Strona głównaLiteratura"Żebraczka spod kościoła św. Sulpicjusza" – recenzja powieści Ksawerego de Montepin

„Żebraczka spod kościoła św. Sulpicjusza” – recenzja powieści Ksawerego de Montepin

Francja XIX wieku, w której toczy się powieść jednego z największych francuskich autorów, Ksawerego de Montepin. Intryga, miłość i zdrada z wojną francusko-pruską w tle. Pod rządami Komuny Paryskiej przenosimy się w świat arystokracji, konwenansów, mezaliansu i biedy.

Francja – zryw ludności

Francja 18 marca 1871 roku, to właśnie wtedy nastąpił rewolucyjny zryw mieszkańców Paryża. W latach 70. XIX wieku miasto było dwumilionowym molochem, ogromnie zróżnicowanym pod względem statusu społecznego. Obok klas wyższych i burżuazji większość stanowiła biedota, zamieszkująca tak zwane dzielnice nędzy. Pomimo tego, że płaca robotnika nie była zła koszty życia, jednak sprawiały, że pieniędzy nie starczało na wszystko.

W 1853 roku rozpoczęła się  przebudowa Paryża, kierowana przez Prefekta Sekwany, Georges’a Eugène’a Haussmanna. W 1864 roku wprowadzono w kraju prawo do strajków, natomiast wraz z ustawą z 11 maja 1868 roku pojawiła się liberalizacja przepisów, dotyczyły one prasy i prawa zgromadzeń. To wszystko wraz z powszechną biedą, doprowadziło do wzrostu społecznego niezadowolenia. Brakowało tylko iskry, aby miasto wybuchło. Ostateczną przyczyną wybuchu rewolucji była totalna klęską Francji w wojnie z Prusami w 1870 roku.

Wojna francusko-pruska

Cesarz Napoleon III wystąpił przeciw Prusom w lipcu 1870 roku. Powodów konfliktu doszukuje się głównie w próbie osadzenia na tronie hiszpańskim pruskiego księcia, Leopolda z dynastii Hohenzollern-Sigmaringen. Gdyby do tego doszło, naród francuski zostałby całkowicie poddany wpływom niemieckim. Wojska pruskie w błyskawicznym tempie zdobyły Metz i Sedan. Monarchia upadła całkowicie. 4 września 1870 roku proklamowano Republikę Francuską. Po tym wydarzeniu nastąpiło czteromiesięczne oblężenie Paryża.

Wojna zakończyła się bardzo szybką  i spodziewaną klęską Francji.  W 1871 roku odbyły się wybory do Zgromadzenia Narodowego. Większość w parlamencie zdobyli monarchiści.

Całkowita klęska Francji

W lutym 1871 roku rząd francuski przyjął bardzo niekorzystną dla siebie, tak naprawdę narzuconą propozycję porozumienia z Prusami. Francja musiała oddać takie ziemie jak: Alzacja oraz część Lotaryngii, a także wypłacić ogromne odszkodowanie w wysokości pięciu miliardów franków w złocie.

Ksawery de Montepin

Bardzo popularny, francuski pisarz, autor takich książek jak Dorożka nr 13 czy Kwiaciarka napisał powieść, toczącą się podczas rządów Komuny Paryskiej na tle wojny Francji z Prusami. Pozycja Żebraczka spod kościoła Św. Sulpicjusza była bardzo popularna podczas upadku II Cesarstwa Francuskiego.

Pierwsze wydanie tej pozycji  w Polsce ukazało się nakładem Wydawnictwa Dreams.

Literatura francuska obfituje w wiele wspaniałych i rozbudowanych powieści, które toczą się na tle wydarzeń historycznych. Żebraczka spod kościoła Św. Sulpicjusza to pozycja, której główna akcja dzieje się na zatłoczonych, brudnych i ogarniętych konfliktem ulicach Paryża.

Książka ta to wspaniała powieść oparta na dużej liczbie wątków. Jest to bardzo skomplikowana intryga pełna zdrady, brutalności i śmierci. Rozpoczyna się wątkiem, w którym umierający hrabia D’Areynes postanawia w połowie swój majątek przekazać córce żyjącego krewnego. Natomiast druga połowa ma trafić na cele dobroczynne.

Problem zaczyna się, kiedy hrabia odkrywa, że jego krewniaczka wyszła za mąż za nieodpowiedniego łowcę posagów, który doprowadził ja do nędzy i upadku. Dlatego  D’Areynes wpada na pomysł, aby tak skonstruować testament, by ani cent nie wpadł w ręce męża Henryki – Gabriela. Wysyła w tym celu posłańca, który ma za zadanie dotrzeć do księdza, z którego pomocą hrabia chce zmienić ostatnią wolę. Z całą pewnością  sytuacja skomplikuje się, gdy na jaw wyjdą sekrety rodziny starca…

Posłaniec w ogniu walk musi szybko odnaleźć Księdza Raula. Jednak czy uda mu się dotrzeć do niego przed śmiercią hrabiego? Czy w ogóle przeżyje walki na ulicach? Jak potoczą się losy Henryki i jej dziecka?

Pozycja ta zawiera również wątek samego konfliktu, decyzje polityczne, intrygi w kręgach władzy. Oraz najważniejsze życie prostych ludzi, którzy walczą o swój byt i przeżycie.

Żebraczka spod kościoła św. Sulpicjusza – pozycja historyczna

Godne uwagi jest to, że publikacja ta mimo tego, że opowiada o przygodach fikcyjnych bohaterów, jest również ważną pozycją historyczną. Przedstawia z wielkim rozmachem tragedie narodu francuskiego w czasie konfliktu francusko-pruskiego i dyktatury rządów Komuny Paryskiej.

W książce może razić, mimo wydania w XX wieku, trochę archaiczne słownictwo, jednak moim zdaniem pozwala ono zachować klimat i czas powstania dzieła. Z całą pewnością autorowi udaje się przenieść nas w świat ówczesnych realiów. Publikacja absolutnie nie jest nudna, opisy pozwalają nam lepiej zrozumieć historię i dramaty ludzkie w XIX wieku.

Osobiście bardzo podobało mi się umiejętne wplecenie wątków historycznych w główną fabułę. Z całą pewnością książki pisarzy francuskich są ciężkie do czytania, ponieważ w większości opierają się na tym, co się wydarzyło, ale są skarbnicą wiedzy historycznej. Wspaniała przygoda, niebanalni bohaterowie, niebezpieczna intryga oraz prawdziwa opowieść… To wszystko i jeszcze więcej wciągnie czytelnika na długo.

Bezsprzecznie cudowne ilustracje z całą pewnością są wisienką na torcie naprawdę pięknego wydania.

Do lektury książki Żebraczka spod kościoła św. Sulpicjusza zachęcam wszystkich miłośników historii, romansu oraz krwawej przygody. Na pewno się nie zawiedziecie.


Zachęcam do przeczytania artykułu Top 5 pisarzy z dalekiego wschodu.

Historia
10
Akcja
10
Język
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Francja XIX wieku, w której toczy się powieść jednego z największych francuskich autorów, Ksawerego de Montepin. Intryga, miłość i zdrada z wojną francusko-pruską w tle. Pod rządami Komuny Paryskiej przenosimy się w świat arystokracji, konwenansów, mezaliansu i biedy.Francja – zryw ludności Francja 18 marca 1871..."Żebraczka spod kościoła św. Sulpicjusza" – recenzja powieści Ksawerego de Montepin

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.