Strona głównaPublicystykaKultura„Trefny Mikołaj” – recenzja książki Artura Gębki

„Trefny Mikołaj” – recenzja książki Artura Gębki

Chociaż obiecywałam sobie, że w tym roku skupię się na świątecznych lekturach dla dorosłych, to nie mogłam się powstrzymać, by sięgnąć po kilka tytułów dla młodszych czytelników. Zbliżający się początek grudnia, wszechobecne dekoracje świąteczne, a także pierwszy śnieg skłoniły mnie do rozpoczęcia sezonu już teraz. Wypatrujcie kolejnych recenzji świątecznych nowości dla dzieci, a tymczasem zapraszam do lektury opinii o „Trefnym Mikołaju” Artura Gębki.

Święta z zagadką w tle

Trefny Mikołaj przekonał mnie okładką. Ilustracje Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej zapowiadają zabawną i lekką lekturę. Przyznam, że w publikacjach dla dzieci wczesnoszkolnych właśnie taki prosty, rysowany niczym dziecięcą ręką styl odpowiada mi najbardziej, bo kojarzy się z moim dzieciństwem. Książka opowiada o świątecznej przygodzie siedmioletniej Klary, która bierze udział w śledztwie. Pewnej Wigilii podczas spaceru z dziadkiem dziewczynka jest świadkiem upadku z nieba ogromnego wora z prezentami, który musi należeć do Świętego Mikołaja. Sprawą zajmuje się oczywiście policja, jednak kiedy ogłasza, że właściciel może zgłosić się po odbiór zguby, okazuje się, że na komisariacie pojawia się sześciu Mikołajów. Klara, jako specjalistka od świątecznych spraw, bierze udział w ich przesłuchaniach, by zdemaskować fałszywych świętych.

Mikołajowie po kolei składają zeznania dotyczące tego, w jakich okolicznościach zgubili worek z prezentami. Uważny czytelnik doszuka się w ich wersjach wydarzeń błędów, które naprowadzą go na trop tego prawdziwego. Worek z prezentami nie może przecież trafić w ręce oszusta, bo nie spełnią się dziecięce marzenia pod choinką. Żeby tego uniknąć, trzeba doskonale znać upodobania Mikołaja, jego zwyczaje, historię i wiele szczegółów związanych ze świątecznymi tradycjami. Nie tylko polskimi, bo pojawia się tam również wątek z czarownicą Befaną, rozdającą prezenty we Włoszech.

Idealna świąteczna propozycja

Trefny Mikołaj jest zatem świąteczną książką detektywistyczną, w której każdy czytelnik może wykazać się spostrzegawczością i wiedzą o wszystkim, co tworzy magię świąt. Jednocześnie jest to książka napisana w zabawny sposób i mistrzowsko zilustrowana. Jestem pewna, że świetnie wprowadzi młodych czytelników w świąteczny nastrój, a rozbawi nie tylko ich, ale też dorosłych. Wydanie książki może i nie jest spektakularne, jednak nie zawsze musi takie być. Najważniejsza jest różnorodność, a ta książka spodoba się tym, którzy lubią prostotę i odrobinę humoru. Jednocześnie lubią rozwiązywać zagadki.

Wydawnictwo Muza zapowiada, że to dopiero pierwszy tom serii Śledztwo od święta. Jestem bardzo ciekawa, czym jeszcze mnie zaskoczy.


Świąteczne śledztwo jest również tematem książki Operacja: Płatek śniegu!

Tytuł:
Trefny Mikołaj
Autor:
Artur Gębka
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
8 listopada 2023
Liczba stron:
80
Tematyka
10
Ilustracje
10
Jakość wydania
8
Nastrój
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować
1 KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Święta z zagadką w tle Trefny Mikołaj przekonał mnie okładką. Ilustracje Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej zapowiadają zabawną i lekką lekturę. Przyznam, że w publikacjach dla dzieci wczesnoszkolnych właśnie taki prosty, rysowany niczym dziecięcą ręką styl odpowiada mi najbardziej, bo kojarzy się z moim dzieciństwem. Książka opowiada o...„Trefny Mikołaj” – recenzja książki Artura Gębki

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.