Wielka katastrofa, która zmienia wszystko
Katastrofa z 2011 roku w Tōhoku jest niewyobrażalną tragedią, która odcisnęła piętno w pamięci i mentalności Japończyków. Przy zboczu góry Kujira-yama (znana bardziej jako Góra Wieloryba) znajduje się ogród Bell Gardia. Postawiono tam budkę telefoniczną, lecz nie ma połączenia sieciowego. Osoby, które za kimś bardzo tęsknią, mogą skorzystać z tego telefonu. Słowa kierowane do bliskich docierają do nich z wiatrem. Wiatrom powierzone, autorstwa Laury Imai Messiny, pozwala nam dobitniej zrozumieć, co jest najważniejsze w naszym kruchym życiu.
Powierzone wiatru słowa tęsknoty
Książka ma zachęcić odbiorcę do refleksji nad życiem, a także – relacjami międzyludzkimi. Bohaterowie powieści, którzy utracili swoich bliskich, na nowo uczą się radości życia. Sytuacja kryzysowa, która dotknęła mieszkańców Tōhoku, ukazała oblicze natury. Człowiek przy jej potędze jest całkowicie bezbronny. Wiatrom powierzone jest powieścią w formie spisanych doświadczeń i historii ludzi, którzy nie zdążyli powiedzieć wielu słów swoim bliskim, których już z nimi nie ma na tym świecie. Główni bohaterowie – Yui i Takeshi spotkali się po raz pierwszy, kiedy jechali do Bell Gardii. Pogodzeni z losem, nie sądzili, że dostaną jeszcze szansę na nowo doświadczyć siły miłości.
Każdy człowiek ma swoją unikalną historię
Yui i Takeshi – ona dziennikarka radiowa, on lekarz. Oboje w katastrofie stracili swoich bliskich. Yui w 2011 roku pożegnała malutką córeczkę i matkę, a Takeshi swoją żonę. W wyniku tragedii, która dotknęła rodzinę mężczyzny, jego córka przestała mówić. Oboje dostają ponowną szansę od losu, aby uwierzyć w miłość.
Jeżdżą sukcesywnie w umówionym czasie do Bell Gardii i poznają historie innych osób odwiedzających budkę telefoniczną. Od syna rybaka, czy człowieka z ramką, który szukał swoich bliskich w dniu kataklizmu.
Powierz swoje słowa wiatrowi
Istnieje wiele historii, w których ludzie żałowali, że nie zdążyli powiedzieć swoim bliskim „kocham Cię”, „zależy mi na Tobie” czy „wróć bezpiecznie”. Fabuła książki daje formę otulenia i zrozumienia dla tych, którzy chcą się pogodzić z żałobą bądź utratą kogoś bliskiego w życiu, lecz nie tylko. Ma również wzbudzić w odbiorcy pokorę i pokrzepienie, że relacje międzyludzkie i najmniejsze chwile w naszym życiu są najważniejsze. Wydawnictwo Sonia Draga dało szansę wielu osobom na naukę życiowej refleksji. Czasem warto wypowiedzieć najprostsze słowa do bliskich, których już nie ma, a wiatr je do nich poniesie.