Strona głównaPublicystykaKulturaZestawienie nowości czytelniczych z września!

Zestawienie nowości czytelniczych z września!

Wrzesień to mój ulubiony miesiąc. Wydawców chyba też, bo wprost zarzucają rynek wspaniałymi propozycjami czytelniczymi. Bez trudu mogłabym wymienić po jednej interesującej nowości na każdy dzień miesiąca, ale postanowiłam się ograniczyć do 12 tytułów, po które po prostu trzeba sięgnąć!

Kathleen Glasgow – How to make friends with the dark

Kathleen Glasgow, How to make friends with the dark
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Jaguar

Pierwsza propozycja, na którą zwróciłam uwagę we wrześniu, to powieść Kathleen Glasgow o depresji i próbach jej pokonania. Książka skierowana jest do nastoletnich czytelników. Jej bohaterką jest Tiger, która niespodziewanie dowiaduje się o śmierci matki. A ta była jej całym światem, bo o ojcu nie wie nic, tak jak o innych członkach rodziny. Dziewczyna trafia do kolejnych rodzin zastępczych i coraz bardziej pogrąża się w mroku.

Czasami rodziną okazują się jednak ludzie, których zupełnie by się o to nie podejrzewało.

Stephen King – Baśniowa opowieść

Stephen King, Baśniowa opowieść
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Albatros

Stephen King słynie jako autor powieści grozy. Jednak w tym miesiącu wydawnictwo Albatros proponuje czytelnikom jego książkę z gatunku fantasy. Opowiada o Charliem Readzie, który jest przeciętnym nastolatkiem, choć dźwiga spory bagaż doświadczeń. Gdy miał dziesięć lat, jego matka zginęła w wypadku, a ojciec, pogrążony w rozpaczy i żalu, zaczął pić. Charlie musiał nauczyć się, jak dbać i o siebie, i o niego.

W wieku siedemnastu lat poznał psa, Radara, i jego starzejącego się pana, Howarda Bowditcha, odludka mieszkającego w imponującej rezydencji na szczycie wzgórza. W głębi otaczającego ją rozległego podwórka, za domem, stała zamknięta szopa, z której dochodziły dziwne dźwięki. Jakby jakieś stworzenia próbowały wydostać się na zewnątrz i uciec…

Po śmierci pana Bowditcha Charlie odziedziczył posiadłość na wzgórzu oraz kasetę z nagraną opowieścią – tak dziwną, że wprost niemożliwą do uwierzenia. Bo choć wydaje się to bajką, wewnątrz szopy ukryty jest portal do innego świata, którego mieszkańcom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, i którego straszliwi przywódcy, o ile nikt nie odważy się ich powstrzymać, skłonni są doprowadzić do zniszczenia zarówno tamtej, jak i naszej rzeczywistości.

Wygląda na to, że na barkach Charliego spoczęła ogromna odpowiedzialność. Od teraz będzie musiał szybko dorosnąć i podjąć się misji ratowania dwóch równoległych światów. Odważny chłopiec i jego wierny psi towarzysz będą przewodzić siłom dobra w ostatecznym starciu z przeważającymi siłami zła.

David Foster Wallace – Niewyczerpany żart

David Foster Wallace, Niewyczerpany żart
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo W.A.B.

Niewyczerpany żart powszechnie uznawana jest za przełomową amerykańską powieść lat dziewięćdziesiątych i najlepszą jak dotąd próbę uchwycenia rzeczywistości w nierealnym świecie. Główną osią fabuły jest poszukiwanie zaginionej kopii taśmy wideo znanej jako „Rozrywka”: filmu tak zabawnego, że każdy, kto go zobaczy, będzie zmuszony oglądać go w kółko, a zainteresowanie jedzeniem, piciem i podstawowymi warunkami sanitarnymi z czasem wygaśnie.

Książka przedstawia błyskotliwą i dowcipną historię o pogoni za szczęściem w Ameryce. Portretuje najbardziej wzruszająco dysfunkcyjną rodzinę, jaka pojawiła się w literaturze ostatnich lat. Ponadto zgłębia zasadnicze pytania o kondycję człowieka i o rozrywkę – czym ona jest i dlaczego w tak dużym stopniu zdominowała nasze życie.

Bonnie Garmus – Lekcje chemii

Bonnie Garmus, Lekcje chemii
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Marginesy

Wśród wrześniowych nowości warto zwrócić uwagę na zabawną i przenikliwą powieść Lekcje chemii. Jej bohaterką jest Elizabeth Zott – chemiczka i kobieta daleka od przeciętności. Jest połowa lat 50. i jej koledzy z całkowicie męskoosobowego zespołu naukowców w Instytucie Badawczym Hastings prezentują bardzo nienaukowe podejście do kwestii równouprawnienia płci. Wszyscy z wyjątkiem jednego – to Calvin Evans, nominowany do Nagrody Nobla i słynący z pamiętliwości samotny geniusz, który zakochuje się w umyśle Elizabeth, co skutkuje autentyczną chemią.

Kilka lat później Elizabeth jest nie tylko samotną matką, ale i – dość niechętnie – gwiazdą kulinarnego programu numer jeden całej Ameryki: Kolacji o szóstej. Jej niezwykłe podejście do gotowania („Do łyżki stołowej kwasu octowego dodajemy szczyptę chlorku sodu”) staje się zaczątkiem rewolucji. W miarę jednak jak rosną zastępy jej sympatyków, rośnie też grupa niezadowolonych. Okazuje się bowiem, że Elizabeth nie uczy kobiet po prostu gotować, robi znacznie więcej – ośmiela je do zmiany status quo.

Sylwia Zandler  – Crown

Sylwia Zandler, Crown
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Niezwykłe

Wydawnictwo Niezwykłe wśród wielu propozycji prezentuje również drugi tom bestsellerowej trylogii autorstwa Sylwii Zandler. Dalsze losy Vivian i Luke’a z pewnością zainteresują fanów twórczości autorki.

Bohaterka książki jest w szoku po tym, co zrobił Luke, i to na oczach wszystkich. Był gotowy zrzec się praw do tronu i zostawić narzeczoną dla niej. Oczywiście dziewczyna jest z tego powodu szczęśliwa, ale z drugiej strony ta sytuacja ją przytłacza.

Jednak po jakimś czasie okazuje się, że wszystko było zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe. Są rzeczy, z których Luke nie chce i nie potrafi zrezygnować. Kiedy obca kobieta na oczach Vivian perfidnie podrywa księcia, a jemu się to podoba, Vivian wie, że zdecydowanie nie jest on gotowy na związek.

Jakby tego było mało, dziewczyna trafia na przyjęcie, gdzie spotyka wściekłą na nią byłą narzeczoną księcia, Gwen, oraz Isabelle, piękną księżniczkę z Monako, z którą królowa wróciła z zagranicznego wyjazdu.

Irvin D. Yalom – Kwestia Spinozy

Irvin D. Yalom, Kwestia Spinozy
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Czarna Owca

Dla wielbicieli filozoficznych tematów polecam książkę  Irvina D. Yaloma, w której autor analizuje sposób myślenia dwóch mężczyzn, których dzieli 300 lat – Spinozy, świętego świeckiego filozofa oraz Rosenberga, bezbożnego, masowego mordercy.

Kiedy szesnastoletni Alfred Rosenberg zostaje wezwany do gabinetu dyrektora za antysemickie uwagi, które wygłosił podczas szkolnego przemówienia, za karę zmuszony jest zapamiętać fragmenty o Spinozie z autobiografii niemieckiego poety Goethego. Rosenberg ze zdumieniem odkrywa, że ​​Goethe, jego idol, był wielkim wielbicielem żydowskiego filozofa z XVII wieku, Barucha Spinozy.

Z biegiem lat Rosenberg pnie się po szczeblach kariery, by stać się zdeklarowanym ideologiem nazistowskim, wiernym sługą Hitlera i głównym autorem polityki rasowej III Rzeszy. Mimo to jego obsesja na punkcie Spinozy trwa.

Eve Chase – Szklany dom

Eve Chase, Szklany dom
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Kobiece

Szklany dom to pełna emocji, porywająca powieść o przynależności oraz rodzinnych tajemnicach.

W głębi lasu zostaje znalezione niemowlę. Rodzina Harringtonów postanawia je zatrzymać. Obecność tej tajemniczej dziewczynki rozświetla dotychczas ponure i zakurzone zakamarki ich domu. W obawie przed jej utratą, Harringtonowie utrzymują w tajemnicy istnienie małej.  Kiedy na terenie ich posiadłości znajdzie się martwe ciało, skrzętnie ukrywane sekrety mogą ujrzeć światło dzienne.

Po wielu latach pewna kobieta szukająca odpowiedzi na pytania dotyczące swojego życia trafi do niezwykłego, pięknego lasu, w którym nic nie jest takie, jakim się wydaje. Czy odkryje prawdę na temat swojej przeszłości?

Jenara Nerenberg – Neuroróżnorodne. Jak żyć w świecie nie skrojonym na naszą miarę

Jenara Nerenberg, Neuroróżnorodne
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Krytyka Polityczna

Niewiele mówi się o neuroróżnorodności. Przełomowa książka Jenary Nerenberg o doświadczeniu neuroodmiennych kobiet zaprasza do  porzucenia stygmatyzacji na rzecz wzmocnienia unikatowych cech naszych umysłów. Autorka rozwiewa mity na temat różnic neurorozwojowych i wskazuje, jak mogą się one objawiać u kobiet. Jej książka jest pełna praktycznych wskazówek, dzięki którym kobiety neuroodmienne będą mogły łatwiej odnaleźć się w miejscu pracy, w relacjach i w domu. Ponadto prezentuje wytyczne, dzięki którym możemy wspierać neuroróżnorodność i tworzyć lepsze jutro dla nas wszystkich.

Colm Tóibín – Czarodziej

Colm Toibin, Czarodziej
fot. materiały prasowe
Dom Wydawniczy Rebis
Lubicie czytać książki o sławnych pisarzach? Czarodziej to subtelny i pełen humoru portret Thomasa Manna, laureata Literackiej Nagrody Nobla i autora Czarodziejskiej góry.

To opowieść o życiu artysty-tułacza, a jednocześnie człowieka chroniącego swoją prywatność i pragnienia. Mówi o jego relacji z bratem Heinrichem, również pisarzem, z fascynującą żoną Katią i ekscentrycznymi dziećmi. Tłem dla jego życiorysu są dramatyczne wydarzenia XX wieku: wojny światowe, triumf i upadek Hitlera oraz zimna wojna.

Tóibín fenomenalnie opisuje intrygujący i misterny proces twórczy, od pierwszych źródeł inspiracji po skończone dzieło. Jednocześnie zdejmuje postać pisarza z piedestału i ukazuje człowieka z krwi i kości. Nie tylko jako twórcę, ale przede wszystkim męża i ojca ze wszystkimi jego wzruszającymi lub zabawnymi słabostkami, pomyłkami i ułomnościami.

Hwang Sok-yong – O zmierzchu

Hwang Sok-yong, O zmierzchu
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wśród wrześniowych nowości trudno pominąć tytuł O zmierzchu. Książka koreańskiego pisarza została nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera. To głęboko humanistyczna opowieść o dzieciństwie, stracie, rozliczaniu się z samym sobą i skutkach starcia z bezdusznym kapitalizmem.

Park Min-u, starzejący się architekt, może mówić o sukcesie. Jako jedynemu z grupy dzieciaków udaje mu się wyrwać z seulskich slumsów. Na fali transformacji Korei Południowej, dzięki determinacji i wieloletniej ciężkiej pracy, ostatecznie staje się właścicielem dużej firmy realizującej prestiżowe projekty.

Pewnego dnia otrzymuje niespodziewaną wiadomość od kobiety, którą kiedyś pokochał, a potem zdradził. Pogrzebane w pamięci obrazy przyjaźni z dzieciństwa i pierwszej miłości powracają. Min-u zaczyna wspominać świat, który wymazał z pamięci. Uświadamia też sobie, że pomógł go unicestwić, przyczyniając się do bezwzględnej modernizacji Korei.

Vivian Gornick  – Kobieta osobna i miasto

Vivian Gornick, Kobieta osobna i miasto
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Filtry

Kobietę osobną i miasto Vivian Gornick napisała już jako osoba dojrzała, w wieku osiemdziesięciu lat]. W dużej mierze ten autobiograficzny esej dotyczy właśnie dojrzałości i niedojrzałości; obserwujemy tu bowiem życie autorki z perspektywy przełomowego dla niej momentu: kiedy kończąc sześćdziesiąt lat, po raz pierwszy poczuła, czym może być pełnia istnienia.

Marta Guzowska – Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć?

Marta Guzowska, Kończę z tym
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Znak Horyzont

Jeśli obserwujecie rynek książki, z pewnością zauważyliście, że w ostatnim czasie wiele uwagi poświęca się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród nastolatków na świecie. Być może nawet pierwszą. Dzieci tak bardzo nie chcą żyć.

Wśród nowości proponowanych przez wydawnictwo Znak Horyzont jest książka Marty Guzowskiej, która pokazuje, jak wielki ból potrafią odczuwać nastolatkowie. Opisuje ich codzienną walkę o kolejny dzień życia, a także naszą bezradność. Autorka rozmawia z ekspertami, którzy próbują nam wyjaśnić, jak bardzo może boleć życie. I co możemy zrobić, by ten ból złagodzić.


Wrzesień kojarzy się głównie z rozpoczęciem roku szkolnego. Przeczytaj również nasze zestawienie książek ze szkołą w tle!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.