Godne uwagi retellingi książkowe
Tkając świt
Książka Elizabeth Lim jest retellingiem znanej historii o Mulan. Czytelnicy z pewnością znają, bądź kojarzą losy wojowniczki, która dla swojej rodziny była w stanie zrobić wszystko.
Tutaj mamy do czynienia z nieco inną historią, ale również na swój sposób wyjątkową. Główną bohaterką jest Maia Tamarin, która pragnie zostać krawcową. Konkurs ogłoszony przez króla staje się dla niej szansą na spełnienie marzenia. Do rywalizacji zostaje wezwany ojciec dziewczyny, który jest schorowany i biedny, więc córka postanawia zająć jego miejsce. Tak samo jak Mulan musi udawać mężczyznę, podejmując ogromne ryzyko. Uczestnicy dostają bardzo trudne zadania, wręcz niemożliwe do wykonania. Dwunastu mężczyzn stara się o miano najlepszego krawca w państwie. Książka jest świetną fantastyką przepełnioną magią.
Północ w Everwood
Północ w Everwood to mniej znana książka fantasy napisana przez M. A Kuzniar. Baśń przedstawia historię o Dziadku do orzechów, ale tym razem w wersji dla dorosłych czytelników.
Północ w Everwood to książka opowiadająca o losach Marietty. Uwielbia balet, marzy o tym, aby zostać tancerką. Jednak rodzina głównej bohaterki nie podziela jej planów. Powieść jest przepełniona magią i oniryzmem. Historia zostaje osadzona w czasach, kiedy o małżeństwach decydowali przede wszystkim rodzice. W mieście dziewczyny pojawia się twórca zabawek Drosselmeier. Mężczyzna od początku wzbudza strach i niepewność. Akcja w pewnym momencie przenosi się do tajemniczego miasta Everwood. W książce odnajdziemy znamiona hoffmanowskiej historii – wigilijny czas, ożywające zabawki i groźną atmosferę.
Zaczytana i bestia
Ashley Poston zależało na tym, aby napisać współczesną historię Pięknej i Bestii. Pisarze często tworzą retellingi poświęcone tej baśni, np. Dwór cierni i róż czy Tonąc w mroku. Zaczytana i bestia to ciekawa książka młodzieżowa przedstawiająca dwa zupełnie inne światy. Autorka nawiązała do tego, co najbardziej podobało jej się w baśni i połączyła z miasteczkowym romansem. Co prawda jest to współczesna historia, lecz da się w niej odnaleźć elementy z Pięknej i Bestii. W powieści ukazany został motyw książek, a bohaterowie przypominają Bellę i zaklętego księcia. Autorka opisuje losy Rosie i Vanca. Dziewczyna straciła matkę i ma problemy z napisaniem eseju na studia. Jej rodzina jest w nie najlepszej sytuacji finansowej. Chłopak natomiast jest znaną gwiazdą, która ukrywa się w zamku z powodu skandalu, który wybuchł wokół jego osoby. Drogi bohaterów krzyżują się, a czytelnicy mają szansę, na śledzenie ich, początkowo skomplikowanej, relacji.
Przeczytaj także recenzję innego retellingu baśniowej historii: Nowe wydanie „Pięknej i Bestii”, czyli „Dwór cierni i róż” – Sarah J. Maas
Pod taflą
Książka jest retellingiem Małej Syrenki i ukazuje jej historię w nieco innym świetle. Autorka przedstawia podwodną rzeczywistość, nad którą piecze sprawuje Władca Mórz. Córki władcy robią wszystko, aby uniknąć jego gniewu. W pałacu panują bardzo restrykcyjne zasady.
Gaja jest zaręczona z dużo starszym mężczyzną. Gdy dziewczyna wypływa na powierzchnię, spotyka Oliviera, w którym zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Niestety syrenka nie może decydować o swoim losie. Zależy jej na tym, aby poznać ukochanego i dowiedzieć się co stało się z jej matką. Gaja decyduje się na odważny krok, aby spełnić swoje pragnienia.
Książka przedstawia skomplikowane relacje rodzinne i porusza motyw poszukiwania własnej tożsamości.