazy. Pojawia się również wątek kobiet homoseksualnych, które stanowią ogromną rolę w działaniu państwa.
Tło historii stanowi silny, dobrze zorganizowany kraj, władamy od pokoleń przez jedną dynastię.
Zaś zasady, którymi kieruje się cała kraina, są naprawdę fascynujące. Każdy region miał własne prawa (jak ilość posiadanych mężczyzn) i zwyczaje, polityka każdego z nich odpowiednia do tradycji danego miejsca.
Ewa Zienkiewicz stworzyła historię, która może stać się inspiracją dla wielu kobiet, jak łatwo można zmienić swoje życie.
9/10
Jeśli podobają wam się książki pełne akcji, serdecznie zapraszam do recenzji Wrzasku.
Dzień dobry Pani Wiktorio, tu autorka książki Ewa Zienkiewicz. Dziękuję za przychylną recenzję. Chcę wyjaśnić dlaczego zainteresowanie seksem głównej bohaterki Jo może wydawać się przesadne. Proszę pamiętać, że w świecie Jo kobiety zachowują się jak mężczyżni w naszym świecie. Zatem Jo zachowuje się jak nastoletni chłopak w naszym świecie – ma głowę wypełnioną myślami o seksie i płci przeciwnej 🙂 Inicjację seksualną Jo przeżywa w wieku lat dziewiętnastu i pół, czyli wcale nie wcześnie. Specjalnie wybrałam sytuację nietypową i pośpiech jaki często przydarza się nastoletnim chłopcom za pierwszym razem. Poprzedzające sytuacje bliskości z Jo z chłopakami są tylko podchodami, które mają na celu osiągnięcie fizycznej bliskości ciał, a nie dosłownego aktu seksualnego. Życie uczuciowe Jo nie jest proste, piszę teraz drugi tom i nic nie wskazuj na to, że Jo w najbliższym czasie znajdzie się w ustabilizowanym związku 🙂
Dziękuję bardzo za doprecyzowanie, musiałam ten aspekt. Życzę dalszych sukcesów i owocnej pracy!